2016–2020 m. Seimo darbai: vaiko pinigai visiems vaikams, senjorams – nemokami vaistai, individualus konstitucinis skundas
2016–2020 m. Seimo darbai: vaiko pinigai visiems vaikams, senjorams – nemokami vaistai, individualus konstitucinis skundas

Kitą savaitę darbą baigs prieš ketverius metus, lapkričio 14-ąją, į pirmąjį posėdį susirinkęs 2016–2020 metų kadencijos Seimas.

Jo indėlį į įstatymų leidybą ir žmonių gyvenimus įvertins laikas, apie tai tikriausiai dar bus diskutuojama, ginčijamasi ir vertinama, kartais labai skirtingai ir nevienareikšmiškai.

Kadenciją baigiantis Seimas įteisino vaiko pinigus visiems vaikams, suteikė galimybę senjorams (nuo 75 metų) ir mažas pajamas gaunantiems asmenims kompensuojamuosius vaistus įsigyti nemokamai, patvirtino naujus alkoholio prekybos ribojimus, sugriežtino atsakomybę už aplinkos, teršimą, įvedė taršių automobilių mokestį, įgyvendino miškų urėdijų reformą, priėmė Konstitucijos pataisas, kuriomis įteisintas individualus konstitucinis skundas,  krašto gynybai skyrė 2 proc. BVP.

Vienas didžiausių iššūkių ketvirtaisiais darbo metais, žinoma, tapo kova su koronavirusu karantino ir ekstremaliosios situacijos sąlygomis.

Politinę areną paliekančio XII Seimo sprendimai, reformos, įstatymai

Tarp kadencijoje svarbiausių Seimo darbų – patvirtintos mokesčių ir šešėlio mažinimo, pensijų kaupimo, švietimo, sveikatos apsaugos sistemos, inovacijų ir technologijų srities reformos.

Pasak Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuro vyriausiojo specialisto Rimo Rudaičio, parlamentas devyniose sesijose vykdė užsibrėžtus tikslus gerinti Lietuvos žmonių socialinę gerovę – sprendė gyventojų pajamų didinimo, skurdo mažinimo, šeimos stiprinimo, vaiko teisių, sveikatos, šalies saugumo, viešojo sektoriaus efektyvumo ir skaidrumo didinimo problemas.

Kaip skelbia Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuras, tvirtindamas valstybės biudžetus Seimas nuosekliai didino gyventojų pensijas, augo vaiko pinigai, darbo užmokestis ir daugelis išmokų. 2018 m. įvesti vaiko pinigai, juos iš karto gavo dvigubai daugiau vaikų nei iki tol, nes mokestine lengvata negalėjo pasinaudoti nedirbantys ar mažai uždirbantys tėvai.

Pirmą kartą istorijoje Lietuva įvykdė įsipareigojimus NATO ir krašto gynybai 2018 m. skyrė 2 proc. BVP.

Šis Seimas galutinai apsisprendė dėl naujos Darbo kodekso redakcijos, kuria užtikrinama didesnė bedarbių apsauga. Parlamentas nustatė lengvatinį PVM tarifą visiems receptiniams nekompensuojamiesiems vaistams, suteikė galimybę senjorams (nuo 75 metų) ir mažas pajamas gaunantiems asmenims kompensuojamuosius vaistus įsigyti nemokamai.

Seimas patvirtino valstybinių universitetų optimizavimo planą ir tęsė aukštojo mokslo reformos įgyvendinimą – priimti sprendimai dėl aukštųjų mokyklų jungimo, įvestas mokytojų etatinio darbo apmokėjimo modelis.

Šis parlamentas tęsė ankstesnių Seimo kadencijų nustatytą užsienio politikos kryptį – paragino Europos Sąjungą formuoti ambicingą Rytų partnerystės politikos viziją ir pasmerkė vis dar tebevykdomą Krymo okupaciją ir aneksiją. Kadencijos pabaigoje aktyviai pasisakė dėl padėties Baltarusijos Respublikoje po suklastotų prezidento rinkimų.

Be to, parlamentarai nustatė apsaugos nuo nesaugių elektrinių tiekiamos elektros energijos patekimo į Lietuvą teisinį reglamentavimą, Astravo branduolinę elektrinę pripažino keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui ir paragino kaimynines valstybes nepirkti nesaugių branduolinių elektrinių gamintojų tiekiamos elektros.

Priimtais įstatymais patvirtinta ne viena pertvarka viešajame sektoriuje, pavyzdžiui, įgyvendinta miškų urėdijų, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės sistemos ir kitos reformos, nuosekliai įvestos valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovų, švietimo įstaigų ir kultūros centrų, muziejų, bibliotekų vadovų rotacijos.

Tarp aktualių sprendimų – patvirtinti nauji alkoholio prekybos ribojimai, sugriežtinta atsakomybė už aplinkos teršimą, įvestas taršių automobilių mokestis, priimta nauja Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo redakcija.

Vienas didžiausių iššūkių ketvirtaisiais darbo metais, žinoma, tapo kova su koronavirusu karantino ir ekstremaliosios situacijos sąlygomis. Visas pagrindinis dėmesys buvo sutelktas kovai su koronavirusu suvaldyti ir paskelbtos specialiosios situacijos pasekmėms mažinti. Priimti svarbūs sprendimai, skirti padėti verslui ir darbuotojams, socialiai jautrioms gyventojų grupėms, taip pat užtikrinti šalies finansų sistemos stabilumą.

Šios kadencijos Seimui pavyko priimti Konstitucijos pataisas, kuriomis įteisintas individualus konstitucinis skundas ir sudaryta galimybė ginant konstitucines teises ir išnaudojus visas teisines gynybos priemones kituose teismuose kiekvienam asmeniui kreiptis į Konstitucinį Teismą. Paskutinį kartą Konstitucija buvo

Naujos kadencijos tryliktasis Seimas į pirmąjį posėdį susirinks lapkričio 13-ąją.

Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, antradienį pasirašė dekretą sušaukti pirmąjį naujojo Seimo posėdį.

Jadvyga Bieliavska (ELTA)

Raktažodžiai
Sidebar placeholder