
Žvalgosi ne tik po Europą, bet ir į Lotynų Ameriką
Šiuo metu Klaipėdos terminale kraunama 16 skirtingų naftos, chemijos produktų bei biodegalų rūšių.
Prognozuojama, kad 2025-ieji bus auksiniai metai Lietuvos ekonomikai. Kaip galvojate, kokie šie metai bus jūsų įmonėms?
Išgyvename dinamišką laiką - persiorientuojame į naujus strateginius tikslus, kuriame galimybes krauti įvairesnius energijos produktus ir išnaudojame savo komandos sukauptą patirtį bei kompetencijas veiklos plėtrai už Lietuvos ribų. Visa tai leidžia bendrovei sėkmingai prisitaikyti prie rinkos pokyčių ir užtikrintai didinti pelningumą.
Tikimės, kad ir 2025 metais, nepaisant rinkos iššūkių, toliau didinsime pajamas, pelną ir stiprinsime savo pozicijas tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėje rinkoje.
Ar jau yra šiems metams suplanuotos kokios nors investicijos į įmonių suprastruktūrą?
Siekiant klimatui neutralios veiklos, kuri numatyta „KN Energies“ strategijoje, įmonė prioritetą skiria aplinką tausojantiems projektams, tarp kurių - Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo elektros jungties projektas, kurį įgyvendinus bus užtikrinta efektyvesnė ir tvaresnė terminalo veikla.
Šiuo metu laivas-saugykla „Independence“ elektros energiją generuoja autonomiškai - naudodamas generatorius, tačiau siekiama, kad laivas turėtų prieigą prie elektros tinklų. Tai leis sumažinti CO2 emisijas ir veiklos kaštus, o terminalas galės naudoti atsinaujinančią elektros energiją.
Sprendimą dėl investavimo į šį projektą tikimės priimti artimiausiu metu. Jo įgyvendinimui jau esame užsitikrinę 6 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) paramą iš Modernizavimo fondo.
2024 m. daug dėmesio skyrėme kraunamų skystųjų energijos produktų asortimento plėtrai, išplėtėme biokuro perkrovos galimybes, įvesdami naują krovinių rūšį - UCO (naudotą maistinį aliejų).
Stebėdami augantį klientų poreikį Klaipėdos skystųjų energijos produktų terminale, planuojame tolesnes investicijas į bioetanolio, metanolio ir etanolio krovos infrastruktūrą.
Ar šiemet kas nors keisis įmonės veikloje? Koks pagrindinis jūsų siekis šiandien?
Ir toliau sieksime komercinės ir veiklos meistriškumo visose savo veiklos srityse bei lygiagrečiai ieškosime galimybių pradėti veiklą naujųjų energijų rūšių segmente - vandenilio ir jo nešėjų, anglies dvideginio emisijų sugaudymo ir transportavimo bei energijos kaupimo srityse. Aktyviai stebime rinkos raidą, vertiname infrastruktūros poreikius, naujų energijos rūšių vystymosi kryptis, analizuojame galimybes ir galimą savo vaidmenį naujose veiklos kryptyse.
Daug dėmesio ir toliau skirsime tarptautinio SGD verslo vystymui. Planuojame, kad 2030 m. pajamos iš SGD verslo sudarys ženklią dalį KN įmonių grupės pajamų ir svariai prisidės prie bendrovės strateginių tikslų įgyvendinimo.
Nuolat aktyviai ieškome ir ieškosime naujų plaukiojančių SGD importo terminalų projektų, kuriuose būtume pasirinkti kaip konsultantai, operatoriai ar net dalininkai arba investuotojai.
Be Europos galimybių, matome didelį potencialą Lotynų Amerikoje ir Pietryčių Azijoje: Vietname, Filipinuose, Indonezijoje, Australijoje ir kitose šalyse.
2024 metais dujų kainos sugrįžo į prieškarinį lygį ir stabilizavosi, o tai lemia, kad Pietryčių Azijos, Lotynų Amerikos šalių, kurioms dujų tiekimas padeda užtikrinti dekarbonizacijos tikslų pasiekimą bei anglių pakeitimą švaresniais energijos šaltiniais, vystytojai vėl grįžta prie anksčiau užšaldytų projektų.
Pastebime, kad šiose rinkose atsiranda didesnis mūsų turimų žinių bei kompetencijų poreikis, todėl sieksime plėsti plaukiojančiųjų SGD terminalų verslo vystymo veiklą šiose regionuose.
Kuo pasižymėjo įmonei 2024-ieji?
2024-uosius pasitikome atversdami naują bendrovės istorijos puslapį - pristatėme jos transformaciją atliepiantį naująjį bendrovės pavadinimą „KN Energies“.
O metus baigėme dar vienu itin svarbiu įvykiu - laivo-saugyklos „Independence“ perėmimu Lietuvos nuosavybėn ir jo įregistravimu Lietuvos jūrų laivų registre.
