Klaipėdiečių ateitis - šiukšlės skirtingų spalvų maišeliuose?
Klaipėdiečių ateitis - šiukšlės skirtingų spalvų maišeliuose?

Iki 2024 metų privalės pasikeisti UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro” šiukšlių rūšiavimo sistema. Biologinės atliekos turės būti atskiriamos ir perdirbamos arba surenkamos atskirai, jų nesumaišant su mišriomis atliekomis.

Europos Parlamento ir ES direktyvos sprendimu, maisto ir virtuvės atliekos iki 2024 metų privalės būti rūšiuojamos ir perdirbamos.

Šiuo metu Klaipėdos mieste yra vykdomas tik žaliųjų atliekų ir augalinės kilmės maisto atliekų surinkimas iš gyventojų. Surinktos atliekos tvarkomos Glaudėnų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėje. O maisto virtuvės atliekos nėra atskirai surenkamos ir atskiriamos iš mišrių komunalinių atliekų srauto, nes tam nėra tinkamos infrastruktūros.

Tad Klaipėdos mieste planuojama įdiegti maisto atliekų surinkimo spalvotais maišais sistemą. Pasitelkiant šią sistemą, atliekų rūšiavimas vyktų namų ūkiuose, kur maisto atliekos būtų metamos į tam tikros spalvos maišelius, o į kitos spalvos – likusios mišrios komunalinės atliekos. Tokia rūšiavimo praktika jau sėkmingai yra taikoma Skandinavijos šalyse.

Planuojama, jog spalvoti plastikiniai maišeliai būtų metami į tą patį konteinerį ir surenkami ta pačia, vieno skyriaus šiukšliaveže, kuria būtų vežami į rūšiavimo įrenginį. Mechaninio rūšiavimo įrenginyje skirtingų spalvų maišai būtų išrūšiuojami į atskiras frakcijas ir vėliau maisto atliekos vienos spalvos maišeliuose ir mišrios atliekos – kitos spalvos maišeliuose būtų nukreipiamos tolimesniam apdorojimui.

Iš maisto atliekų pagamintą biomasę planuojama toliau apdoroti anaerobiniu būdu, t. y. perduoti biodujų gamybai ir kitiems šių atliekų tvarkytojams. Įgyvendinus projektą, maisto atliekos Klaipėdos miesto savivaldybėje būtų tvarkomos taip, kaip tai nustatyta Europos Parlamento ir ES direktyvoje.

“Lygiagrečiai vykdome ir kitą projektą, tikimės, kad taip pat gausime finansavimą iš ES. Idėja yra tokia, kad iš gamybinių biologiškai skaidžių atliekų, bus gaminami maišeliai, kuriuos dalinsime gyventojams. Žmonės į tuos maišelius galės dėti maisto atliekas, tad gyventojams patiems nereikės nieko pirkti. Taip pat preliminariais skaičiavimais vietinės rinkliavos kaina už atliekų tvarkymą gyventojams nesikeis”, - pasakojo Ramunė Šličienė KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė.

Maisto atliekų paruošimo perdirbimui įrangą planuojama sumontuoti naujai pastatytame priestate šalia esamo mišrių komunalinių atliekų mechaninio apdorojimo įrenginio Klaipėdos regioninio sąvartyno teritorijoje Ketvergių gatvėje, Dumpiuose.

Numatoma, jog šis projektas „Maisto atliekų apdorojimo infrastruktūros sukūrimas Klaipėdos RATC“ kainuos 1 565 900 Eur.

Raktažodžiai
tuokie rusiavimai tik ne musu daugiabuciu /senos statybos / virtuvese. kur deti visus maisus?
js, 2021-03-31 12:00
Sidebar placeholder