„Dabar turėsime dvi Lietuvas – vieną sveikesnę, kitą – labiau sergančią“

„Dabar turėsime dvi Lietuvas – vieną sveikesnę, kitą – labiau sergančią“

Vyriausybei nusprendus atlaisvinti judėjimą tik dalyje savivaldybių, jų merai kritikuoja pasirinktus kriterijus ir sako nemanantys, kad ribojimai duos norimų rezultatų.

„Lūkestis visada buvo vieningos, vienos Lietuvos. Kadangi visiems vienu metu gyvenimas tapo sunkesnis ir suparalyžiuotas labiau, ribojimai atsirado visiems, gal buvo lūkestis, kad visiems jie vieną dieną ir išnyks. Dabar turėsime dvi Lietuvas – vieną sveikesnę, kitą – labiau sergančią“, – BNS sakė Jonavos rajono meras, Savivaldybių asociacijos prezidentas, socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius.

V. Grubliauskas: reikėtų ieškoti naujų sprendimų

Klaipėdos meras liberalas Vytautas Grubliauskas teigė manantis, kad nors judėjimo ribojimai ir nėra pati prasčiausia iš galimų priemonių, tačiau tokio efektyvumo, kokį ji turėjo anksčiau, pasiekti nepavyks.

„Tie judėjimo ribojimai tarp savivaldybių, aš manau, kad tai vis tik yra vakar dieną efektą davęs sprendimas, šiandien jau reikia ieškoti naujų formų. Aišku, ji nėra pati blogiausia, ji tikrai nėra visiškai neveiksminga, bet to veiksmingumo efekto, kurį ji davė dar prieš mėnesį-pusantro, šiandien ji jo jau tikrai nebeturi“, – BNS sakė jis.

Uostamiesčio meras sakė ribojimus vertinantis dviprasmiškai ir turintis abejonių dėl Vyriausybės pasirinktų kriterijų.

„Viena vertus, pagal kai kuriuos parametrus, pagal tuos, kaip mieste situacija gerėja procentaliai, lyginant su Lietuvos kontekstu, tai mes tarsi esame prie lyderiaujančių. Tuo metu, kalbant apie tą rodiklį, kur šimtui tūkstančių per dvi savaites, Klaipėdoje yra, jei neklystu, 253 šiai dienai. Tai nėra kažkoks dramatiškas atotrūkis nuo šalia esančių“, – kalbėjo jis.

„Gerai yra tai, kad vis tik išlieka ta miesto ir rajono jungtis, tai nėra visiškai dramatiška ta atskirtis. Kita vertus, natūralu yra ir tas demotyvacinis aspektas. Tarsi pagal mažėjimą atrodome neprastai, o, pagal sprendimus ir ribojimų pratęsimą, atrodo, kad esame prastoki“, – sakė V. Grubliauskas.

Jis taip pat teigė matantis „alogizmą“ tame, kad siūloma didinti testavimo apimtis ir taip sumažinti sergančiųjų skaičių.

„Kas man truputėlį kelia nedidelę abejonę, tai, kaip buvo įvardinta – jei juos būtų aktyviau testuojama ir būtų fiksuojama mažiau susirgimų, tada sprendimas būtų peržiūrimas. Tai čia alogizmą aš matau, nes kuo daugiau testuosime, tuo daugiau ir susirgimų rasime“, – svarstė V. Grubliauskas.

„Tokia dviprasmybė ir motyvaciniai aspektai, jie, natūralu, išlieka kaip nuosėda“, – pridūrė jis.

Neringiškiams kyla sunkumų apsipirkti

Neringos meras socialdemokratas Darius Jasaitis BNS sakė, jog Vyriausybės sprendimai jam sunkiai suprantami, nes visiškai neatsižvelgiama nei į skiepijimo mastus, nei į specifinę tokių savivaldybių kaip Neringa padėtį.

„Neringoje 80 proc. senjorų rizikos grupėje paskiepyta, kur nėra nė vienoje Lietuvos savivaldybėje daugiau tokių rodiklių. (...) Turėtų būti įtraukti ir šie rodikliai – ar skiepijame be reikalo tada?“ – svarstė jis.

Neringoje bent viena doze paskiepyta 16 proc. gyventojų – tai vienas aukščiausių rodiklių šalyje.

Šioje savivaldybėje beveik visą vasarį nefiksuota nė vieno naujo susirgimo, paskutiniu metu jų fiksuojama po vieną-keturis. Neringoje naujų atvejų skaičius per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų šiuo metu siekia 330. Vis dėlto meras atkreipia dėmesį, jog dalis savivaldybei priskiriamų susirgusiųjų gali kurorte nė negyventi, o tik būti deklaravę čia gyvenamąją vietą.

Kurortinė savivaldybė viliasi, kad iki gegužės, kai atvyksta pirmieji turistai, apribojimai bus panaikinti, tačiau apgailestauja, kad dėl esamų ribojimų savivaldybės gyventojai, daugelio prekių vykstantys į Klaipėdą, negali jų įsigyti.

„Įsivaizduokite, reikia tapeto, reikia patalynės naujos – įsivaizduokite, kiek laiko mes visi uždaryti. Artėja pavasaris, gegužę pradeda važiuoti vienas-kitas turistas. Tam reikia pasiruošti, susitvarkyti, vieną-kitą lovą nusipirkti. O pas mus to, apie ką kalbu, parduotuvių nėra. Pas mus yra tik maisto prekių parduotuvės ir ten vienas-kitas plastmasinis kibiras“, – kalbėjo jis.

Jis teigė, kad priimdama sprendimus Vyriausybė neturėtų jų priimti automatiškai, bet įvertinti specifinę kiekvienos savivaldybės situaciją ir vylėsi, kad jau po savaitės šis sprendimas bus persvarstytas.

Nuo gruodžio vidurio visoje Lietuvoje galioję judėjimo tarp savivaldybių ribojimai pirmadienį pasibaigė, tačiau, Vyriausybės sprendimu, jie buvo pratęsti 16-oje savivaldybių, kuriose 14 dienų naujų COVID-19 atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų siekia 200 ir daugiau.

Ribojimai nuo antradienio iki balandžio 1-osios pratęsti tarp Biržų rajono, Klaipėdos miesto, Kupiškio rajono, Marijampolės, Neringos, Panevėžio miesto ir rajono, Šalčininkų rajono, Širvintų rajono, Švenčionių rajono, Trakų rajono, Utenos rajono, Varėnos rajono, Vilniaus miesto ir rajono bei Visagino savivaldybių.

Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, tai leidžia laimėti laiko Lietuvoje plintant „britiškajai“ atmainai, kad būtų galima paskiepyti daugiau rizikos grupės asmenų, be to, atveriant daugiau veiklų.

Sidebar placeholder