Nevystančios rankų darbo gėlės sužydėjo Klaipėdoje

Nevystančios rankų darbo gėlės sužydėjo Klaipėdoje

Visame pasaulyje išpopuliarėjusi japoniška polimerinio molio "deco" bei šaltojo porceliano lipdymo technika pasiekė ir Lietuvą. Ją įvaldžiusi Natalija Beganskaja Klaipėdoje savo studiją-mokyklą "Begana", kurioje galima išmokti lipdyti gėles ir kurti nuostabias puokštes, kompozicijas, papuošalus ir net "saldumynus".

"Begana" - tik antroji polimerinio molio "Deco" ir šaltojo porceliano studija bei mokykla Lietuvoje. Jos įkūrėjos N. Beganskajos paprašėme papasakoti apie unikalią technologiją, kuri leidžia nulipdyti nuostabiausių spalvų gėles, kurios nevysta, nedūžta ir yra lengvesnės už natūralias.

Natalija, pristatykite, prašau, kas yra polimerinis molis "deco", kuo ypatinga jo lipdymo technika?

Japonė Kazuko Mijai 1981 m. sukūrė ir užpatentavo polimerinį molį "deco" ir įkūrė "Deco Clay Craft" akademiją, kurioje pagal sertifikuotą programą mokoma įvaldyti šią techniką. Šaltasis porcelianas - tai viena iš polimerinio molio rūšių. Tai nėra tas tikrasis porcelianas, iš kurio gaminami indai. Tiesiog jis išdžiūvęs atrodo kaip porcelianas, o "šaltasis" todėl, kad jo nereikia išdegti specialiose krosnyse.

Kiekvienas gėlių žiedlapis lipdomas rankomis, po to iš jų surenkami gėlės žiedai, jie dažomi ir komponuojamos puokštės. Polimerinis molis "deco" yra labai minkštas, jį malonu liesti, jis net kvepia. Neturi jokių toksinų, tad iš jo lipdyti gali ir vaikai. Iš polimerinio molio nulipdytos gėlės yra elastingos. Puokštė gali būti labai didelė, bet labai lengva, lengvesnė už gyvas gėles.

Sakoma, negalima dovanoti dirbtinių gėlių. Kuo iš polimerinio molio "deco" gėlės skiriasi nuo dirbtinių, pagamintų iš tekstilės ar plastmasės.

Mūsų gėlės - ne dirbtinės, nes jos sukurtos ir sušildytos mūsų rankų darbu ir širdies šiluma. Ir atrodo jos ne kaip dirbtinės, o kaip gyvos, nes išlipdyti žiedlapiai net persišviečia. Mes juos dažome įvairiomis spalvomis ir pustoniais.

Kiek laiko trunka kūrybinis procesas?

Tai ilgas procesas, reikalaujantis išskirtinio kruopštumo. Vieną puokštę sukurti kartais užtrunka ir mėnesį laiko.

Ar sunku išmokti šio meno?

Kadangi polimerinio molio "deco" lipdymo technologija yra patentuota, tad ir jos mokymas vyksta pagal griežtą sistemą. Yra du gėlių lipdymo kursai. Pirmame kurse mokomasi lipdyti paprastas gėlių detales. Įvaldžius pagrindus, antrame kurse mokoma, kaip sudaryti ir komponuoti gėlių puokštes. Atskirai dėstomas tropinių gėlių lipdymo ir dovanų kursas. Svarbiausia šiame procese yra kantrybė, estetikos pojūtis. Viso kito įmanoma išmokti.

Natalija, kaip jūs pati atradote šią rankdarbių sritį?

Visada mėgau rankdarbius. Verdavau karoliukus, komponuodavau papuošalus, megzdavau. Tačiau studijavau visai nesusijusius su menu mokslus. Turiu du aukštojo išsilavinimo diplomus: laivų inžinerijos ir teisės, tačiau kai gimė vienas po kito vaikai, dirbti negalėjau. Gyvenimas pasisuko kitaip, nei aš planavau, bet esu labai laiminga, kad viskas taip susidėliojo, kad mano hobis tapo mano darbu.

Gėlių puokštes, sukurtas šaltojo porceliano technika, internete pamačiau prieš šešerius metus. Sužinojau, kad šaltą porcelianą galima virti namuose ir entuziastingai to ėmiausi. Mano pirmoji gėlė buvo didelė rožė. Įsivaizdavau, kad ji labai graži, kad tokį grožį galiu ir dovanoti, ir parduoti. Tačiau, kai draugės ėmė užsakinėti mano gėles ir pageidauti ne tik rožių, pajutau, kad man trūksta žinių įgyvendinti jų lūkesčius.

Mokytis pradėjau internetu. Šią techniką įvaldžiusi meistrė iš Kaliningrado atskleidė man daug paslapčių, paaiškino, kad virti porcelianą yra neprofesionalu. Tada sužinojau, kur galima įsigyti japoniško šalto porceliano ir atradau polimerinio molio lipdymo mokyklą Rygoje, kurią įkūrė Marina Potiomkina.

Dvejus metus, nuo 2015 iki 2017-ųjų važinėjau į Rygą ir studijavau. Baigiau du gėlių lipdymo kursus, įgijau instruktorės sertifikatą.

Klaipėdoje įkūrėte savo studiją, kurioje mokote gėlių lipdymo technikos kitas moteris. Papasakokite apie šią mokyklą.

Jeigu kas nors būtų man prieš dvejus metus pasakęs, kad turėsiu savo mokyklą - nebūčiau patikėjusi. Kūriau gėles pagal užsakymus, bet žmonės labai klausinėjo, kaip, kur išmokti. Tada ir pagalvojau, kodėl gi ne, juk Klaipėdoje tokios studijos nėra.

Esu labai dėkinga savo vyrui ir tėvams, kurie mane palaikė ir paskatino to imtis. Prieš metus įkūriau savo studiją "Begana". Joje moterys mokosi labai mažomis grupėmis, vienu metu lipdo dvi, trys mokinės. Mokinės atvyksta net iš kitų miestų: Kėdainių, Raseinių. Niekada negalvojau, kad būsiu tokia laiminga, matydama savo mokinių pasiekimus, kad aš jas to išmokiau. Didžiuojuosi, kad viena pirmųjų mano mokinių jau atidarė savo studiją Kaune.

Atradau save kaip mokytoją, turiu mylimą darbą, užtektinai laiko vaikams ir noriu pasakyti moterims, kad kiekviena gali atrasti širdžiai mielą užsiėmimą, kuris gali tapti mėgstamu darbu.

Informacija. Natalijos Beganskajos įkurta studija ir polimerinio molio "deco" bei šaltojo porceliano lipdymo mokykla "Begana" veikia Klaipėdoje, Dubysos g. 21. Daugiau informacijos apie studijos-mokyklos veiklą internete www.beganart.com. Registruotis į gėlių lipdymo kursus galima tel. +370 646 29548, žinute "Facebook" paskyroje "begana hand-made flowers" arba el.paštu: [email protected]

Kiekvienas gėlių žiedlapis lipdomas rankomis, po to iš jų surenkami gėlės žiedai, jie dažomi ir komponuojamos puokštės.

Sidebar placeholder