Mikrochirurginė endodontija - paskutinė viltis išgelbėti Jūsų dantis (1)

Šiuolaikinės odontologijos tikslas - pasitelkus naujausias gydymo metodikas, padėti žmogui kuo ilgiau išsaugoti natūralius dantis. Išgelbėti protezuotus ar išsaugoti savus, jau kanalų gydymą patyrusius dantis, kuriuos pergydyti yra neracionalu ar beprasmiška, padeda mikrochirurginis endodontinis gydymas.

Apie jo galimybes pasakoja Bokštų odontologijos klinikos Klaipėdoje gydytoja endodontologė-endodontinės mikrochirurgijos specialistė Diana Bagdonienė.

Vienintelė diplomuota endodontinės mikrochirurgijos specialistė Lietuvoje mokslus baigė Pensilvanijos universitete (JAV), kuriame turėjo galimybę mokytis iš geriausių šios srities specialistų. Universitetas garsėja ne tik pasaulinio lygio dėstytojais - iš čia ateina naujausios mikrochirurginio endodontinio gydymo tendencijos ir technologijos.

Pasak gydytojos, mikrochirurginė endodontija - tai chirurginis gydymas, atliekamas siekiant pašalinti uždegimą, susidariusį danties šaknies viršūnėje.

Jeigu atliekant endodontinį gydymą kanalai buvo užplombuoti kokybiškai, pasitelkus mikroskopą, dažniausiai mikrochirurgijos neprireikia.

Tačiau yra tokių atvejų, kai endodontija buvo atlikta prieš daug metų, kuomet nebuvo nei reikiamos technikos, nei šiuolaikinių medžiagų, o dantis suprotezuotas kokybišku protezu ir įklotu, kurių pašalinti yra neįmanoma dėl masyvios konstrukcijos, tai šiuo atveju ir pasitelkiama mikrochirurginė endodontija, kurios dėka galima sugydyti kanalus retrogadiškai, tai yra per šaknies viršūnės galiuką, nekeičiant protezo.

Gyd. Diana Bagdonienė.

Gyd. Diana Bagdonienė.

Neseniai tekdavo šalinti dantį

Mikrochirurginė endodontija reikalinga ir tais atvejais, kai paprasto endodontinio gydymo nebuvo įmanoma atlikti kokybiškai dėl nedėkingos šaknų kanalų anatomijos arba kai žmogaus danties šaknies kanalų sistemoje yra tokia mikrobiota, su kuria jo imuninė sistema negali susidoroti. Mikrobiota - tai mūsų burnoje natūraliai gyvenantys mikroorganizmai, įskaitant ir gan agresyvias bakterijas. Patekusios į dantį pirmiausia jos sukelia kariesą, po to nervo ir galiausiai kaulo uždegimą, kurio gydymo sėkmė priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos.

"Daugeliu atvejų (apie 80 proc.) uždegimui pašalinti pakanka įprastinio dantų šaknų kanalų gydymo, tačiau kitiems 20 proc. atvejų pacientų tradicinis endodontinis gydymas nepadeda. Netgi atlikus kokybišką pergydymą su mikroskopu tam tikram procentui pacientų uždegimo nepavyksta nuslopinti.

Dar visai neseniai tokiu atveju dažniausiai sekdavo danties šalinimas. Tačiau šiandien, pasitelkę mikrochirurgiją, mes galime mechaniškai pašalinti uždegimą, susidariusią cistą, granuliomą ar kitus diagnozuotus pakitimus. Pašalinus uždegimą mikrochirurginiu būdu net 94 proc. atvejų infekcijos židinys neatsinaujina", - apie mikrochirurginio gydymo galimybes pasakoja D. Bagdonienė.

Pasak jos, chirurginė endodontija taip pat labai pasitarnauja esant itin sudėtingai žmogaus dantų anatomijai, kai sugydyti kanalus konservatyviai tiesiog neįmanoma. Tačiau pasitelkus inovatyvias technologijas atliekama 3 milimetrų šaknies viršūnės rezekcija leidžia atlikti kokybišką kanalų plombavimą. Chirurginė endodontija gelbsti ir esant dideliems tiltiniams protezams, kai konstrukciją sudaro du ar daugiau atraminių dantų ir juose išsivysto uždegimas, kai neįmanoma gydyti per vainikėlį konservatyviai.

Kai kanale yra įklotas ar kaištis, jį išimti galima tik nuėmus visą tiltą. Šiuo atveju danties šaknies viršūnės rezekcijos dėka galima tiesiog per dantenas mechaniškai pašalinti uždegimą ir užplombuoti kanalą, taip sugydant patologiją, kėlusią diskomfortą ar skausmą. Visa tai atliekama vieno vizito metu.

Mikrochirurginis gydymas labai praverčia ir skubantiems, ribotam laikui iš užsienio atvykusiems ar sergantiems tam tikromis ligomis pacientams, kai šaknų kanalų gydymą reikia paspartinti. "Išgydyti kanalus dažniausiai prireikia trijų, o kartais ir daugiau vizitų, tarp jų dantyje reikia palikti tam tikrus medikamentus, kad įvyktų kanalų dezinfekcija.

Paskutinė galimybė įsitikinti

Pasitelkus mikrochirurgiją, gydymą galima atlikti vos per vieną vizitą, kurio metu yra išvalomas danties šaknies kanalas ir dantį galima protezuoti iš pradžių laikinu, o praėjus gijimo periodui - ir nuolatiniu protezu. Dantis netgi gali būti suprotezuotas iki mikrochirurginio gydymo, tačiau būtina tiksliai įvertinti ir atmesti vertikalaus šaknies skilimo riziką", - pasakoja gydytoja.

Mikrochirurginė endodontija gali padėti išgelbėti dantį ir įtariant vertikalų šaknies skilimą.

Labai dažnai dantys supūliuoja, kelia diskomfortą kandimo metu ir nerandant aiškios šių simptomų priežasties. Tokiu atveju neretai yra įtariamas vertikalus šaknies skilimas, kurio sugydyti neįmanoma.

"Mikrochirurgija šiuo atveju yra paskutinė galimybė įsitikinti, ar tikrai negalima danties išsaugoti. Jos dėka galima pasiekti šaknį chirurginiu būdu, išvalyti ne tik jos viršūninę, bet ir šoninę dalį ir, panaudojus specialius dažus, su mikroskopu galima pamatyti šoninius kanaliukus ir juos užplombuoti. Tokiu atveju, neaptikus vertikalaus skilimo, dantis burnoje išlieka stabilus dar daugelį metų.

Jeigu visgi pamatome vertikalų šaknies skilimą mikroskopu, danties išsaugoti, deja, neturime galimybių, nors beveik pusei pacientų to skilimo nerandame", - patirtimi dalinasi D. Bagdonienė. Patyrusi specialistė sako, jog nuspręsti, kad reikia mikrochirurginio gydymo, gali tik gydytojas. Atsiradus skausmui ar diskomfortui konkrečiame dantyje, pirmiausia reikėtų kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją odontologą. Padaręs rentgeno nuotrauką, jis įvertins situaciją ir nuspręs, kokio gydymo reikia.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder