Geležinės šeimos portretas KJT premjeroje „Motina“

Geležinės šeimos portretas KJT premjeroje „Motina“

KJT 8-tojo sezono naujausia premjera spektaklis „Motina“ buvo parodytas 2019 m. lapkričio mėnesį. Nuo premjeros praėjo vos keli mėnesiai, o per tą laiką pagrindinė spektaklio vaidmenį atlikusi Viktorija Kuodytė tapo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate už asmenybės žymę šiuolaikiniame teatre. Režisieriaus Dariaus Rabašausko spektaklį „Motina“, kuriamą pagal Maksimo Gorkio pjesę „Vasa Železnova“ žiūrovai galės išvysti dar kartą sausio 24 d., Klaipėdos dramos teatro didžiojoje scenoje.

Kai šeima tampa kalėjimu

Spektaklyje „Motina“ pasakojama pažįstama šeimos drama: mirštant tėvui namuose renkasi šeimos nariai, laukiantys savo palikimo dalies. Pagrindinė istorijos figūra – motina Vasa, valdanti namus, verslą bei savo artimųjų likimus. Palikimo dalybos šiuose namuose tampa pretekstu konfliktui, nes Železnovų šeimos vertybės jau yra žlugusios.

Spektaklio režisierius Darius Rabašauskas teigia, kad tiek pjesėje, tiek spektaklyje atskleidžiamas negailestingas požiūris į šeimos instituciją.

„Laimingos ir rūpestingos šeimos modelis šiandien laikomas sėkmingos visuomenės pagrindu. Tuo tarpu pjesė „Vasa Železnova“ leidžia pažvelgti į šią temą iš kitos pusės: spektaklyje veikiančios šeimos nariai yra svetimi ir priešiški, o drauge juos laikantys giminystės ryšiai daugeliui tapo kalėjimu. Tokia pjesės pozicija neleidžia kritikuoti šeimos, tačiau suteikia galimybę pamatyti dalykus, kurie iš po gražaus fasado lenda į paviršių. Železnovų šeimoje matome žmones-žvėris, kurie instinktyviai ginasi. Paradoksalu, kad tai vyksta tarp artimiausių žmonių,“ - sako spektaklio „Motina“ režisierius.

Apsikeitimas patirtimis tarp skirtingų kartų aktorių

Pagrindinį motinos Vasos Železnovos, aplink kurią sukasi visas spektaklio veiksmas, vaidmenį kuria viena talentingiausių savo kartos aktorių Viktorija Kuodytė. Daugybę vaidmenų E. Nekrošiaus ir kitų režisierių spektakliuose sukūrusi aktorė šiemet tapo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate. Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Motina“ - pirmasis V. Kuodytės spektaklis, kuriamas Klaipėdoje.

Likusius Železnovų šeimos narius spektaklyje vaidina skirtingos aktorių kartos. Kartu su KJT trupės nariais Ieva Pakštyte, Pauliumi Pinigiu, Vaiva Kvedaravičiūte, Donatu Želviu, Rugile Latvėnaite ir Justina Burakaite „Motinoje“ vaidina ir patyrę Klaipėdos dramos teatro aktoriai Rimantas Pelakauskas bei Kęstutis Macijauskas. Kūrybinę komandą papildo ir ką tik studijas baigusi „Taško“ teatro aktorė Karolina Kuzborska.

Sudėtinga ir klampi „Motinos“ dramaturgija

Spektaklis „Motina“ - antrasis D. Rabašausko pastatymas Klaipėdos jaunimo teatre. Pirmasis bendras darbas buvo 2018 m. pagal Thorntono Wilderio pjesę pastatytas „Mūsų miestelis“, sėkmingai rodomas iki šiol. Visgi, pasak režisieriaus, nors abu darbai yra klasikinių pjesių pastatymai, tačiau patys spektakliai yra labai skirtingi.

„Manau, kad aktorine prasme „Motina“ yra sudėtingesnė - dramaturgija ir santykiai čia painesni, klampesni. Per Gorkio tekstą bridome lyg per pelkę, o pati medžiaga, atrodė, priešinosi. Visgi, spalvingi veikėjų portretai, autoriaus paliktos paslaptys ir intrigos kelia aktoriams azartą ir padeda kurti įdomius vaidybinius darbus,“ - kūrybinėmis detalėmis pasidalino D. Rabašauskas.

Spektaklio „Motina“ muziką sukūrė ir ankstesniame darbe su režisieriumi bendradarbiavusi kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė, scenografiją ir kostiumus - scenografė Renata Valčik, spektaklio šviesų dailininkas - Julius Kuršis.

Kūrėjų taikinyje – žiūrovo sąmonė

Paklaustas, kokiam žiūrovui yra skirtas naujasis KJT spektaklis, režisierius Darius Rabašauskas sako, kad teatro kūryba neturėtų būti suvaržyta tikslais.

„Atrodytų, kad teatras ar, bet koks menininkas turi turėti taikinį – žiūrovų grupę, kuriai kuria. Visgi, mano nuomone, įdomiau ir prasmingiau yra stebėti, koks žiūrovas kiekvieną spektaklį atranda. Spektaklis yra tik inspiracija, kurią pamatęs žmogus toliau apmąsto paliestas temas savo mintyse, tad mūsų kaip kūrėjų darbas baigiasi būtent ten – žiūrovo sąmonėje. Jei spektaklis ten patenka, jei publika inspiruojama mąstyti, jokie suplanuoti taikiniai tampa nebesvarbūs,“ – mintimis apie spektaklį „Motina“ dalinosi režisierius Darius Rabašauskas.

Spektaklis „Motina“ įvyks Klaipėdos dramos teatre sausio 24 d. 18:30 val., bilietus platina tiketa.lt. Daugiau informacijos apie premjerą bei kitus KJT spektaklius galima rasti www.kjt.lt arba teatro Facebook paskyroje. Spektaklis „Motina“ yra iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Klaipėdos miesto savivaldybės.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder