Jūrinės valstybės pasiuntiniai išplaukė į šimtmečio odisėją

Jūrinės valstybės pasiuntiniai išplaukė į šimtmečio odisėją

"Ačiū Dievui, kad jūrinė tradicija palydėti laivą ir pasitikti išliko. Kur daugiau gali vykti tokios išlydėtuvės, jei ne Klaipėdoje. Šaunu, kad mes po truputį "jūrėjame", - sakė tolimojo plaukiojimo kapitonas Sigitas Šileris, atėjęs antradienį išlydėti legendinės jachtos "Lietuva" į Lietuvos šimtmečio odisėją.

Kapitonui S. Šileriui buvo šiek tiek liūdna, kad išlydėti jachtos vis dėlto susirinko mažokai klaipėdiečių, ypač jo amžiaus žmonių, tačiau jis pasidžiaugė, kad tie, kurie atėjo, turi jūrinės dvasios. Pirmą kartą išleidžiant jachtą "Lietuva" 1989-aisiais į trijų jachtų žygį per Atlantą, buvo suplūdusios minios žmonių.

"Kai "Lietuva" plaukė į žygį 1989-aisiais, ir mano tėvas Steponas Kudzevičius, man buvo 17 metų. Laikai buvo neramūs, kilo problemų dėl vizų, buvo justi įtampa. Įgulai sugrįžus buvo didžiulė euforija, kad pavyko. Ir dabar išlydint "Lietuvą" mano širdis kartu su laivu, nors lieku krante. Neramu, žinoma, kaip seksis įgulai. Senutę jachtą kiek galėjome, tiek sutvarkėme", - sakė Osvaldas Kudzevičius, pagrindinis jachtos "Lietuva" kapitonas.

Kapitonas Valerijus Bogunas, išplukdęs "Lietuvą" į Gdanską, kuriame vyks miesto dienos, didelis "Baltic Sail" renginys, sako esąs atsarginis šios jachtos kapitonas.

"Ne pirmą kartą vadovauju "Lietuvai", tad dėl plaukimo nesijaudinu, labiau nerimą kelia renginiai, kuriuose pristatysime Lietuvos šimtmetį. Tai ne šiaip plaukimas, ne tik jachtos "Lietuva", bet ir visos valstybės reprezentavimas", - sakė V. Bogunas.

"Lietuvos" įgulą sudaro 5 buriuotojai ir 5 naujokai. Merginų tik dvi - viena iš buriuotojų, viena iš naujokų. "Naujokai visiškai žali, šiandien (antradienį. - Autor. past.) 14 val. jie pirmą kartą susirinko į laivą. Nieko tokio, turės susidraugauti su jūra, jachta ir įgula bei mokytis buriuoti. Jokių išimčių jiems nebus. Oro prognozės neblogos, audros nenumatomos. Man bangavimo bus per mažai, bet jiems užteks. Manau, vaistais pasirūpino. Plauksime apie parą, tad ištvers", - sakė V. Bogunas.

Paklaustas, ar ramu plaukti sena jachta, kuriai šiemet rudenį bus atliekamas kapitalinis remontas, jis atsakė: "Mes plauksime ne varžybų režimu, laivas nebus išnaudojamas maksimaliai. Plauksime jį saugodami ir tausodami, nes, kai mes grįšime iš Gdansko liepos 9 d., laivui dar reikės plaukti ir į Taliną, ir į Rygą."

Buriuomenės atstovai padovanojo jachtai vimpelinę Lietuvos vėliavą, uostamiesčio miesto meras Vytautas Grubliauskas - Klaipėdos vėliavą.

"Sveikinu tuos, kurie dalyvavo konkurse ir tapo laimingais odisėjais, nešančiais žinią apie Klaipėdą, apie Lietuvą Latvijai, Estijai, Lenkijai, taip pat mininčioms savo valstybių šimtmečius. Jūs nešate žinią pasauliui apie tai, kad Lietuva ne tik švenčia šimtmetį, bet ji yra ir jūrinė valstybė. Klaipėda moka išlydėti laivus, pasitikti ir laukti", - sakė V. Grubliauskas.

"Lietuvai" pajudėjus Pilies tilto link, kuris specialiai jai buvo pakeltas, mišrus choras "Cantare" dainavo dainą "Išplauks, mano laivas išplauks".

Odisėja naujokų akimis

Jachtos "Lietuva" koko pareigas pirmo plaukimo metu eina 45 metų klaipėdietė Vaida Juodzevičiūtė. Ji - klubo "Ostmarina" naujokė ir šis sezonas jai pirmasis. "Labiausiai bijau, kad bus bloga, vemsiu ir nebus kas už mane įgulai pagamina valgyti, kad negalėsiu atlikti savo pareigos. Mėgstu gaminti, bet dabar reikės tai daryti 10 žmonių, viską apskaičiuoti, pasirūpinti, kad produktai negestų, norisi, kad skanu būtų, tai vis tiek šioks toks iššūkis. Šiaip tai man visai nebaisu, aš ir motociklu važinėju, mėgstu ekstremalius dalykus. Paauglystėje svajojau plaukti į jūrą, nes tėtis buvo jūreivis. Bet sovietmečiu nebuvo populiaru, kad moterys eitų į jūrą. Labai seniai svajojau buriuoti, plaukti per bangas ir be galo džiaugiuosi, kad svajonė išsipildė ir dar dalyvaujant tokioje svarbioje misijoje. Dukra paauglė mane palaiko, sūnus jau turi savo gyvenimą, aš jau močiutė", - pasakojo Vaida.

23 metų klaipėdietis Tomas Balčytis šiuo metu gyvena Vilniuje ir studijuoja teisę. Jachta yra plaukęs tik Trakų ežere. "Dalyvavau konkurse, nes norėjau pamatyti jūrą ne tik iš kranto. Man tai pasirodė įdomu. Nemanau, kad yra ko bijoti. Manau, bus linksma, išmoksiu buriuoti. Tikiuosi vemti nereikės. Pasiėmiau imbierinių tablečių, kurios veikia labiau kaip placebas. Mano organizmas atsparus, tikiuosi neprireiks. Tėvai iš pradžių bandė atkalbėti, bet paskui palinkėjo sėkmės", - sakė vaikinas. Jį išlydėjusi mama šiek tiek nerimavo, bet didžiavosi savo sūnumi, kad jam pasisekė ir jis dalyvauja tokiame svarbiame visai Lietuvai žygyje.

Prisistatydami įgulos naujokai juokavo, kad konkurso būdu buvo atrinkti žuvų šerti. Konkurse dalyvavo daugiau kaip 38 norintieji, savanorių atrinkta tik 19. Tik pirmieji savanoriai nuplauks į Gdanską ir parplauks, o kiti jau dalinsis - vieni plauks į Taliną ar Rygą, kiti parplauks.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder