„Saulė sodą sodino...“ apie odininkystės vingrybes ir audimo raštus

„Saulė sodą sodino...“ apie odininkystės vingrybes ir audimo raštus

Artimiausiose „Saulė sodą sodino...“ laidose susitiksime su jaunu odos dirbinių meistru Martynu Švedu iš Vilniaus ir ilgamete audėja, tautodailininke Aldona Valkauskiene iš Kauno. Jie abu yra įgudę savo amatų meistrai, puoselėjantys lietuvių liaudies kūrybos tradiciją.

Vienas seniausių amatų pasaulyje yra odininkystė. „Lietuvoje oda pradėta išdirbti dar prieš mūsų erą. Pirmaisiais m. e. amžiais, patobulėjus odos apdorojimui, atsirado puošnesnių odos dirbinių. (...) Amatininkų odininkų buvo kiekviename mieste, dvare, kaime. (...) 15 a. Vilniaus odininkai buvo susibūrę į odminių gildiją. 1522-aisiais Vilniuje įsteigtas batsiuvių, 1542-aisiais – odininkų, 1562-aisiais – balnių, 16 a. pabaigoje – knygrišių cechai (Lijana Šatavičiūtė, str. Odos dirbiniai“, Visuotinė lietuvių enciklopedija).“

Visų laikų meistrai iš odos kūrė ne tik praktiškus, bet ir dailius daiktus. Eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ narių pastangomis įkurtame Vilniaus „Amatyne“ susitiksime su archeologe Austėja Luchtanaite ir tradicinių odos dirbinių meistru Martynu Švedu.

Pasak Martyno Švedo, jis odos dirbiniais ir senove susidomėjo 2006 metais: „Pirmą kartą pačiupinėjęs odinį diržo krepšį, net nemaniau, kad pats kada nors pradėsiu tokius daryti. Netikėjau, kad tokiam daiktui pasiūti reikia tik ylos, adatos, siūlo ir rankų. Pabandžiau – pavyko. Gerų žmonių, knygų dėka bandau pajusti šio įdomaus amato vingrybes, suprasti, kaip teisingai daryti kiekvieną dirbinį, kad jis būtų vertas parodyti žmonėms ir nedarytų gėdos jo kūrėjui.“

Laida per Balticum TV bus rodoma šį sekmadienį (lapkričio15 d.) 9 val. , kartojama 17 d. 9.30 val., 18 d. 11.25 val., 19 d. 16.15 val. ir 20 d. 14.40 val.

Po savaitės susitiksime su tautodailininke Aldona Valkauskiene. Ilgametė audėja nebesuskaičiuoja, kiek kilometrų lovatiesių, staltiesių, rankšluosčių ar servetėlių per savo gyvenimą yra išaudusi. Kiekvienas audinys, nuaustas „laimingomis“ staklėmis, kurias jai prieš 51 metus padovanojo vestuvių proga, išsiskiria savitomis spalvomis, raštų deriniais ir subtiliu grožiu.

Audinio raštas, savybės ir išvaizda nuolat skiriasi, nes tai priklauso nuo supynimo tvarkos ir siūlų spalvų. Tautodailės tyrinėtojai pastebėjo, kad senieji lietuvių liaudies audeklai pasižymėjo ne tiek technikos tobulumu, kiek detalių gausa. Tuometinės audėjos gebėjo derinti raštus ir spalvas, kurti originalius audimo raštus, tačiau tai buvo būdinga tik išradingiausioms šio amato puoselėtojoms.

Vis tik bet kurio audinio raštai ir spalvos nėra vien tik gražūs ornamentai. Tiek spalvų, tiek raštų pasikartojimas-ritmas parodo ir tai, ką mes žinome ir galvojame apie savo vietą pasaulyje.

Laida bus rodoma lapkričio 22 d. (sekmadienį) 9 val., kartojama 24 d. 9.30 val., 26 d. 16.30 val. ir 27 d. 14.35 val. Balticum TV programoje.

VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Partneriai: Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, informaciniai partneriai – dienraštis „Vakarų ekspresas“, interneto portalas Alkas.lt.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder