Į lietuvių kalbą kėsinasi ministrė Evelina Dobrovolska

Į lietuvių kalbą kėsinasi ministrė Evelina Dobrovolska

Patriotinės organizacijos kreipiasi į Lietuvos vadovus, ragindamos stabdyti iniciatyvą, kuria siekiama Lietuvoje įteisinti trikalbystę.

Keturios Lietuvos patriotinės organizacijos - Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyrius, asociacija „Talka kalbai ir tautai" bei „Vilnijos" draugija - kreipėsi į aukščiausią Lietuvos valdžią, ragindamos susirūpinti valstybinės kalbos ir valstybės teritorinio vientisumo apsauga.

Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen ir premjerei Ingridai Šimonytei išsiųstame kreipimesi raginama nepalaikyti teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos siekio rengiamame Tautinių mažumų įstatyme įtvirtinti regionines lenkų ir rusų kalbas, bei siūlomos privilegijos - tautinių bendrijų atstovams oficialiuose dokumentuose asmenvardžius rašyti ne valstybine kalba.

Kreipimąsi pasirašę patriotinių organizacijų vadovai minėtus politikų siekius vadina antikonstituciniais, prieštaraujančiais Seimo nario ir ministro priesaikoms ir prašo šalies vadovų „siekti, kad priesaikos Lietuvos Respublikai pažeidėjai, veikiantys prieš konstitucinį valstybinės lietuvių kalbos statusą" būtų viešinami ir traukiami atsakomybėn.

„Per Teisingumo ministeriją, Vyriausybę ir Seimą neteisėtai ruošiamasi apriboti ir konstitucinį valstybinės lietuvių kalbos statusą.

Pirma, per vadinamąjį Tautinių mažumų įstatymą Vilniaus, Klaipėdos regionuose siekiama kurti Kremliui reikalingą teritorinę autonomiją su regioninėmis lenkų, rusų kalbomis, gaivinti okupacijų padarinius, atskirti Lietuvą nuo Latvijos, Estijos ir daugumos kitų ES valstybių teisinių sistemų.

Antra, LR piliečių asmenvardžių rašyboje siekiama keisti valstybinės kalbos abėcėlę, rašybos, tarties principus ir kenkti seniausios gyvosios indoeuropiečių kalbos sistemai", - rašoma kreipimesi į šalies vadovus.

Jame taip pat primenama, kad privataus gyvenimo srityse visi Lietuvos piliečiai yra laisvi vartoti jiems priimtiną kalbą ar tarmę.

Tačiau, kreipimosi autoriai pabrėžia, kad visose Lietuvos valstybės ir savivaldos institucijose, visose Lietuvos įstaigose, įmonėse bei organizacijose privalo būti vartojama valstybinė kalba.

Primenamas 1999-10-21. - Lietuvos Konstitucinio Teismo pasisakymas, jog „valstybinė kalba saugo tautos identitetą, integruoja pilietinę tautą, užtikrina tautos suvereniteto raišką, valstybės vientisumą ir jos nedalomumą, normalų valstybės ir savivaldybių įstaigų funkcionavimą.

Valstybinė kalba yra svarbi piliečių lygiateisiškumo garantija, nes leidžia visiems piliečiams vienodomis sąlygomis bendrauti su valstybės ir savivaldybių įstaigomis, įgyvendinti savo teises ir teisėtus interesus."

Sidebar placeholder