Vasaros poilsio stovyklose šiemet - prioritetas vaikams iš Ukrainos

Mokslo metai baigėsi. Vaikai džiaugiasi pagaliau prasidėjusiomis vasaros atostogomis, o tėvai rūpinasi, kaip jas praturtinti naujais įspūdžiais ir patirtimis. Vasaros poilsio stovyklos - vienas iš variantų. Jų pasirinkimas pajūryje šiemet - ypač platus, tiesa, ir nepigus, nors yra ir nemokamų.

Siekdama palengvinti finansinę naštą tėvams, Klaipėdos miesto savivaldybė dalinai finansuoja vaikų vasaros poilsio stovyklas. Šiais metais vaikų vasaros poilsio stovykloms iš Klaipėdos miesto biudžeto skirta 150 tūkst. Eur. Ši suma buvo paskirstyta 85 stovyklų organizatoriams, kurie planuoja per vasarą užimti 5 tūkst. vaikų.

"Praėjusiais metais buvo finansuotos 73 programos. Tad smagu pasidžiaugti, kad pasiūla didėja, tačiau užimtų vaikų skaičius - toks pat tiek praėjusiais, tiek šiais metais - 5 tūkst. vaikų.

Klaipėdiečių vaikų užimtumą išauginti bandome sudarydami sąlygas, kad kuo daugiau stovyklų organizatorių teiktų paraiškas.

Tačiau išaugę patalpų, stovyklaviečių nuomos, transporto įkainiai, ir organizatoriai, nenorėdami didinti mokesčio tėvams, išlaidas mažina priimdami į stovyklas mažiau vaikų„, - aiškino “Vakarų ekspresui" Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Sigita Muravjova.

Finansavimas - perpus mažesnis

Savivaldybės parama stovykloms, anot pašnekovės, šiemet perpus mažesnė nei ankstesniais metais.

"Dvejus pastaruosius metus finansavimas buvo dvigubai didesnis, nes dėl karantino paramą vaikų poilsiui skyrė ir valstybė.

Šiais metais Švietimo ministerija parengė atskirą programą, pagal kurią finansavimą skiria toms stovykloms, kurios užims pusę lietuvių vaikų ir pusę vaikų iš Ukrainos.

Dalinį finansavimą tokioms stovykloms šiemet skirsto ministerija tiesiogiai", - sakė Savivaldybės Švietimo skyriaus atstovė.

Anot pašnekovės, stovyklų poreikis vaikams iš Ukrainos šiais metais iš tiesų yra didelis. Tad stovyklų organizatoriai, kurie gavo dalinį Savivaldybės finansavimą, įsipareigojo vaikus iš Ukrainos priimti į stovyklas nemokamai.

Vis dėlto didžiausias poreikis, pasak S. Muravjovos, yra nemokamų stovyklų ir stovyklų vaikams su specialiaisiais poreikiais, kurie nelanko specialiųjų įstaigų.

Į mokyklą - ir per atostogas

Vaikų vasaros poilsio stovyklas Klaipėdoje organizuoja biudžetinės įstaigos, sporto, meno klubai, laisvieji mokytojai.

"Dauguma organizatorių tie patys, kurie vykdo papildomo ugdymo veiklą visus metus.

Didžiausią kiekį vaikų, po 100-180, užima Savivaldybės biudžetinės įstaigos: Luizės jaunimo centras, Vaikų laisvalaikio centras, Moksleivių saviraiškos centras.

Jų stovyklos yra nemokamos. Žinoma, jų ir statusas kitoks, nes jie turi patalpas, mokytojus. Tad Savivaldybės skirtą finansavimą naudoja daugiausia vaikų ugdymui, priemonėms įsigyti.

Stovyklas organizuoti, anot pašnekovės, gali ir bendrojo lavinimo mokyklos.

„Keletas uostamiesčio mokyklų: “Vyturio„, “Versmės„, Maksimo Gorkio progimnazija, specialiosios mokyklos “Litorina„, “Medeinė„, daugiafunkcis centras “Svetliačiok", labai aktyviai tai daro, tačiau dauguma miesto mokytojų, regis, labai pavargsta per mokslo metus ir atostogauti su mokiniais jau nenori.

Kita vertus, pastebime tendenciją, kad daugėja laisvųjų mokytojų, kurie imasi organizuoti turiningą poilsį mokiniams", - komentavo S. Muravjova.

Pasak specialistės, vietos biudžetinių įstaigų organizuojamose stovyklose greičiausiai ištirpsta, nes į jas tradiciškai renkasi tie vaikai, kurie lanko būrelius, klubus visus metus.

„Tai suprantama, nes nesportuojančiam naujokui, patekusiam į, pavyzdžiui, tokių sporto šakų, kaip futbolas, krepšinis, ledo ritulys, tinklinis, vasaros stovyklą būtų sunku. Nors ir sporto stovyklose vaikai ne tik sportuoja, bet ir turi daug kitų veiklų: pažintinių ekskursijų, sveikos gyvensenos, sveikatinimo užsiėmimų ir kt.“, - dėstė pašnekovė.

ssPRAMOGOS. Vaikų vasaros poilsio stovyklose pasireiškia vaikų kūrybiškumas.
PRAMOGOS. Vaikų vasaros poilsio stovyklose pasireiškia vaikų kūrybiškumas. „Baltijos jūrų skautų” asmeninio albumo nuotr.

Pasirinkimų įvairovė

Klaipėdos miesto savivaldybės dalinai finansuojamų vaikų poilsio stovyklų sąraše didžiausias pasirinkimas yra dienos stovyklų, kuriose vaikai būna užimti penkias darbo dienas nuo ryto iki vakaro. Taip pat yra ir stovyklų su nakvyne, kurios suteikia vaikams galimybę savaitę pagyventi atskirai nuo šeimos.

S. Muravjova džiaugėsi Klaipėdoje šiemet organizuojamų vaikų vasaros poilsio stovyklų įvairove.

„Dauguma stovyklų - bendro pobūdžio, kuriose vaikai užimami sportinėmis, meninėmis veiklomis, dalyvauja ekskursijose, išvykose. Bet yra ir tikrai labai įdomių, originalių programų. Štai Klaipėdos jūrų kadetų mokykla kviečia į pilietinę, karinę, jūrinę stovyklą “Jūrinės Tėvynės labui!„ VšĮ “SK Tempas" organizuoja įdomią pilietinę, turistinę stovyklą, kurios dalyviai mokysis šaudyti.

Pirmą kartą techninę kūrybinę stovyklą „Jaunųjų “steampunk„ kūrėjų dirbtuvės“ Klaipėdoje organizuoja VšĮ „Kibirkščių meistrai“ meistras ir menininkas Jevgenijus Šuldiakovas. Jis pats labai įdomiai restauruoja senus dviračius ir vaikus pamokys techninių dalykų, inžinerijos, taip pat supažindins su „steampunk“ kultūra.

„Meno artelė“ Karklėje kvies vaikus į meninę stovyklą, kurioje vaikai pieš gamtoje, organizuos kūrybinį plenerą.

Asmenybės ugdymo centras siūlo labai plačią ir įdomią programą jaunimui, kurioje bus psichologiniai užsiėmimai derinami su sportine veikla.

Vieną brangiausių stovyklų rengia organizacija „Mazgai“. Tai - jėgos aitvarų sporto stovykla, kuri vyks Drevernoje, Svencelėje.

Tautinių kultūrų centras, M. Gorkio progimnazija, bendrija „Slovo“ ir žydų bendrija daug dėmesio skirs vaikams iš Ukrainos, jų supažindinimui su lietuvių kultūra, papročiais, paveldu", - vardijo klaipėdiečių organizuojamų stovyklų veiklas S. Muravjova.

Visas stovyklų sąrašas su jų organizatorių kontaktais pateikiamas Klaipėdos miesto savivaldybės oficialioje svetainėje.

Kainos nepakito

Pasak S. Muravjovos, vaikų vasaros poilsio stovyklų kaina, palyginti su praėjusiais metais, Klaipėdoje nėra nei išaugusi, nei sumažėjusi.

"Dalinis Klaipėdos miesto savivaldybės finansavimas skiriamas daugiausia vaikų ugdymui, o iš stovyklos dalyvių, rėmėjų renkamas mokestis už kitas paslaugas: maitinimą, nakvynę, transportą.

Mūsų finansuojamų stovyklų dienos įkainis svyruoja nuo 10 iki 73 Eur, vidutinis - 35-50 Eur. Jeigu stovykla trunka 5 dienas, tai jos vidutinė kaina uostamiestyje svyruoja nuo 175 iki 250 Eur. Žinoma, yra pigesnių ir brangesnių. O biudžetinių įstaigų organizuojamos stovyklos - nemokamos", - teigė S. Muravjova.

Tiesa, vietos į nemokamas stovyklas išgraibstomos dar nepaskelbus sąrašų, vos tik patys organizatoriai pradeda jas reklamuoti", - pažymėjo Savivaldybės tarnautoja.

Pamiršta ir telefonus, ir erkių baimę

Viena iš Klaipėdos miesto savivaldybės dalinį finansavimą gavusių stovyklų VšĮ „Baltijos jūros skautai“ nuo 2018 m. organizuoja tradicinę mobilią turistinę stovyklą „Nemirsetos vėjai“.

Stovyklos organizatorė Jurgita Paškevičienė užtikrino, kad vietų skaičius šioje stovykloje - neribotas. "Kiek bus norinčiųjų - tiek vadovų surasime. Tai mūsų metinė, didžiulė organizacijos stovykla. Jos metu vaikai gyvena palapinėse.

Pusryčius ir vakarienę kiekviena grupelė vaikų verdasi ant laužo, pietus visiems stovyklautojams veža tiekėjai. Į stovyklą visada kviečiamės svečių. Policininkai, gaisrinė, medikai supažindina su savo darbu, pasieniečiai surengia pasirodymus su šunimis. Kunigas laiko skautiškas šv. Mišias gamtoje.

Dalis stovyklos vyksta prie jūros - stovyklautojai išbando vandens sporto veiklas su banglentėmis, irklentėmis. Vyresniems stovyklautojams organizuojame miško šventes, naktinį žygį iki „Memel Nord“. Mažesni vaikai artimiau susipažįsta su Pajūrio regioninio parko gamta talkinant parko darbuotojams.

Visada būna sporto diena, jūros diena. Organizuojame naujokų krikštynas su Neptūnu", - smagiausias stovyklos veiklas vardijo J. Paškevičienė.

Anot pašnekovės, skautų stovykloje dalyvauti gali visi vaikai, ne tik organizacijos nariai.

„Kviečiame visus. Dažniausiai vaikams taip patinka, kad po stovyklos jie tampa skautais“, - nusijuokė organizatorė.

Anot J. Paškevičienės, gyvenimas palapinėse daugumai miesto vaikų patinka.

„Tik pirmom dienom jie dar pasigenda kompiuterių, o paskui pamiršta juos, nes turi ką veikti. Ugdydami vaikų sąmoningumą, mes neatimame telefonų, tik suteikiame galimybę pasidėt juos saugiau į dėžutę, jeigu patys nori. Apskritai jokios prievartos stovykloje nėra“, - apie laisvos valios principą stovykloje sakė jos organizatorė.

Pašnekovės teigimu, vaikai po dviejų dienų stovykloje pamiršta ir uodų ar erkių baimę, tačiau sužino, kokiomis priemonėmis jas atbaidyti.

Pasak J. Paškevičienės, jūros skautų stovykloje pernai dalyvavo 74 vaikai, anksčiau yra buvę ir pusšimtis.

"Kuo mažesnė nemokamų stovyklų pasiūla, tuo daugiau dalyvių būna pas mus. Visa mūsų stovyklos kaina yra 190 Eur už 10 dienų, bet yra nuolaidų skautams, keliems vaikams iš vienos šeimos, jeigu Savivaldybė skiria finansavimą - dar kaina sumažėja.

Paradoksalu, tačiau didžiausias jūrų skautų būrys susirenka Kaune, pajūryje vaikus surinkti yra sunkiau. Gal todėl, kad jūra jiems yra savaime suprantamas dalykas, o gal tai istoriškai susiklosčiusi tradicija, juk Jūros skautų organizacija prieš 100 metų taip pat įsikūrė pirmiausia Kaune„, - priminė VšĮ “Baltijos jūros skautai" atstovė.

Atostogos „Rūgpienių kaime“

VšĮ „Miesto partizanai“ atstovas Tadas Ruškys šiais metais pirmą kartą organizuoja bendro pobūdžio stovyklą, kurioje vaikai bendraus, žais, sportuos. Savaitės trukmės stovykla su nakvyne vyks jaukioje, didelėje „Rūgpienių kaimo“ sodyboje. Joje tikimasi surinkti 30 vaikų. Šios stovyklos kaina - 320 Eurų.

„Vietų dar turime. Registracija kol kas vyksta vangiai, bet tikimės, kad vieną pamainą tikrai surinksime“, - sakė T. Ruškys.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder