Fake news: internete sklinda klaidinga informacija apie Seimo narių atlyginimus

Fake news: internete sklinda klaidinga informacija apie Seimo narių atlyginimus

Rugsėjo pabaigoje paskelbtu klaidingu pranešimu apie parlamentarų algas jau pasidalyta daugiau nei 4 tūkst. kartų.

Jame melagingai teigiama, kad Seimo nario atlyginimas sudaro net 28,9 minimaliosios mėnesinės algos (MMA). Specialistų teigimu, tokia dezinformacija žmonės dalijasi netikrindami faktų ir veikiami emocijų.

Kiek uždirba Seimo nariai?

Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinis dydis yra nustatytas įstatymu ir 2019 m. siekia 173 eurus.

Šis skaičius yra dauginamas iš pareiginės algos koeficiento, kuris kiekvienos pareigybės atveju yra skirtingas. Pavyzdžiui, Seimo pirmininko pareigų koeficientas yra 25,8, taigi atlyginimas siekia 4463,4 euro, o paprasto, aukštesnių pareigų neužimančio parlamentaro koeficientas yra 19,4, tad atlyginimas siekia 3356,2 euro.

Informacija apie pareiginių algų koeficientus ir gaunamus atlyginimus yra viešai prieinama, ją skelbia pats Seimas. Jeigu vienas asmuo tuo pačiu metu užima kelias pareigas, alga skaičiuojama pagal didžiausią iš atitinkamų koeficientų.

Tiesa, kai kurie politikai gauna priedus „už ištarnautus Lietuvos valstybei metus nuo 1990 m. kovo 11 d. einant pareigas, nurodytas Valstybės tarnybos įstatyme“.

Priedą sudaro 3 proc. nuo kiekvienų trejų metų, tačiau negali viršyti 30 proc. gaunamo atlyginimo.

Platinama klaidinga informacija

Internautų platinamame pranešime teigiama, kad Lietuvoje parlamentarai gauna 28,9 MMA siekiančius atlyginimus. Šiuo metu MMA siekia 555 eurus. Jei Seimo nariai iš tikrųjų gautų 28,9 MMA, jų mėnesinis atlygis viršytų 16 tūkst. eurų.


„Jeigu visų protestų ir streikų metu tai būtų akcentuojama pirmiausia, gal sužmogėtų valdžiažmogiai“, rašoma iliustracijoje. Palyginus realias algas akivaizdu, kad jos atitinka 6–8 minimalius atlyginimus, tad platinama informacija nuo realybės nutolusi apie 4 kartus.

Įdomu tai, kad kitų valstybių atlyginimų proporcijos pranešime atitinka. Pavyzdžiui, iliustracijoje teigiama, kad Maltos parlamentarai gauna vos 2,4 MMA. Ši informacija yra gana arti tiesos – MMA minėtoje šalyje siekia 762 eurus, vidutinis valdininkų atlygis – maždaug 1900 eurų, taigi padaliję gauname apie 2,5.

Propaganda įpinama į tiesą

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikė Auksė Ūsienė teigia, kad šis ir kiti panašaus pobūdžio klaidingi pranešimai viešojoje erdvėje vis pasirodo ir dingsta nuolatos.

Be to, A. Ūsienė pabrėžia, kad žmonės tokia dezinformacija dažniausiai dalijasi ne iš blogos valios – patys nežino, kad skleidžia netiesą, tai daro nepatikrinę faktų.

Analitikės teigimu, tokio ir panašaus pobūdžio žinutes platinantys asmenys dažnai pritrūksta kritinio mąstymo, yra veikiami emocijų ir netikromis žiniomis dalijasi nesuvokdami, kad skleidžiama propaganda gilina socialinę įtampą.

„Tikruosius asmenis, pirminius šaltinius, sukūrusius ir paleidusius į viešąją erdvę tokias žinutes, identifikuoti labai sunku arba praktiškai neįmanoma“, – apgailestavo A. Ūsienė. Paklausta, kaip pakomentuotų tai, jog dalis informacijos pranešime teisinga, moteris paaiškino, kad tai – vienas iš tikslingų netikros informacijos platinimo pagrindų. „Jeigu ant saldainio užbersi truputį druskos, jis vis tiek bus saldus, nors iš pradžių ir pajusi sūresnį poskonį.

Taip ir su netikromis žiniomis – lengviau praryti, joms turint tikrą pagrindą“, – teigė A. Ūsienė.

Sidebar placeholder