Dėl persikėlimo į rezidenciją Turniškėse apsisprendusi I. Šimonytė nurodė pagrindinę priežastį

Dėl persikėlimo į rezidenciją Turniškėse apsisprendusi I. Šimonytė nurodė pagrindinę priežastį

Ilgai buvusi tuščia premjero rezidencija netrukus turės naują gyventoją. Paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė kurį laiką dar svarstė, ar paliks savo namą Pavilnio soduose, bet galiausiai „Lietuvos rytui“patvirtino, kad vis dėlto kraustysis į Turniškes.

Kai baigiantis lapkričiui Seimas palaimino 46 metų I.Šimonytę premjere, ją iš karto pradėjo saugoti Vadovybės apsaugos tarnybos (VAT) pareigūnai.

Iš buto Antakalnyje į namą Pavilnio soduose 2019 metų pradžioje persikrausčiusi politikė tąsyk teigė nenorinti palikti savo būsto ir kraustytis į premjero rezidenciją. Bet patikino, kad jos sprendimas priklausys nuo VAT pareigūnų galimybių normaliomis sąlygomis dirbti savo darbą jai gyvenant savo namuose.

Vis dėlto I.Šimonytė netrukus turėtų kraustytis į Turniškes – taps Valdo ir Almos Adamkų kaimyne. Paskirtoji premjerė „Lietuvos rytui“ patvirtino nutarusi gyventi Vyriausybės vadovui rezidencijoje.

„VAT man išaiškino apsaugos mano name problemas, taip pat priemones, kurių reikėtų imtis siekiant užtikrinti fizinę mano apsaugą ten, kur dabar gyvenu, ir darbo sąlygas, kuriomis pareigūnams tektų tokiu atveju dirbti.

Įvertinusi visas šias aplinkybes priėmiau sprendimą keltis į premjero rezidenciją, nors pati rezidencija mano asmeniniams poreikiams yra gerokai per didelė ir teks atsisakyti man visiškai komfortiškos dabartinės gyvenamosios aplinkos.

Bet kadangi pasirinkimai yra tik tokie, pasirinkau tai, kas pasirodė racionaliau, įvertinus visas reikalingas investicijas ir sąlygas. Kraustytis anksčiau nei Vyriausybė prisieks, neturėčiau galimybių, taigi tai vyktų po priesaikos“, – aiškino I.Šimonytė.

Saugoti rengiasi iš anksto

Pastaruosius kelis mėnesius negyvenama, nors ir nuolat prižiūrima rezidencija Turniškėse šiomis dienomis atgijo – pareigūnai pradėjo rengtis premjerės persikraustymui.

I.Šimonytę saugančios VAT vadovas Rymantas Mockevičius teigė negalintis nurodyti, kokios konkrečiai apsaugos sąlygos yra rezidencijoje Turniškėse.

„Ten yra viskas, kad būtų saugu – ir mums, ir premjerui. Kalbant apie namus, kiekvienam gera gyventi savuose ir į juos grįžti. Mums namai ir yra Turniškės. Ten mūsų tarnybos pareigūnai turi geriausias sąlygas saugoti, o saugomas asmuo – visas galimybes ilsėtis bei dirbti.

Juk kalbama ne tik apie fizinį saugomo asmens saugumą, bet ir apie tai, kad Turniškėse gali saugiai kalbėtis telefonu, naudoti kitas darbo priemones“, – kalbėjo R.Mockevičius.

Tačiau, anot VAT vadovo, tarnybos pareigūnai yra prisitaikę prie darbo įvairiomis sąlygomis, tad net siekiant apsaugoti nuosavuose namuose gyvenančius valstybės vadovus problemų nekyla.

„Anksčiau būdavo visko, bet tie laikai – jau praeityje. Valstybės vadovų nuosavi namai, žinoma, mums yra tam tikras iššūkis, bet dabar jau turime visas priemones, kad galėtume juos apsaugoti bet kurioje Lietuvos vietoje.

Savo pareigūnams visur užtikriname sąlygas dirbti – ir darbo aplinką, ir patogumą, ir priemones. Per daugelį metų prie visko prisitaikėme ir visko nusipirkome.

Dilemą, ar keltis į rezidenciją, sprendžia visi nuosavus namus turintys valstybės vadovai. Nes namas – kaip gyvas organizmas, turintis savo ūkį, ten yra sodai ir gėlynai, kuriuos kraustydamasis turi palikti“, – sakė R.Mockevičius.

Aplink premjero rezidenciją Turniškėse šiomis dienomis – žiema. Netrukus šiame name turėtų apsigyventi I.Šimonytė. V. Skaraičio nuotr.

Pasirengimo darbus saugoti I.Šimonytę pareigūnai pradėjo dar gerokai iki balsavimo Seime dėl jos paskyrimo premjere.

