Kas yra tonzilitas?
Tonzilitas (liaudiškai dar vadinamas ,,angina") yra tonzilių, dviejų apvalių arba ovalių, šiek tiek rausvų limfmazgių, esančių viršutinėje užpakalinėje burnos dalyje, uždegimas ir patinimas.
Šios liaukos padeda išvengti virusų ir bakterijų užkrėtimo. Tačiau kai infekcija užklumpa gerklę, tai gali sukelti tonzilių patinimą. Iki šiol labiausiai paplitusi bakterinė tonzilito priežastis yra Streptococcus bakterija (žinomas kaip streptokokas).
Tonzilito simptomai
Dažni tonzilito simptomai yra šie:
sunkumas ar skausmas ryjant
gerklės skausmas
karščiavimas
matomas paraudimas ar patinimas burnos gale
kaklo limfmazgių patinimas
baltos arba geltonos dėmės arba pūliai ant tonzilių
blogas kvapas iš burnos
kvėpavimas per burną arba knarkimas
nuovargio ar mieguistumo jausmas.
Bet kokia gerklės infekcija gali sukelti tonzilių patinimą. Priežastys, dėl kurių galima įtarti, kad gerklė yra gerklės skausmas, yra stiprus gerklės skausmas, ryškus rijimo pasunkėjimas, karščiavimas ir kūno skausmai kartu su tonzilių patinimu.
Ūminis ir lėtinis tonzilitas
Ūminio tonzilito simptomai dažniausiai pasireiškia staiga, prasidėjus infekcijai, po kelių dienų ar savaitės jie praeina. Lėtinio tonzilito ar pasikartojančio tonzilito simptomai išlieka kelias savaites arba išnyksta, bet kartojasi.
Ekspertai dar nesupranta, dėl ko kai kuriems žmonėms didesnė tikimybė susirgti lėtiniu tonzilitu arba pasikartojančiu tonzilitu.
Jei sergate lėtiniu tonzilitu, gali atrodyti, kad gerklės skausmas niekada nepraeina. Kaklo limfmazgiai gali būti jautrūs lietimui, o ant tonzilių galite pastebėti ,,šiukšles", vadinamas tonzilių akmenimis. Tonzilių akmenys atrodo kaip maži balti arba geltoni akmenukai ir gali sukelti blogą burnos kvapą, be gerklės skausmo.
Kai kuriais sunkiais (bet retais) tonzilito atvejais paaugliams ir suaugusiems gali išsivystyti vadinamasis peritonzilinis abscesas – pūlių kišenė vienoje tonzilėje. Tai gali dar labiau pabloginti gerklės skausmą. Tai taip pat gali sukelti seilėtekį, sunkumą atidaryti burną arba pakeisti balsą.
Tonzilito diagnozė
Kreipkitės į savo gydytoją arba kreipkitės į skubią pagalbą, jei staiga labai skauda gerklę, karščiuojate, skauda kūną ir jaučiate stiprų skausmą ar sunkumą ryjant. Priešingu atveju galite kreiptis pagalbos, jei simptomai išlieka arba blogėja per kitas dvi ar tris dienas.
Jei jums reikia medicininio įvertinimo, gydytojas pirmiausia paklaus apie jūsų simptomus ir sveikatos istoriją. Jie apžiūrės jūsų gerklę, ieškodami uždegimo ir paraudimo, ir patikrins, ar abi kaklo pusės nėra patinusios ar jautrios.
Labiausiai tikėtina, kad gydytojas atliks greitąjį streptokokų testą, kurio rezultatas bus prieinamas jums būnant gydytojo kabinete. Jei jis teigiamas, gydytojas paskirs antibiotikų. Jei jūsų simptomai ir gerklės tyrimas labai primena streptokoką, nors testas neigiamas, gydytojas išsiųs pasėlį ir gali nuspręsti vis tiek rekomenduoti antibiotikus.
Paaugliai ir suaugusieji taip pat gali būti tiriami dėl tam tikrų lytiniu keliu plintančių infekcijų, kurios gali sukelti tonzilių patinimą.
Gydant tonzilitą
Jūsų tyrimo rezultatai padeda nustatyti jums geriausią tonzilito gydymą. Jei sergate gerklės uždegimu, jums bus paskirtas antibiotikas, skirtas kovoti su bakterine infekcija. Paprastai pastebėsite, kad simptomai pagerėja per dvi ar tris dienas nuo antibiotikų vartojimo pradžios.
Jei gydytojas mano, kad didesnė tikimybė, kad sergate virusine infekcija, jums nebus paskirti antibiotikai. Gydytojas gali rekomenduoti nereceptinius gydymo būdus gerklės diskomfortui valdyti.
Lėtinio tonzilito gydymas
Chirurginis tonzilių šalinimas anksčiau buvo dažnesnis. Dabar operacija paprastai rekomenduojama tik žmonėms, sergantiems lėtiniu tonzilitu arba daugybe pasikartojančio tonzilito epizodų. Procedūra, vadinama tonzilektomija, nereikalauja buvimo ligoninėje. Otolaringologas arba ausų, nosies ir gerklės specialistas padės nustatyti, ar esate tinkamas kandidatas pašalinti tonziles.
Jei atsiranda tonzilių abscesas, gali tekti chirurginiu būdu pašalinti pūlius iš aplink tonzilę.
Namų gydymo priemonės
Kol laukiate, kol pradės veikti antibiotikai arba kol virusinė infekcija praeis savaime, galite išbandyti šias namų priemones tonzilito simptomams palengvinti.
Gerti daug skysčių.
Išbandykite gerti šiltus skysčius arba valgyti šaltą, minkštą maistą, kad nuramintumėte gerklę.
Daug ilsėkitės.
Skalaukite gerklę sūriu vandeniu.
Čiulpkite pastiles nuo gerklės skausmo arba gerkite lašus nuo kosulio (paprastai tai nerekomenduojama mažiems vaikams).
Apsvarstykite nereceptinius skausmą malšinančius vaistus.
Nerūkykite ir nedarykite nieko kito, kas gali sudirginti gerklę.
Šaltimis: www.health.harvard.edu
Rašyti komentarą