Subrendo nauja mokesčių už darželius tvarka
Subrendo nauja mokesčių už darželius tvarka

Po tėvų pasipriešinimo dėl pernai nustatytos tvarkos, darbo grupių išvadų bei pasitarimo su visuomene, Klaipėdos politikams jau teikiamas svarstyti naujasis mokesčių už darželius projektas. Juo siūloma, kad nuo rugsėjo darželinukų tėvai mokėtų tik už maitinimo paslaugą.

Kaip ir buvo planuota, siūloma, kad šis mokestis susidėtų iš dviejų dalių: nekintamo (15 eurų per mėnesį) atlyginimo dydžio - už patiekalų gamybą bei kintamojo atlyginimo dydžio, kurį sudarytų mokestis už maisto produktus ir būtų tiesiogiai susijęs su vaikų lankomumu.

Paprasčiau tariant, jei vaikas tą dieną nebus darželyje - tėvai už maisto produktus neturės mokėti, bet virėjos algą gauti vis tiek norės.

Atlyginimo dydis už maisto produktus skirtingose grupėse skirtųsi. Lopšelio grupėse, veikiančiose 10,5 arba 12 valandų, siūlomas 1,98 Eur dienos įkainis, 24 valandas - 2,25 Eur. Darželio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse, veikiančiose 10,5 arba 12 valandų, - 2,25 Eur, 24 valandas - 2,53.

Pateiktas pavyzdys, iš ko susideda šis mokestis. Pavyzdžiui, pusryčiams vaikui suvalgius ryžių košės su sviestu, batono su sviestu ir sūriu bei išgėrus kmynų arbatos su cukrumi, vien maisto produktai vienam vaikui kainuoja 66 centus. Pietums - burokėlių sriuba su juoda duona, kiaulienos maltinis su sviesto-grietinės padažu, bulvėmis, kopūstų salotomis bei sulčių gėrimas atsieina 98 centus. Vakarienei patiekiami žuvies kepsniukai su rausvuoju padažu, burokėlių salotos ir čiobrelių arbata - 61 centą. Taigi skaičiuojama, kad iš viso esant tokiam dienos racionui vienam vaikui pamaitinti reikalingiems maisto produktams išleidžiama 2,25 Eur.

Taip pat išvardinta, kam būtų naudojamas nekintamas 15 eurų mokestis. Šie pinigai būtų skirti virėjų darbo užmokesčiui, socialinio draudimo įmokoms, maisto gaminimo išlaidoms, tarp kurių, be virtuvėlių įrangos priežiūros, mokesčių už vandenį ir elektrą, paminėti ir laboratoriniai patiekalų ir vandens kokybės tyrimai bei kitos galimos išlaidos.

Nemažai ginčų buvo kilę dėl to, kad naujoji tvarka gali būti palanki 4 valandas per dieną darželius lankančių vaikų tėvams. Mat esą jie galėtų iš viso atsisakyti maitinimo, tad nemokėtų ir už maisto gaminimą. Kitaip tariant išsisuktų nuo mokesčių. Todėl naujosios tvarkos projekte reglamentuota, kad tokiems vaikams privalomas bent vienas maitinimas per dieną. Tokiu atveju ir atlyginimas už patiekalų gamybą mažinamas perpus.

Atlyginimo už maitinimo paslaugą tėvai galės nemokėti tik adaptaciniu laikotarpiu, kuris gali būti taikomas naujai priimtiems vaikams vieną mėnesį, jeigu vaikas būna įstaigoje mažiau negu 4 valandas per dieną ir tėvai pageidauja, kad vaikas nebūtų maitinamas.

Skaičiuojama, kad, patvirtinus šį sprendimo projektą, bei perskirsčius lėšas, pagal pasikeitusią jų paskirtį iš Savivaldybės biudžeto reikės papildomai apie 50 tūkst. eurų.

Tokiam projektui jau pritarė miesto Tarybos Finansų ir ekonomikos komitetas. Tačiau galutinį žodį dar turi tarti miesto Taryba.

MAITINS. Naujosios tvarkos projekte reglamentuota, kad tik 4 valandas per dieną į darželį einantiems vaikams privalomas vienas maitinimas. SCANPIX nuotr.

Sidebar placeholder