G. Landsbergis šeimos saugojimu užsiimti siūlo pačiam R. Karbauskiui

G. Landsbergis šeimos saugojimu užsiimti siūlo pačiam R. Karbauskiui

Užsienio reikalų ministras, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis trečiadienį atkirto Ramūnui Karbauskiui, kad prieš bandant ginti kitas šeimas reikėtų pradėti nuo savosios. G. Landsbergis taip pasisakė po to, kai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas išplatino atvirą laišką raginantį ginti tradicines vertybes.

„Pirmas dalykas, ką rekomenduočiau – pradėti nuo savos šeimos saugojimo ir užsiimti tuo. O po to žiūrėti, ką galime padėti kitoms.

Visą laiką reikia pažiūrėti ar tikrai gali duoti gerų patarimų tiems, kuriems ketini juos duoti“, – trečiadienį „Žinių radijo“ eteryje pasisakė G. Landsbergis paklaustas ką mano apie Seimą pasiekusį laišką.

Pasigenda argumentų už Stambulo konvenciją

LVŽS pirmininko laišką atsirasti greičiausiai paskatino viešoje erdvėje kilus diskusijoms dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo. G. Landsbergis pasigenda daugiau argumentų už konvencijos ratifikavimą.

„Ar pavyks ratifikuoti Stambulo konvenciją, sunku pasakyti. Vykstanti diskusija parodė, kad sutarimo aiškaus nėra. Man apmaudu, kad argumentus šiandieną girdime dažniau iš konvencijos kritikų ir liepsnos dažniau dega toje pusėje.

Akivaizdu, kad situacija susipriešinimui yra palanki, nes pamename, kai prieš keletą metų buvo taisomas įstatymas, dėl vaikų apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje ir tuomet atrodė, kad net prezidentiniai kandidatai atsiranda iš šios temos“, – komentuoja Užsienio reikalų ministras.

Politikas pastebi, kad ši konvencija ratifikuota, net gana konservatyviose šalyse kaip Lenkija ar Turkija.

„Turkija yra ratifikavusi, kurios liberalia valstybe niekaip nepavyktų pavadinti. Matyt, įvardyčiau, kad pagrindinis argumentas konvencijos yra, kad ji didele dalimi yra prieš visų formų diskriminaciją.

Valstybės patvirtina, kad jos nepalaiko, kad ir kokia ji būtų. Turbūt retas žmogus norėtų, kad valstybėje jis būtų diskriminuojamas“, – svarsto G. Landsbergis.

Dėl EVT siūlo tartis

G. Landsbergis svarsto, kad Seimas yra gera vieta spręsti Lietuvos atstovavimo Europos Vadovų Taryboje (EVT) klausimą. Ministro manymu dar ne vėlu šalies vadovams šį ginčą išspręsti diplomatiškai.

„Manau Seimas yra tinkama vieta diskusijai plėtoti, kaip turėtų būti atstovaujama Lietuva EVT, kas turėtų atstovauti. Manau yra diplomatinė galimybė rasti sprendimą susitarimo būdu. Ypatingai, kai turime epidemiją, reikia spręsti neatidėliotinas problemas.

Didelė dalis tų problemų ir sprendžiama Europos sąjungoje. Šiame kontekste, kol situacija yra ekstremali, tikrai galima būtų atrasti sutarimu grįstus sprendimus. Jeigu nepavyks, gal Seimas vėliau pasiūlys kelią į priekį“, – situaciją „Žinių radijo“ eteryje komentuoja užsienio reikalų ministras.

Prašo kantrybės

Jau ketvirtą mėnesį Lietuvai gyvenant karantino režimu, G. Landsbergis visuomenės prašo dar šiek tiek kantrybės. Anot jo, per anksti atsivėrus, šalies gali laukti Čekijos ar Slovakijos likimas.

„Keli mėnesiai praleisti karantine davė rezultatą – esame geresnėje situacijoje nei gruodį. Kita vertus situacija yra labai trapi, mes matome, kas nutiko tokiose valstybėse kaip Slovakija ar Čekija. Jos tris mėnesius buvo uždarytos taip kaip Lietuva, bet pradėjo siausti britiškoji atmaina ir valstybes visiškai parklupdė ant kelių. Jiems trūksta medikų, priemonių, skiepų.

Tai kelia nerimą, kad ir Lietuva paskubėjusi atsidaryti ar negalinti įtikinti žmonių, kad reikia dar šiek tiek kantrybės, gali atsidurti ten pat, kur buvom gruodžio mėnesį ir tada būtų dar griežtesnis uždarymas, atrodytų kaip ne tas scenarijus, kurio kas nors linkėtų“, – svarsto politikas ir prideda, kad reikia palaukti laiko, kai pakankamai gyventojų turės imunitetą.

Tada, G. Landsbergio manymu, ir bus galima atsikvėpti bei atsidaryti.

Karbauskis paragino ginti tradicines šeimos vertybes

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis pirmadienį atviru laišku kreipėsi į Seimo narius, kurie netrukus susirinks į pavasario sesiją. LVŽS lyderis ragina Seimo narius nenusigręžti nuo tradicinės šeimos, ieškoti sutarimo ir nepriešinti visuomenės ypač šiuo sudėtingu laiku, kada valstybė alinama karantino.

„Šiandien Lietuva stovi ant svarbių vertybinių pasirinkimų slenksčio. Jūsų sprendimas lems, kaip valstybė vystysis toliau. Jūs spręsite, ar valstybė rems ir stiprins šeimą, kurią sudaro vyras, moteris ir jų vaikai, ar valstybėje bus pakeista šeimos samprata taip, kad ji apimtų ir tos pačios lyties poras. Jūs balsuosite ir dėl Stambulo konvencijos. Pastaroji, prisidengusi kilniais moterų apsaugos nuo smurto tikslais, į mūsų teisės sistemą atneštų prieštaringą „socialinės lyties“ sampratą. Kai tuo tarpu daugiau užkardyti smurtą, jo priežastis, geriau suteikti smurto aukoms savalaikę pagalbą, o smurtautojams – skirti labiau elgesį koreguojančias bausmes bei sudaryti kitas sąlygas jų elgesio korekcijai yra įmanoma ir tobulinant jau egzistuojančias nacionalinės teisės normas“, – laiške rašo R. Karbauskis.

Jis taip pat ragina Seimo narius atkreipti dėmesį į naujausius sociologinius tyrimus, kurie patvirtina, jog absoliuti Lietuvos gyventojų dauguma nepritaria šeimos sampratos pokyčiams ir pasisako už vyro ir moters sukurtą šeimą.

„Ir mes, kaip politikai, o ypač tie, kurie išpažįstame tradicines vertybes, šio savo žinojimo negalime ignoruoti. Turime veikti drauge, peržengti mūsų nesutarimus, politines priešpriešas, partines ambicijas, skirtingų frakcijų sienas ir susivienyti ginant tradicines vertybes savas daugumai  Lietuvos piliečių. Tai mūsų pareiga ir pagrindinė šios kadencijos atsakomybė“, – laiške Seimo nariams teigia LVŽS pirmininkas.  

R.Karbauskis teigia, kad tradicinė šeima yra valstybės pamatas ir ji Lietuvoje turi būti gerbiama bei puoselėjama. LVŽS lyderis sako, kad LVŽS taip pat supranta, jog homoseksualių asmenų poroms svarbu užtikrinti joms reikalingą teisinę apsaugą ir spręsti praktines problemas, pavyzdžiui, finansų tvarkymo, paveldėjimo, turto dalybų skiriantis, atstovavimo sveikatos ir kitais klausimais, dėl to šešėlinė Vyriausybė šiam Seimui siūlo svarstyti alternatyvų projektą, kuriuo homoseksualios poros netampa šeima, tačiau gyvendami kartu vienos lyties partneriai galėtų kartu spręsti turtinius klausimus, sužinoti informaciją vienam iš jų atsidūrus ligoninėje ir pan.

Visą „Žinių radijo“ pokalbį stebėkite čia

R. Karbauskis teigia nusivylęs G. Landsbergiu

„Valstiečių“ šešėlinis premjeras Ramūnas Karbauskis sako labai nusivylęs Gabrieliumi Landsbergiu ir kaip užsienio reikalų ministru, ir kaip konservatorių pirmininku. Politikas teigia, kad Lietuvos diplomatijos vadovas jį nepagrįstai įžeidė, kai komentavo jo viešą kreipimąsi į Seimo narius, raginant susivienyti ir ginti tradicines vertybes.

Kaip rašė portalas „Delfi“, G. Landsbergis „Žinių radijo“ laidoje paragino R. Karbauskį prieš bandant apsaugoti Lietuvos šeimas, pradėti nuo savosios.

„Aš pasirašiusiajam laišką pirmas dalykas, ką labai rekomenduočiau, tai pirmiausia pradėti nuo savos šeimos saugojimo ir užsiimti tuo, o po to jau pažiūrėti, ką galima padėti kitam“, – „Žinių radijuje“ kalbėjusį G. Landsbergį citavo „Delfi“.