Įsigydami laivą-saugyklą sudarėme vieną didžiausių Lietuvos valiutos rinkoje apsidraudimo sandorių, fiksuojant valiutos kursą. Šis sprendimas bendrovei leido sutaupyti 8 mln. eurų, palyginti su sandorio dienos kursu.
Dar vienas svarbus praėjusių metų pasiekimas - proveržis Vokietijos SGD terminalų rinkoje. 2024 m. sausį bendrovė tapo keturių Vokietijos SGD terminalų Šiaurės jūroje komercine operatore, o nuo gegužės antrajam Vilhelmshafeno SGD terminalui teikia ir techninio eksploatavimo bei priežiūros paslaugas. Tuo tikslu pernai Vokietijoje įsteigėme antrinę įmonę „KN Energies Deutschland GmbH“.
Kiek pernai perpumpuota naftos produktų, SGD?
Per 2024 m. Klaipėdos SGD terminale išdujinta ir perkrauta 27,7 TWh SGD, o 2023 m. - 33,7 TWh. Mažesnę išdujinimo apimtį lėmė gegužę vykęs SGD laivo-saugyklos remontas sausajame doke Danijoje.
Mažesnę išdujinimo apimtį 2024 m., palyginti su 2023 m.,lėmė gegužę vykęs SGD laivo-saugyklos remontas sausajame doke Danijoje.
Dėl remonto laikinai nevykusios SGD terminalo veiklos jo vidutinis panaudojimo lygis pernai buvo kiek mažesnis ir siekė 52 proc., tačiau liko aukštesnis už Europos vidurkį (45 proc.).
Klaipėdos ir Subačiaus skystųjų energijos produktų terminaluose pernai perkrauta 3,4 mln. tonų skystųjų energijos produktų, t. y. 17 proc. mažiau nei 2023 m.
Krovos mažėjimui didžiausios įtakos turėjo pasaulinės ir Europos skystojo kuro rinkos pasiūlos ir paklausos disbalansas. Dėl sumažėjusio didžiausių ekonomikų aktyvumo Europos dyzelino paklausa išliko mažesnė nei prieš pandemiją.
Verslo aplinką sunkino ir perteklinė naftos perdirbimo pasiūla - atidarius naujas perdirbimo gamyklas Afrikoje, Lotynų Amerikoje ir Kinijoje, pasaulinė naftos perdirbimo pramonė patyrė perteklinį pajėgumų didėjimą, dar labiau lėtinantį paklausos augimą. Tiekimo srautams reikšmingos įtakos turėjo ir geopolitiniai veiksniai, įskaitant Raudonosios jūros konflikto eskalaciją.
Nepaisant to, skystųjų energijos produktų segmento pajamos 2024 m. išliko panašaus lygio kaip ir 2023 m. Stabilias pajamas užtikrinti padėjo nuolatinių klientų ratas Lietuvoje, augantis produktų saugojimo paslaugų poreikis bei biodegalų ir bitumo krovos apimčių didėjimas.
Bitumo krovos apimtis Klaipėdos skystųjų energijos produktų terminale, palyginti su 2023 m., pernai išaugo maždaug 1,7 karto. Atsižvelgdami į augančią bitumo perkrovos rinką rytinėje Baltijos jūros pakrantėje, modernizuojame įrangą ir infrastruktūrą, skirtą šio produkto perkrovai, siekdami pritraukti dar didesnes krovinių apimtis 2025 m.
Kiek pernai uždirbta pelno?
Pastaruosius penkerius metus „KN Energies“ finansiniai rezultatai patyrė svyravimų, tačiau jau 2023 m. bendrovė sugrįžo į pelno zoną, o 2024 m. dar labiau sustiprino augimą. Tai lėmė nuosekli strategija, orientuota į tarptautinę plėtrą ir operacinį efektyvumą.
Neaudituotais duomenimis, „KN Energies“ įmonių grupės pajamos 2024 m. išaugo 12 proc. ir pasiekė 93,7 mln. eurų. EBITDA didėjo net 38 proc. - iki 49,3 mln. eurų, o grynasis pelnas augo 16 proc. ir siekė 15,4 mln. eurų.
Daugiausia - net penkis kartus iki 4,8 mln. Eur - pernai augo pelnas iš komercinės SGD veiklos. Tam didžiausios įtakos turėjo „KN Energies“ proveržis Vokietijoje, sėkminga veikla Brazilijoje, kur bendrovė yra Açu SGD terminalo operatorė, bei mažos apimties SGD krovos paslaugos Klaipėdoje.
Melnragėje veikiančios Klaipėdos SGD paskirstymo stoties pajėgumais nuo 2020 m. balandžio naudojasi Lenkijos energetikos įmonė „Orlen“. Pernai strateginės partnerystės sutartis su ja pratęsta dar penkeriems metams - iki 2030 m.

Rašyti komentarą