Lobį galima rasti, bet ne parduoti
Lobį galima rasti, bet ne parduoti

Nors Lietuvoje rastais archeologiniais radiniais prekiauti draudžiama, siūlymai įsigyti mūsų šalyje iškastų lobių nėra labai retas reiškinys. Vien šiais metais užregistruoti mažiausiai du tokie atvejai. Tačiau kaimyninėje Latvijoje gilią senovę menančių daiktų galima nusipirkti net turguje.

Klaipėdos apskrities VPK pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl radinio pasisavinimo. Jis inicijuotas pagal Kultūros paveldo departamento (KPD) Klaipėdos teritorinio padalinio vedėjos Audronės Puzonienės pareiškimą. Ji į policiją kreipėsi po to, kai vienoje interneto svetainėje buvo aptiktas skelbimas apie parduodamą Lietuvoje rastą lobį.

Pardavėjas tikina, kad tai 100 proc. originalus lobis, iškastas Memelyje (senasis Klaipėdos pavadinimas). Jis siūlo įsigyti devyniolika bronzinių ir sidabrinių XII-XVI amžiaus monetų ir teigia, kad vienos jų amžius siekia net senovės Romos imperijos laikus. Kad tai tikrai lobis, specialistai abejoja, nes tokiu atveju monetos būtų to paties laikotarpio.

Prekiauti archeologiniais radiniais, rastais Lietuvos Respublikos teritorijoje, yra draudžiama. Pasisavinusiam rastą lobį, didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, kitą didelės vertės radinį ar atsitiktinai jam patekusį didelės vertės svetimą turtą, gresia ne tik viešieji darbai, baudos ar areštas, bet ir laisvės atėmimas iki dvejų metų. Archeologiniais objektais laikomi iki XIX amžiaus datuojami radiniai. Lietuvoje pardavinėti galima tik teisėtai kitose šalyse įgytus ir legaliai įvežtus radinius.

KPD Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiojo valstybinio inspektoriaus Laisvūno Kavaliausko teigimu, parduodančiųjų lobius asmenų mūsų šalyje nėra daug. Tokia prekyba dažniausiai vyksta interneto erdvėje.

„Palyginti su kaimynine Latvija, pas mus yra ramu. Ten pačių įvairiausių archeologinių radinių, nuo gilios senovės ir viduramžių iki Antrojo pasaulinio karo laikų, galima įsigyti ne tik internetu, bet ir prekyvietėse ar turguose. Lietuvoje buvo tik keletas tokių atvejų“, - sakė kovos su vadinamaisiais juodaisiais archeologais specialistu tapęs L.Kavaliauskas.

Visai nesenai specialistus tiesiog pribloškė pasauliniame internetinės prekybos aukcione parduodamas Klaipėdos piliavietėje rastas Livonijos ordino riterių arbaleto strėlgalis ir senovinis spynos raktas. Šiuo metu vyksta piliavietės atstatymo darbai ir joje kasinėjimus vykdę archeologai atpažino, kad minėtas XIV-XV amžių strėlgalis tikrai galėjo būti rastas uostamiestyje. Kaip jis atsidūrė aukcione ir kas jį parduoda, tiriama.

Tiek dėl neva Memelyje iškasto lobio, tiek dėl aukcione atsidūrusio Klaipėdos piliavietėje rasto strėlgalio ir spynos rakto pradėtų ikiteisminių tyrimų policininkai nekomentuoja.

Tačiau net ir įkliuvusius nelegalius archeologinių vertybių pardavinėtojus nubausti yra labai sunku.

„Mūsų įstatymai dar nėra tobuli. Prieš kelerius metus per policininkų surengtą operaciją sulaikytas tris V-X amžiuje pagamintus kirvukus ir ietigalį pardavęs jaunas vyras. Pirmosios instancijos teismas jį nuteisė. Tačiau nuosprendis buvo apskųstas ir galiausiai Aukščiausiasis Teismas jį galutinai išteisino. Nepavyko įrodyti, kad vyras nelegaliai iškasė tuos radinius. Teismo nuomone, jis siekė daiktus tik išmainyti, o ne parduoti. O vienkartinis jų pardavimas nelaikomas neteisėta komercine veikla“, - apgailestavo L.Kavaliauskas.

Vyriausiojo valstybinio inspektoriaus teigimu, kol kas realiai nubausti pavyko tik 2009 metų vasarą Apuolės istorinį kapinyną Skuodo rajone išniekinusius juoduosius archeologus. Ir tai tik todėl, kad jie įkliuvo nusikaltimo vietoje ir su įkalčiais. Šis atvejis tapo gera pamoka kitiems juodiesiems archeologams, nes, pasak L.Kavaliausko, jų sumažėjo arba jie pradėjo veikti dar atsargiau.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai
Sidebar placeholder