„Jeigu sureaguočiau į Gabrieliaus Landsbergio, kaip užsienio reikalų ministro, teiginį – tai labai nuvilia, jei reaguočiau į jo, kaip konservatorių partijos pirmininko teiginį, – tai dar labiau nuvilia. Tačiau jeigu reaguočiau į Gabrieliaus Landsbergio, kaip asmens, teiginį, – tai nėra neįprasta man. Ketverius pastaruosius metus aš girdėjau pastovias pastabas savo atžvilgiu. Jos buvo patyčių lygio. Dabar eilinį sykį tai buvo padaryta“, – teigė R. Karbauskis.

„Į klausimą, kuris buvo labai rimtas, apie tai, ar mes ginsime valstybėje tradicines šeimos vertybes, atsakymas yra įžeidimas mano atžvilgiu. Įžeidimas, neturintis jokio pagrindo, nes, skirtingai nuo Gabrieliaus Landsbergio, aš turiu anūkų, ne tik vaikų. Tad nelabai suprantu, ką jis turi galvoje. Aš kalbėjau apie tradicinės šeimos vertybes, kuri turi vaikus ir taip toliau“, – aiškino R. Karbauskis.

Savo ruožtu G. Landsbergio atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė teigė, kad užsienio reikalų ministras tikrai nenorėjo įžeisti R. Karbauskio. Pasak jos, radijo eteryje G. Landsbergis kalbėjo bendrai, o ne apie „valstiečių“ lyderį.

„Ši G. Landsbergio citata buvo bendrinė ir tikrai niekaip negali būti priskirta verslininkui R. Karbauskiui“, – sakė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai V. Šmaižytė.

Tačiau R. Karbauskiui nerimą kelia ne tik šie G. Landsbergio komentarai. „Valstietis“ įtariai žvelgia ir į konservatorių lyderio išsakytą nuomonę, kad teisėsauga turėtų sekti įsismarkavusias diskusijas dėl Stambulo konvencijos ar partnerystės įstatymo.

ELTA primena, kad G. Landsbergis antradienį po susitikimo su prezidentu pažymėjo, jog būtina įvertinti tai, jog viešojoje erdvėje įžeidimų ar net grasinimų susilaukė tiek vieną, tiek kitą poziciją dėl Stambulo konvencijos ginantys asmenys. Tad, sakė užsienio reikalų ministras, teisėsauga turėtų sekti diskusiją, kurioje neretai pasigirsta ir grasinimų.

„Man kelia nerimą asmeniškumai. Jie kartais perauga į grasinamą toną. Todėl tikrai tai reikėtų stabdyti. Kai kuriais atvejais (tą daryti galėtų – ELTA) gal ir teisėsauga. Nereikia leisti įsibėgėti diskusijai, kad ji taptų pilietiniu karu“, – antradienį žurnalistams teigė G. Landsbergis.

Tuo tarpu R. Karbauskis šiame G. Landsbergio nuogąstavime įžvelgė įspėjimą tiems, kurie priešinasi Stambulo konvencijos ratifikavimui. „Valstiečių“ šešėlinio premjero teigimu, apskritai nėra pagrindo raminti diskusiją, nes ji, akcentuoja politikas, nėra blogai.

„Tokie šnekėjimai apie teisėsaugos institucijų kišimąsi yra bandymas užtildyti diskusiją, diskusija niekada nėra blogai“, – teigė R. Karbauskis.

ELTA žurnalistui pažymėjus, kad užsienio reikalų ministras savo pasisakyme greičiau reiškė susirūpinimą dėl atvejų, kuomet viešojoje diskusijoje dėl Stambulo konvencijos dalyvaujantys asmenys ėmė grasinti kitaip mąstantiems, R. Karbauskis teigė, kad G. Landsbergio komentaras dėl tradicinės šeimos verčia tuo abejoti.

„Landsbergis vakar pasako, kad reikia diskutuoti, o šiandien atviru tekstu įžeidinėja kitos partijos vadovą. Man atrodo, kad jis į šį klausimą nepažiūri giluminiai ir jo mintis yra ne ta“,– teigė R. Karbauskis.

„Jeigu yra nusikaltimas, teisėsauga ir be politikų raginimų turi tirti nusikaltimus ir reaguoti į juos. Tad į šį Landsbergio pasakymą reaguoju kaip į bandymą pasakyti visuomenei – užsikimškite, nes tuoj jūsų pokalbius vertins teisėsauga“, – sakė R. Karbauskis.

Sidebar placeholder