Tomas Juočys

Tomas Juočys: Kad pasaulis Klaipėdą pažintų per teatrą

(3)

Metų klaipėdiečio rinkimų nominacijoje „Metų klaipėdietis“ finaliniame etape tarp trijų pretendentų yra ir Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys.

„Labai reikšmingas ir gražus konkursas, padedantis įvertinti ir pastebėti Klaipėdoje kuriančius ir dirbančius žmones. Ypatinga bei svari „Metų klaipėdiečio“ nominacija, tačiau nesijaučiu jos vertas, nors labai myliu savo miestą ir stengiuosi. Buvau nustebęs išvydęs savo pavardę šiame sąraše. Net nežinau, kas mane pasiūlė... Nesijaučiu labai patogiai, nes manau, kad Klaipėdoje yra daug šios nominacijos vertų žmonių...“ - kuklinasi Klaipėdos dramos teatro vadovas T. Juočys.

Jam sudėtinga atsakyti ir į klausimą, kuo Dramos teatras svarbus miestui. „Esu sugadintas žmogus, tad leisiu sau pajuokauti. Man svarbiausios institucijos mieste – teatras ir kultūra. Mano manymu, aplink teatrą formuojasi miesto socialiniai santykiai, teatras formuoja miesto įvaizdį. Nuo senų laikų teatras visuose miestuose turėjo ir turi ypatingą statusą. Nepraleidžiu progos visiems priminti, kad Klaipėdos dramos teatras savo dabartinėje vietoje įsikūrė verslo iniciatyva, kai pirklys Masonas, prašęs miesto valdžios pastatyti teatrą, nesulaukė paramos ir tai padarė savo lėšomis. Pastatė tam, kad Klaipėdos miestas būtų gyvesnis, o šis pagyvėjimas gerintų ir intensyvintų prekybą. Mano manymu, tiek ekonominiai, tiek socialiniai ryšiai galiausiai susilieja į kultūrą. Tad be teatro ar kultūros – miestas pasmerktas...“ - akcentuoja T. Juočys.

Vadovui sunku įvertinti, ar Klaipėdos dramos teatras vertas pasididžiavimo, nes tai didžiausia šios įstaigos darbuotojų siekiamybė: „Mes to labai nuoširdžiai norime: kad Dramos teatras būtų toks, į kurį važiuoja žmonės tiek iš pajūrio, tiek iš visos Lietuvos, kad teatras būtų pripažintas ir žinomas užsienyje, kokybiškas, gyvybingas ir šiuolaikiškas.“

Vieni pagrindinių teatro vadovo tikslų yra scenos meno profesionalumo didinimas. Anot T. Juočio, jo vadovaujamam teatrui svarbi pastatymų kokybė, o ne pataikavimas žiūrovui. „Mes už atvirą ir nuoširdų bendravimą. Visada esame pasirengę dialogui: kodėl teatras yra toks, o ne kitoks, kaip pasirenkamas repertuaras. Kaip teatro vadybininkas, esant galimybei, kartu su komanda keliauju po Europą. Domimės geriausių teatrų patirtimi ir stengiamės į juos lygiuotis. Nepozicionuojame savęs kaip mažo miesto teatro su lengvu, nepriekaištingu, maloniu repertuaru, neverčiančiu žmonių susimąstyti ar net mus kritikuoti. Mes norime, kad žiūrovas keltų klausimus. Nesakau, kad mes provokuojame, bet norime būti sąžiningi prieš save ir kitus, kurti tikrą meną, dirbti su geriausiais režisieriais, kalbėti publikai apie pasauliui aktualias temas. O ne meluoti žmonėms, kad pasaulis daug gražesnis...“ - sako Klaipėdos dramos teatro vadovas.

Kasmet rengiamas tarptautinis festivalis „TheATRIUM“ parodo, kaip sparčiai auga ir tobulėja ši meno įstaiga. Klaipėdos dramos teatro atstovams būna labai smagu, kai nuvykus į kitų šalių festivalius Klaipėda atpažįstama kaip gero teatrų festivalio „TheATRIUM“ rengėja. „Pastebime, kad vis daugiau pasaulio teatrų nori į mūsų festivalį patekti. Mums nebereikia įtikinėti, kad verta atvykti į Klaipėdą. Šio festivalio idėja – uostamiesčio publikos edukacija, galimybė parodyti tai, kas geriausia šiandienos teatrų repertuare. Mums, kaip teatrui, tai galimybė kurti modernius, kokybiško turinio spektaklius“, - džiaugiasi T. Juočys.

„TheATRIUM“ metu vyksta ir vadinamoji Lietuvos teatro vitrina. Tai – koncentruotas naujausio Lietuvos teatro pristatymas iš įvairių užsienio šalių atvykstantiems teatro festivalių atstovams. Šių spektaklių parodymo tikslas yra parduoti juos užsienio svečiams į jų organizuojamus festivalius. „Jau netrukus paskelbsime į artimiausią festivalį atvyksiančius spektaklius. Tradiciškai prisikviečiame iki keturiasdešimt žmonių, kurie Klaipėdoje susipažįsta su lietuvišku teatru, jį perka ar apie jį rašo. Ir visa tai Klaipėdoje! Klaipėda įgauna svorį tarp pasaulio teatrų. Neseniai teko viename populiariausių Vokietijos leidinių apie kultūrą skaityti recenziją apie „TheATRIUM“, jo rengiamą teatrų vitriną, matytus spektaklius. Norėtųsi, kad per teatrą Klaipėdą atrastų kuo daugiau žmonių, kad tokiu būdu sklistų garsas po pasaulį apie mūsų miestą“, - pasakoja T. Juočys.

Klaipėdos dramos teatro vadovui labai svarbus jaunojo žiūrovo ugdymas. Todėl T. Juočio kūrybiniuose planuose šalia Europos režisierių grandų kuria ir jauni talentai. Taip jiems suteikiama puiki platforma pristatyti savo kūrybą ir galimybė būti įtrauktiems į teatro repertuarą.

Be to, pasak T. Juočio, prasiplėtė ir teatro gastrolių kryptys - ilgą laiką apsiriboję vien gastrolėmis po Lietuvą, Klaipėdos dramos teatro spektakliai iškeliavo į Kiniją, Rumuniją, Vengriją, Lenkiją, Čekiją.

Teatro vadovas T. Juočys siekia, kad visos Klaipėdos dramos teatro premjeros būtų tarptautinės - ruošiami titrai anglų kalba, nuolat komunikuojama su užsienio kritikais, teatralais ir prodiuseriais, jie kviečiami atvykti į premjeras.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder