Kovo repertuaro gama: nuo Nepriklausomybės atkūrimo jubiliejui skirtos lietuviškos muzikos iki užsienio virtuozų koncertų

Kovo repertuaro gama: nuo Nepriklausomybės atkūrimo jubiliejui skirtos lietuviškos muzikos iki užsienio virtuozų koncertų

Klaipėdos koncertų salės kovo repertuaro koncertinės programos – tarsi aštuoni gamos garsai, kurie žadins klausytojų smalsumą, ugdys klausą ir stimuliuos vaizduotę. Belaukiant pavasario gamtoje ir širdyse siūlome tuo pasidomėti plačiau. 

Didelis dėmesys bus skiriamas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti – šiai progai dedikuoti net du koncertai. Kovo repertuare bus kelios programos, pristatančios kūrybinį bendradarbiavimą su užsienio atlikėjais. Taip pat nebus pamirštos ir gerosios Koncertų salės tradicijos – jaunieji klausytojai ir šeimos galės mėgautis jiems skirtais smagiais renginiais.

Lenkų muzikos genijai

Pirmajai pavasario programai „Lenkų muzikos genijai“, kuri vyks kovo 5 d. 18.30 val., į Klaipėdos koncertų salę sugrįžta orkestras „Kremerata Baltica“, įkurtas ir vadovaujamas smuiko maestro Gidono Kremerio.

Iš talentingiausių jaunųjų Latvijos, Lietuvos ir Estijos muzikų sudarytas ir minėtų šalių kultūros ministerijų remiamas kolektyvas yra baltiškojo regiono kultūros ambasadorius. Aukštai vertinamą orkestro meninę kokybę lemia ypač muzikalūs atlikėjai ir novatoriškas vadovo požiūris į repertuarą.

„Kremerata Baltica“ šį kartą Klaipėdoje muzikuos su prancūzų pianistu Lucu Debargue. 2015 m. Tarptautinio P. Čaikovskio pianistų konkurso IV vietos laimėtojas buvo apdovanotas Maskvos muzikos kritikų prizu „už neeilinį pianistinį talentą, meninę įžvalgą ir kūrybinę laisvę, kurie paliko neišdildomą įspūdį tiek kritikams, tiek publikai.“ Tai buvo proveržis jo solinėje karjeroje, po kurio L. Debargue’as sulaukė daugybės kvietimų surengti rečitalius ar koncertuoti su žymiausiais orkestrais prestižinėse pasaulio koncertų salėse.

Programoje „Lenkų muzikos genijai“ skambės šios muzikalios kaimyninės šalies kompozitorių kūryba. Tarp jų bus bene žymiausio dabarties kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio ir vis dar neatrasto XX a. genijaus Mieczyslawo Weinbergo kūriniai.

Beje, orkestro griežiama ir Mirgos Gražinytės-Tylos diriguojama M. Weinbergo II simfonija pernai buvo įrašyta kompaktinėje plokštelėje, kurią išleido Deutsche Grammophon, ir nominuota Grammy apdovanojimui.

Gėlių kalbėjimas

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metis bus paminėtas programa „Gėlių kalbėjimas“ kovo 6 d. 18.30 val. Ji pavadinta pagal vienos drąsiausių to laikmečio asmenybių – kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno kūrinį, sukurtą avangardinio kino kūrėjo ir poeto Jono Meko tekstais. To paties autoriaus eilės inspiravo ir kompozitorių Bronių Kutavičių sukurti vokalinį kūrinį „Ant kranto“, taip pat skambėsiantį būsimoje programoje. Kartu bus pagerbtas atminimas poeto ir avangardinio kino kūrėjo, prieš metus užgesusio tolimajame Niujorke.

Keturi koncerto autoriai – J. Kačinskas, J. Juzeliūnas, O. Balakauskas, B. Kutavičius – apdovanoti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Ja pagerbtas ir koncerte dalyvausiantis kolektyvas – Valstybinis Vilniaus kvartetas, skaičiuojantis jau 55-uosius kūrybinės veiklos metus. Scenoje taip pat pasirodys perspektyviausi jaunesnės kartos muzikai – solistė Gunta Gelgotė (sopranas) ir Kristupo pučiamųjų kvintetas, taip pat  klausytojai išgirs Mykolo Natalevičiaus kūrinį.

Koncertą ves muzikologė, LRT radijo laidų vedėja Jūratė Katinaitė, teigianti, kad Sąjūdis ir Kovo 11-oji buvo patys nuostabiausi įvykiai jos kartai.

LAISVĖ. #KOVO11

LAISVĖ – tai pati didžiausia dovana. Tik laisvoje šalyje galime laisvai jaustis, bendrauti, keliauti, pamatyti pasaulį. Tik būdami laisvi galime laisvai mąstyti ir kurti!

Visa tai prieš 30 metų mums suteikė atkurta Nepriklausoma Lietuvos valstybė. Kovo 11-oji yra viena svarbiausių naujausios mūsų šalies istorijos datų. Ją ypač suvokia tie, kurie patyrę  sovietinę okupaciją, patys buvo šių ypatingų įvykių liudininkais. Jaunimui ji taip pat yra svarbi data, suteikianti daug galimybių rinktis, ko ir kur mokytis ar dirbti, kaip save realizuoti.

Gerbdami savo tautos istorinę atmintį, stiprūs vienybe ir turtingi išmintimi šiandien visi esame Valstybės kūrimo kelyje. Šventės išvakarėse – nuostabi Algirdo Martinaičio oratorija „Gailestingumo altorius“. Skambant šiai dieviškai muzikai pajuskime savo tautos stiprybę vienybėje! Tegul visus mus apima tauriausi jausmai, tegul lydi kilniausios mintys! Visa tai mums suteikia LAISVĖ!

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirta programa LAISVĖ. #KOVO11“ vyks kovo 10 d. 20.00 val. Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje.

Žaismingos muzikos orkestras seka pasaką

Visi puikiai žinome lietuvių liaudies pasaką „Katinėlis ir gaidelis“. Jos istorija moko nebūti patikliems, nepasiduoti įkalbinėjimams, vertina draugystę ir skatina išradingumą. Kaip katinėliui pavyksta iš lapės namų išvaduoti gaidelį? Jis groja smuiku ir taip išvilioja lapę! Muzika padeda išgelbėti gaidelį!

Smagų muzikinio šešėlių teatro spektaklį seka Klaipėdos kamerinio orkestro atlikėjai, ne tik grieždami savo instrumentais, bet ir persikūnydami į vaidmenis ar valdydami lėles. Jas sukūrė spektaklio režisierė ir dailininkė Gintarė Radvilavičiūtė, o muziką parašė kompozitorius Teisutis Makačinas.

„Žaismingos muzikos orkestras seka pasaką“ – gražus ir prasmingas renginys visai šeimai kovo 13 d. 12.00 ir 18.30 val.

Improvizacija baroko tema

Šioje programoje susitinka barokinė muzika ir šiuolaikinė improvizacija – įspūdingasis jaunosios kartos pianistas Viktoras Paukštelis ir patyręs džiazo meistras Vladimiras Tarasovas. Abu menininkai, garsėjantys ir kaip vizualiųjų menų talentai, šįkart ieškos bendro vardiklio tarp dviejų šimtmečiais nutolusių muzikos stilių. V. Paukštelis nuties barokinį garsų audinį, sudarytą iš Johanno Sebastiano Bacho, Jeano-Philippe Rameau, Domenico Scarlatti, Georgo Friedricho Händelio kūrinių, o meistriškai perkusiją valdantis V. Tarasovas apipins jį improvizaciniais elementais. Taip Koncertų salės akustiką papuoš netikėti ir kartu atpažįstami muzikiniai barokiniai gobelenai.

Kadangi barokas ir XXI a. improvizacinis džiazas yra panašūs savo prigimtimi, būtent dėl to įdomūs V. Paukšteliui ir V. Tarasovui kaip muzikinio junginio elementai.

Koncertų salė kviečia patirti netikėtų įspūdžių klausant barokinės fortepijono muzikos ir šiuolaikinės improvizacijos mušamaisiais koncerte „Improvizacija baroko tema“ kovo 18 d. 18.30 val.

Arfa ir fleita: kerintis skambesys

Kerintis arfos ir fleitos skambesys išsilies Klaipėdos kamerinio orkestro programoje, kurioje klaipėdiečių kolektyvo scenos partneriais bus žavinga prancūzų arfininkė Anaïs Gaudemard ir pripažintas šveicarų fleitininkas bei dirigentas Kasparas Zehnderis. Koncertas „Arfa ir fleita: kerintis skambesys“ – kovo 20 d. 18.30 val.

K. Zehnderis – talentingas ir įvairiapusis muzikas, nuolat pasirodantis svarbiausiose Europos koncertų salėse ir festivaliuose. Jis yra Biel Solothurn simfoninio orkestro meno vadovas (Šveicarija), Hradci Králové filharmonijos orkestro vyr. dirigentas (Čekija), taip pat vadovauja prestižiniam Murten Classics festivaliui, kuriame šią vasarą jau trečią kartą koncertuos Klaipėdos kamerinis orkestras.

Arfininkė A. Gaudemard Klaipėdoje koncertuos pirmąkart. Ji laikoma viena ryškiausių dabarties arfos atlikėjų. Pasaulinį pripažinimą pelniusi solistė, laimėjusi keletą svarių konkursų ir prizų, nuolat kviečiama pasirodyti garsiausiose koncertų salėse, tarp jų – Vienos Konzerthaus, Hamburgo Elbės filharmonijoje, Kelno filharmonijoje, Londono Barbican Center, Paryžiaus filharmonijoje,  Stokholmo Konserthuset, Amsterdamo Concertgebouw ir kitose.

Nuostabieji koncerto solistai su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks Wolfgango Amadeuso Mozarto Dvigubą koncertą fleitai, arfai ir orkestui. Išgirsime ir auksinį arfos repertuaro kūrinį Claude Debussy Danse sacrée et danse profane / „Religinis ir pasaulietinis šokis“. Orkestras turės galimybę pademonstruoti savo profesinį meistriškumą atlikdamas Naujosios Vienos mokyklos įkūrėjo Arnoldo Schönbergo kompoziciją Verklärte Nacht / „Pragiedrėjusi naktis“.

Muzikos namučiai

Paskutinio Vasaros koncertų ciklo metu žaliuojančios gamtos apsuptyje pirmąkart parodyta edukacinė programa „Muzikos namučiai“ šįkart vyks jaukioje Koncertų salės I aukšto fojė kovo 21 d. 11.00 ir 18.30 val.

Interaktyvus spektaklis-koncertas pasakos namų erdvių muzikines istorijas. Renginio dalyviais taps visi į jį susirinkusieji: imituojami kasdieniai garsai peraugs į fleitos, kanklių ir perkusijos palydimas daineles, nesudėtingus instrumentinės muzikos kūrinius. Taip bus ugdomas vaikų gebėjimas atrasti muziką, pirmiausia gimstančią kiekvieno iš mūsų namuose ir tik vėliau persikeliančią į koncertines erdves.

Koncerto metu mažieji klausytojai ne tik klausys, bet ir galės aktyviai įsitraukti į muzikinius ieškojimus. Jie bus tikrai smagūs, pritaikyti pagal vaikiško amžiaus suvokimo galimybes, nes juos kuria mažų mergyčių –  Solveigos (3 metai ir 10 mėn.) ir Matėjos (2 metai ir 3 mėn.) mamos Justina Orlovskytė (vokalas, fleitos) ir Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (perkusija, kanklės). Kartu su dainuojančia aktore Kotryna Šileikaitė jos kvies mažuosius praverti „Muzikos namučių“ duris ir susipažinti su nuotaikingais jų gyventojais. 

Dvigubas rečitalis

„Dvigubame rečitalyje“ susitiks skirtingoms šalims ir meninėms patirtims atstovaujantys prestižinių tarptautinių konkursų laureatai – lietuvių fortepijono guru Petras Geniušas ir kylanti rumunų fortepijono žvaigždė Danielis Ciobanu.

Tai – gerbiamas profesorius, kurio pedagoginę patirtį ypač vertina Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai, visame pasaulyje vykstančių meistriškumo kursų  klausytojai. Ir buvęs jo studentas Škotijos karališkojoje akademijoje, kurio nepriekaištinga technika ir ryškus atlikimo stilius palaipsniui atveria žymiausių koncertinių salių duris.

Pasak New York Classical Review atsiliepimo, „pakaktų vien akinamos Ciobanu technikos, kad šį atlikimą būtų galima vadinti jaudinančiu, o kur dar jo galingas garso išgavimas, lyg be pastangų lakstantys pirštai ir sykiu preciziškas delikatumas, sustiprinę ir šiaip nepaprastai jautraus bei išraiškingo muzikavimo įspūdį... “

Dalintis savo sukaupta patirtimi ir interesais P. Geniušui yra taip įprasta, kaip ir nerti į kartais rizikingas naujų išraiškos formų, nekasdieniškų muzikinių ir dvasinių potyrių paieškas. Platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą puikiai įvaldžiusio pianisto scenos partneriais būna tiek pripažinti meistrai, tiek ir talentingiausias jaunimas.

Pirmojoje koncerto dalyje išlavintu muzikiniu skoniu, interesų platumu ir jautrumu garsui pasižymintis P. Geniušas skambins Ludwigo van Beethoveno, Philipo Glasso ir Samuelio Barberio kūrinius fortepijonui solo. Gražiausių šio dvigubo koncerto įspūdžių klausytojams tikrai nepristigs!

Daugiau informacijos: https://www.koncertusale.lt/Renginiai/repertuaras/repertuaras-1

 

Sidebar placeholder