„Visi nuspėjame, kas gali laimėti rinkimus, tapti premjeru, taigi iš anksto įvertiname aplinką, kurioje jie gyvena, apsvarstome priemones, kurių ten reikės norint juos apsaugoti“, – tvirtino VAT vadovas.

Gyventojai buvo laikini

Rezidencija Turniškėse jau nuo rugpjūčio pabaigos neturėjo gyventojų. I.Šimonytės pirmtakas Saulius Skvernelis ten gyveno vos porą mėnesių, kai liepos pradžioje į rezidenciją atsikraustė su šeima dėl nuosavo namo Upės gatvėje remonto.

Ilgiau rezidencijoje gyveno premjeru prieš S.Skvernelį buvęs Algirdas Butkevičius. Nors į Turniškes atsikraustė ne kadencijos pradžioje, nes iki tol rezidencijoje vyko kapitalinis remontas, tuometis socialdemokratų lyderis ten gyveno apie porą metų.

Remontas pradėtas dar Algirdo Brazausko vadovaujamos Vyriausybės laikais ir truko daugiau kaip septynerius metus. Todėl po A.Brazausko premjeru buvęs Gediminas Kirkilas, o vėliau – ir Andrius Kubilius gyveno tose pat Turniškėse esančiame trijų kambarių bute.

„Iš nuosavo buto Žirmūnų rajone buvau priverstas kraustytis ten, nes kitaip apsauga negalėjo užtikrinti mano saugumo, nors abiejų butų plotas buvo panašus. Tačiau to keturbučio rūsyje buvo įrengtos patalpos apsaugai“, – prisiminė G.Kirkilas.

Aplinka nuolat prižiūrima

Šiek tiek daugiau kaip 72 arų sklypas, kuriame stovi prieš šešerius metus atnaujinta premjero rezidencija, – nuolat prižiūrimas.

Čia auga septynios obelys, yra vaiskrūmių. Kai rezidencijoje gyveno A.Butkevičius, buvo ir nedidelis daržas, tačiau vėliau jis panaikintas, nes namas tiesiog neturėjo nuolatinių šeimininkų.

I.Šimonytė garsėja kaip aistringa daržininkė ir gėlininkė, todėl Vyriausybės turto valdymo skyriaus vedėjas Marius Krutkis patikino, jog jei tik bus poreikis, daržas sklype vėl atsiras.

„Aplinką nuolat prižiūrime. Pastarieji didžiausi aplinkos darbai buvo lapų grėbimas ir aplinkos paruošimas žiemai. Yra nemenkas obelų sodas – šiemet obuolių buvo itin gausu, augo vasarinių ir daugiamečių gėlių. Yra keletas vaiskrūmių – juodųjų ir raudonųjų serbentų.

Namą nuolat minimaliai šildome, kad neatsirastų pelėsio. Viduje tvarkinga, yra visi baldai. Kraustytis galima nors ir rytoj“, –teigė M.Krutkis.

Įprato kapstytis žemėje

Net kandidatuodama Lietuvos prezidento rinkimuose pernai gegužę per pirmąjį turą atidavusi savo balsą I.Šimonytė skubėjo ne į rinkimų štabą, o prie namo Pavilnyje, kur iki vakaro sodino gėles.

„Šiame žemės lopinėlyje buvo mano senelių sodas, kuriame, kaip ir dauguma žmonių, vasaromis turėdavau nuolat darbuotis. Tada jo nuoširdžiai nekenčiau, juolab kad važiuoti į Pavilnį iš Žirmūnų ar Antakalnio, kur gyvenome, be automobilio buvo labai toli.

Paskirtoji premjerė I.Šimonytė kol kas gyvena savo name Pavilnio soduose, o ten limuzinu ją vežioja Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai. V. Ščiavinsko nuotr.

Atradau šią veiklą kaip sau malonią, kai buvau maždaug trisdešimties metų, ir ėmiau į tą vis dar kolektyvinį sodą važinėti vis dažniau. Jau buvau tėvus įtikinusi, kad nebereikia jokių aukštųjų žemės ūkio kursų, o geriau didesnę sklypo dalį paversti veja ir gėlynu. Bet vejai ir gėlynams irgi reikia nemažai priežiūros.

Dabar bandau apsisodinti gėlynams skirtus plotus. Vėliau įsirengsiu keletą lysvių už namo, kol kas yra tik viena su braškių daigais. Yra vietos ir šiltnamiui.

Kai sklype dar buvo kolektyvinis sodas, kuo puikiausiai auginau ir pomidorus, ir agurkus, ir svogūnus, ir prieskonines daržoves.

Turėjau nemažą šiltnamį, tiesa, dėl statybų jį teko išrinkti, dabar jau toks nebetilptų.

Rudenį pasisodinau keletą vaiskrūmių ir planuoju toliau plėsti“, – „Lietuvos rytui“ pavasarį pasakojo I.Šimonytė.

O ar premjerė galėtų daržininkauti ir persikėlusi į Turniškes? Ar ją saugantys pareigūnai nedraustų to daryti?

„Žinoma, kad galėtų. Persikėlusi ji juk ne į kalėjimą patektų, – sakė R.Mockevičius. – Taip, yra įvairių mūsų privalomų reikalavimų, bet apskritai saugomas žmogus gali gyventi savo gyvenimą – ir ūkiu rūpintis, ir su giminėmis susitikti.“

Ne prabangi, bet išskirtinė

Premjero rezidencija Turniškėse yra dviejų aukštų, su rūsiu, taip pat turi erdvią verandą, balkonus. Pirmajame aukšte įrengta moderni virtuvė, svetainė, kavos gėrimo kambarys, darbo kabinetas, svečių vonios kambariai.

Pastatas išklotas ąžuoline grindų danga, o šildomas dujomis. Rezidencijos interjeras – be išskirtinės prabangos, vyrauja minimalistinis stilius.

Atliekant kapitalinį būsto remontą dirbo profesionalūs dizaineriai, kurie namą įrengė taip, kad jis tiktų aukšto rango pareigūnui.

Antrame aukšte atsirado trys miegamieji, buities kambarys, skirtas, pavyzdžiui, drabužiams lyginti, keturi vonios kambariai.

Premjero miegamasis nėra kažkuo išskirtinis, tačiau vonios kambarys dailus, tarkime, dušas – su stikline, lenkta sienele.

Rūsyje yra sūkurinė vonia ir sauna, numatyta patalpa nedidelei sporto salei.

Niekaip nepasirengia remontui

Šalia premjero būsto – ir prezidentui skirta rezidencija. Jas skiria tik gatvė ir tvora. Bet Gitanas Nausėda kol kas nesikelia į prezidento rezidenciją ir gyvena savo name Pavilnių regioniniame parke.

G.Nausėda užsibrėžė atnaujinti rezidenciją Turniškėse taip, kad joje būtų galima rengti užsienio delegacijų priėmimus ir kitokius susitikimus.

Nors G.Nausėda prezidentu tapo beveik prieš pusantrų metų, iki šiol vis rengiamasi rezidenciją atnaujinti. Prezidentūros atstovų teigimu, po to ir paaiškės tiksli būsimų darbų apimtis, projektas, sąmata bei terminai.

Šios rezidencijos atnaujinimui Prezidentūros kanceliarijos biudžete numatyti 359 tūkst. eurų.

Prezidentūrai Turniškėse priklauso trys rezidencijos. Vienoje jų gyvena V.Adamkus su žmona, kitos dvi – negyvenamos. Visų trijų namų komunalinių išlaidų suma per pirmuosius dešimt šių metų mėnesių buvo 10 tūkst. 447 eurai.

Keitė pagal savo skonį

Prezidento rezidencija buvo remontuota 2009 metais prieš įsikeliant Daliai Grybauskaitei. Tuomet ji sukritikavo po apkaltos pašalinto prezidento Rolando Pakso žmonos Laimos užmojus ir rezidenciją susitvarkė pagal savo skonį.

„Yra nesuderintų baldų kolekcija, kurių dalį reikės išvežti. Jų per daug. Sienos neblogos, nereikia dažyti. Kolonas nuimsime, jų nereikia, trukdo praeiti“, – tuomet kalbėjo D.Grybauskaitė.

L.Paksienė yra sakiusi, kad į Turniškes kraustosi dviem kadencijoms, todėl remonto 2004-aisiais ėmėsi iš esmės.

D.Grybauskaitė galėjo likti gyventi Turniškėse, tačiau pernai baigusi antrąją kadenciją išsikraustė į savo namą Bajorų parke.

Kapitalinis remontas – už ketvirtį milijono

Registrų centro duomenimis, premjero rezidencija statyta 1940 metais. Ji yra valstybės turtas.

Pastato bendrasis plotas – 612,32 kvadratinių metrų, naudingasis plotas –570,99 kv. m, gyvenamasis plotas – 259,62 kv.m. Sklypo šalia namo plotas – 72,65 aro.

Kapitalinis remontas rezidencijoje pastarąjį kartą atliktas 2014 metais. Jis atsiėjo apie 250 tūkst. eurų.

Pastarąjį kartą šioje rezidencijoje 2019 m. vasarą (nuo liepos mėnesio) gyveno S.Skvernelis su šeima. Vyriausybės vadovas tuomet 2 mėnesiams persikraustė į rezidenciją dėl jo namuose atliekamo remonto.

Atnaujintoje rezidencijoje prieš tai pusę kadencijos gyveno tuometis premjeras A.Butkevičius.

Šiais metais iki lapkričio mėnesio premjero rezidencijos išlaikymas jau atsiėjo beveik 32 tūkst. eurų. Daugiausia kainavo šildymas (apie 14 tūkst. eurų) bei patalpų priežiūra ir valymas (apie 7 tūkst. 300 eurų).

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder