Žinomos statybų bendrovės, jų vadovai ir valdininkai – teisiamųjų suole

Žinomos statybų bendrovės, jų vadovai ir valdininkai – teisiamųjų suole

Sukčiavimas stambiu mastu, dokumentų klastojimas ir piktnaudžiavimas savo tarnybine padėtimi – tokie kaltinimai pateikti žinomoms statybų bendrovėms „LitCon“, Lazdynų baseiną statančiai bankrutuojančiai „Irdaivai“, pakeitusiai pavadinimą ir tapusiai „Active Construction Management“, jų vadovams ir kitiems asmenims.

Gerai žinomos, ne vieną rezonansinį projektą stačiusios statybų bendrovės ir jų vadovai ketvirtadienį stojo prieš teisėją Eglę Gruodienę – Vilniaus apygardos teisme formaliai buvo atversta baudžiamoji byla.

Aiškintis galimų nusikaltimų teismas nepradėjo, kadangi byloje dėl užimtumo negalėjo dalyvauti advokatas Paulius Jablonskas, taip pat nedalyvavo civilinių ieškovų – Turto banko, Respublikinės Kauno ligoninės ir Palangos šilumos tinklų – atstovai.

Baudžiamojon atsakomybėn patraukti buvęs „Irdaivos“ vadovas ir savininkas Irmantas Kubilius, šios bendrovės buvęs pardavimų direktorius Algirdas Miceika, buvęs „LitCon“ vadovas Danas Pauža, šiuo metu vadovaujantis „Skanseno statybai“, ir Simas Pauža, taip pat buvęs „Irdaivos“ darbuotojas, projektų vadovas Tomas Lukoševičius, Kauno ligoninės Infrastruktūros valdymo skyriaus vadovas Vytautas Armolaitis, galimai piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi priimant statybų bendrovėms palankius sprendimus.

Kaltinimai yra pateikti ir juridiniams asmenims – bendrovėms „LitCon“ ir „Active Construction Management“, buvusiai „Irdaivai“.

Tamsus šleifas

Pastaroji bendrovė turi pašlijusią reputaciją. „Irdaiva“ 2017 m. pabaigoje nuskambėjo kaip kartelinio susitarimo, sudaryto kartu su kita statybų bendrove „Panevėžio statybos trestas“, vykdytoja – už tai „Irdaivai“ Konkurencijos taryba skyrė 3,686 mln. eurų baudą.

2017 m. vasario pradžioje Turto bankas paskelbė, kad nutraukia derybas su šia statybų bendrove dėl 27,79 mln. eurų vertės projekto – Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos. Toks sprendimas buvo priimtas teisėsaugos institucijoms perdavus Turto bankui informaciją, kad „Irdaiva“ turėjo savo žmogų, kuris tuo pat metu buvo sporto rūmų rekonstrukcijos konkurso narys, dirbo Turto banke ir tuo pačiu metu dirbo „Irdaivoje“.

Statybų bendrovė tokį Turto banko sprendimą kelis kartus skundė įvairioms teisminėms instancijoms, tačiau tiek Vilniaus apygardos teismas, tiek Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo – konkurso komisijoje buvęs T. Lukoševičius, sėdęs į teisiamųjų suolą, dirbo „Irdaivoje“, šį faktą nutylėjo ir nenusišalino nuo konkurso sprendimų, todėl tikėtina, kad galėjo veikti savo darbdavio naudai.

„Bylos duomenys akivaizdžiai patvirtina, jog T. Lukoševičius, dirbdamas komisijoje, priiminėjo ieškovei „Irdaivai“ palankius ir jai naudingus sprendimus“, – buvo konstatuota viename iš teismų sprendimų. Praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje Aukščiausiasis Teismas galutinai atmetė visas „Irdaivos“ pretenzijas dėl Turto banko sprendimo nutraukti derybas.

2017 m. „Irdaiva“ pateko į FNTT akiratį: bendrovėje buvo atliktos kratos, o jos vadovas ir savininkas I. Kubilius – sulaikytas.

Subrangovų nuoskaudos

2017 m. rugpjūtį „Irdaiva“ buvo sulaukusi FNTT įtarimų dėl ES lėšomis vykdytų projektų Respublikinėje Kauno ligoninėje ir Palangos šilumos tinkluose. Abu šie juridiniai asmenys šioje byloje yra pripažinti civiliniais ieškovais, prašančiais atlyginti padarytą žalą.

Dėl Palangos šilumos tinklų projekto į Alfa.lt buvo kreipęsi šio projekto subrangovai, nukentėję nuo „Irdaivos“ ir kitos statybų bendrovės, „Infes“. Palangoje sėkmingai rekonstravusi katilinę, pastačiusi naują priestatą, kuro sandėlį ir kaminą, šiuos darbus atlikusi viena iš bendrovių, „Ginota“, sutartų pinigų taip ir negavo – bendrovės direktorius Artūras Laktionkinas portalui teigė, kad per kelerius metus jo bendrovė taip ir nesulaukė daugiau nei 150 tūkst. eurų atlygio.

Kaip įvardijo A. Laktionkinas, galimai nusikalstama schema – paprasta: katilinės tvarkymo užsakovas „Palangos šilumos tinklai“ už darbus visiškai sumokėjo darbų vykdytojui – bendrovei „Irdaiva“. O pastaroji bendrovė visą projektą patikėjo kitai bendrovei – „Infes“. Pastaroji pasamdė dar vieną rangovą – „Erstema“, kuri samdė visus subrangovus Palangos katilinės sutvarkymo darbams. Tarp pastarųjų – pinigų neatgaunanti „Ginota“.

Kaip nurodė „Ginotos“ direktorius A. Laktionkinas, iš „Palangos šilumos tinklų“ pinigus už darbus gavusi „Irdaiva“ atsiskaitė su „Infes“, kuriai buvo permestas projektas, tačiau pastaroji bendrovė jau nemokėjo už darbus, taigi „Erstema“, neperdavusi baigtų darbų „Infes“, jau nemokėjo subrangovams.

Į policiją kreipęsis A. Laktionkinas nurodė, kad už darbus neatsiskaitanti „Erstema“ galimai tyčia buvo privesta prie bankroto ribos, kad katilinės statybų vykdytojai, „Irdaiva“ ir „Infes“, neturėtų atsiskaityti su subrangovais už atliktus darbus. „Infes“ vadovas Arvydas Markevičius siūlė „susitarimą“ – sutartį, pagal kurią darbus atlikusi „Ginota“ gautų atlygį už vos 30 proc. atliktų darbų, o „Irdaivos“ atstovas Vitas Lopinys apskritai atsisakė tartis su subrangovais, teigdamas, kad neturi su jais nieko bendro.

„Ginotos“ vadovas teigė, kad tokie veiksmai – katilinę statyti apsiėmusių didžiųjų statybų bendrovių taktika, mat kitus subrangovus „Infes“ iš „Erstemos“ perėmė, o „Ginotos“ – ne, nors jau buvo beveik sutarta, kad „Infes“ atsiskaitys vietoje „Erstemos“.

„Su mumis derinosi ir buvome jau susiderinę, bet sugalvojo, kaip užsidirbti. Čia jų ne viename objekte tokia taikyta taktika – silpniausius laužia. Mes tuo metu buvome silpniausi“, – sakė A. Laktionkinas.

Problemiškas bankrotas

Į teisiamųjų suolą sėdusio I. Kubiliaus bendrovė 2019 m. rudenį paskelbė bankrotą. Pastaroji žinia sukėlė problemų bendrovės klientams, mat pavadinimą prieš pat bankrotą pakeitusi „Irdaiva“ buvo laimėjusi ne vieną viešąjį konkursą – statė Lazdynų baseiną, objektus Vilniaus oro uoste ir daugelyje savivaldybių.

Sidebar placeholder