Elektroninis atsiskaitymo už kelionę būdas - pigesnis ir saugesnis
Elektroninis atsiskaitymo už kelionę būdas - pigesnis ir saugesnis

Klaipėdos viešasis transportas jau mėnesį dirba pagal rudens-žiemos tvarkaraštį. Per dvylika mėnesių mums tai yra intensyviausias laikas: atostogų sezonas baigėsi, dėl prasidėjusių darganų daug kas nulipa nuo dviračių, rečiau vaikšto pėsčiomis. O ir pirmojo karantino stresas pasibaigė. Tačiau dabar susiduriame su iššūkiais, kuriems išspręsti reikalinga ir keleivių pagalba.

Saugumas - svarbiausia

Iš esmės jau nusistovėjo klaipėdiečių saugios kelionės įpročiai: dėvėti kaukę, salone rinktis maksimalų tarpusavio atstumą, dezinfekuoti rankas. Iš įvairių šalies regionų ateinant neramioms žinioms apie augančią susirgimų statistiką, šios profilaktinės priemonės mums turi tapti besąlygiška norma - juk niekas negali pasakyti, kiek ilgai Klaipėda išliks susirgimų statistikos lentelės apačioje.

Viešojo transporto (VT) organizatoriams miestuose suteikta teisė įvesti ir dar labiau sugriežtintą keleivių vežimo režimą - nepardavinėti autobuse bilietų, neleisti lipti per priekines duris. Laikydamiesi šių teisių pusę mėnesio nuo rugpjūčio pabaigos buvome sustabdę prekybą popieriniais bilietais autobuse. Laikas parodė, kad tas sprendimas buvo esamomis sąlygomis nereikalingas, bilietais vairuotojai vėl prekiauja.

Tačiau situacija gali bet kada pasikeisti į blogąją pusę ir prie ankstesnio sprendimo gali tekti grįžti. Todėl ragintume visus keleivius pereiti prie elektroninio atsiskaitymo už kelionę būdų.

Mažiau kontaktų - saugesnė kelionė

Perkant iš vairuotojo bilietą, vienaip ar kitaip su juo yra kontaktuojama: paduodami pinigai, paimamas bilietas ir grąža. Tas kontaktas, kaip rodo jau sukaupta patirtis, nėra pavojingesnis, nei prekybos centre atsiskaitant už prekes, tačiau teorinė užkrato rizika išlieka.

Tuo pačiu dažnai didesnio VT apkrovimo metu įlipant toks bilieto pirkėjas sudaro spūstį; už nugaros jam lipantieji grūsdamiesi šnopuoja vienas kitam į sprandą. Tai irgi nėra gerai.

Darbo dieną iš autobusų vairuotojų Klaipėdoje nuperkami 3-4 tūkstančiai bilietų. To būtų galima visiškai išvengti, jeigu visi keleiviai pereitų prie saugesnių, ir, kas svarbu, pigesnių elektroninių bilietų naudojimo. Tai nėra koks nors ypatingų gebėjimų reikalaujantis iššūkis: Vilniaus mieste šiuo metu iš viso nebėra popierinių bilietų - nei kioskuose, nei klientų aptarnavimo centruose, nei pas vairuotoją. Mes nemanome, kad klaipėdiečiai yra menkesnių gebėjimų nei vilniečiai, - mes esame pajėgūs pereiti prie pažangesnės atsiskaitymo formos.

Pakalbėkime apie pinigus

Klaipėdos miesto tarybos nustatyti VT kelionės tarifai nuosekliai skatina keleivius pereiti prie elektroninio atsiskaitymo už kelionę. Tam pasitarnauja įvestos kainų žirklės tarp popieriaus ir elektronikos".

Elektroninis visos kainos bilietas Klaipėdos mieste (I tarifų zona) kainuoja 64 centus. Popierinis - vieną eurą, tiek perkant kioske, tiek ir perkant iš vairuotojo.

Darbo dieną naudojantis popieriniais bilietais, įvyksta apie 10 tūkstančių kelionių autobusais. Išlaidų skirtumas būtų 3 600 eurų tokių keleivių nenaudai.

Tai tik teorinis skaičiavimas. Iš tikrųjų popierinius bilietus perka ir dalis keleivių, turinčių teisę į lengvatas, jiems pigesni tiek elektroniniai, tiek, proporcingai, ir popieriniai bilietai, jie praranda mažiau. Tačiau garantuotai kasdien klaipėdiečiai savo noru be reikalo atsisako arti trijų tūkstančių eurų.

Ne tokios didelės kainų žirklės yra maršrutiniuose taksi, čia popierinius bilietus perkantieji praranda mažiau. Elektroninis čia kainuoja 1,10 euro, popierinis - 1,20. Tačiau ir tai - iš keleivio kišenės, ne į kišenę.

Elektroninis bilietas - paprasčiausias sprendimas

Paprasčiausia Klaipėdos VT e. bilieto kortelę būtų palyginti su banko kortele, tik kad mūsų kortele galima atsiskaityti ne visur, o tik Klaipėdos VT sistemoje. Kortelę galima įsigyti kioskuose arba mūsų Klientų aptarnavimo centre. Tokią kortelę galima naudoti miesto autobusuose, maršrutiniuose taksi bei privežamuosiuose priemiesčio maršrutuose. Tai elektroninė piniginė, kuri leidžia važiuoti saugiau ir dar sutaupyti.

Ir lygiai kaip banko kortelės sąskaitą, ją galima pildyti ir internetu, ir kioske į sąskaitą įnešti grynųjų pinigų.

Kartu ją galima naudoti ir terminuotajam bilietui. Vienu metu kortelės sąskaitoje gali būti ir toks bilietas, ir pinigai. Tai patogu tiems keleiviams, kurie reguliariai važinėja miesto autobusais, tačiau kartais jiems prireikia pasinaudoti ir maršrutiniu taksi arba priemiesčio maršrutu.

Priemiestyje irgi galima važiuoti be popieriaus

Priemiesčio (II ir III zonų) maršrutuose taip pat perkant kartinį bilietą galima naudotis bilieto kortele. Tačiau, skirtingai nei mieste, jį reikės glausti du kartus: įlipant ir išlipant. Taip yra dėl to, kad priemiesčio bilietas kainuoja ne fiksuotą sumą, o jo kaina priklauso nuo važiuoto atstumo.

Todėl pirmą kartą priglaudus sistema rezervuoja maksimalią bilieto kainą~pagal tarifikaciją nuo esamos iki galutinės maršruto stotelės. Priglaudus išlipant - perskaičiuoja sumą pagal galiojantį tarifą tarp nuvažiuotų stotelių. Pamiršus priglausti išlipant - rezervuota suma nurašoma. Jeigu važiuojama iki maršruto pabaigos, išlipant antrą kartą kortelės priglausti nebereikia.

Tuo atveju, jeigu priemiesčio keleivis turi ir terminuotąjį miesto (I zonos) bilietą, jam kortelę jau reiktų glausti 3 kartus: įlipus, po to - pravažiavus paskutiniąją miesto zonos stotelę (priklausomai nuo maršruto, atitinkamai Lėbartų, Laistų sodų, Jaunystės, LEZ...) bei išlipant. Tačiau turbūt tokiam keleiviui jau apsimokėtų pirkti terminuotąjį II ar III zonos bilietą, su kuriuo jis galėtų važinėti ir mieste.

Išmanusis gali iš dalies atstoti kortelę

Jeigu visą laiką važinėjate tik savo automobiliu, irgi per metus kartą kitą gali pasitaikyti atvejų, kai dėl remonto ar kitų priežasčių teks naudotis miesto autobusu. Tokiu atveju racionalu už kelionę atsiskaityti mobiliąja aplikacija e.ticket Klaipėda. Programėlė leidžia įsigyti ir naudoti bilietą tiesiai iš telefono, o aktyvinimas vykdomas taip pat kaip ir įprasto popierinio bilieto - nuskaitant QR kodą apatinėje skaitytuvo dalyje.Tokį bilietą rekomenduotume nereguliariai viešuoju transporto besinaudojantiems.

Nuolatiniai keleiviai ta pačia programėle gali valdyti savo (arba šeimos narių) e. bilieto kortelės produktus ir nustatymus.

Kortelę naudojantis aplikacija galima papildyti pinigais arba terminuotuoju bilietu, priskirti lengvatą. Kortelės(-ių) bilietus, pinigų likutį ar nustatytą lengvatos tipą visada galima peržiūrėti skiltyje "Mano kortelės".

Tiesiog padarykite tai dabar!

Kad galimas prekybos bilietais pasikeitimo režimas neužkluptų jūsų netikėtai - nusipirkite ir pasipildykite e. bilieto kortelę jau dabar.

Pati kortelė kainuoja 2 eurus, ji galioja penkerius metus. Kortelę galima nusipirkti spaudos kioskuose, "Narvesen" ir mūsų Klientų aptarnavimo centre. Papildant ją ten pinigais, pasakykite, ar ir kokią lengvatą turite.

Vėliau kortelės sąskaitą galėsite pildyti internetu sekdami puslapio www.bilietas.klaipedatransport.lt nuorodas. Savo paskyroje ten galėsite matyti ir kelionių istoriją.

Naujos galimybės - planuose

Aktualūs rūpesčiai nenubraukia suplanuotų VT sistemos tobulinimo darbų.

Nors ir lėčiau, nei planavome, tačiau nuosekliai ruošiame naujoves, kurios keliones darys dar patogesnes.

Aptartą popierinių bilietų perteklinio naudojimo problemą sušvelnins atsiskaitymas banko kortele - taip, kaip dabar yra daugelyje parduotuvių, tiesiog priglaudžiant prie skaitytuvo. Projekto įgyvendinimo parametrai yra gana sudėtingi, tad galime kalbėti tik apie kitus metus.

Galbūt kiek anksčiau pavyks įdiegti programėlę, kuri leis neregiams ir silpnaregiams geriau orientuotis naudojantis viešuoju transportu.

Nuosekliai auganti paslaugos kokybė leidžia mums tikėtis, kad viešasis transportas taps vis patrauklesne alternatyva Klaipėdos ir regiono gyventojams.

Sidebar placeholder