Išsami orų prognozė: kiek dar ilgai džiugins auksinis ruduo?

Išsami orų prognozė: kiek dar ilgai džiugins auksinis ruduo?

Spalio trečiasis dešimtadienis – tai auksinio rudens pabaiga, nuo tada prasideda gana ilgas vėlyvojo rudens laikotarpis, o pagal stambaus masto atmosferos cirkuliacijos požymius – šis laikotarpis vadinamas priešžiemiu.

Pavadinimas gal nevisai vykęs, tačiau pabrėžiantis, kad atmosferos terminis ir slėgio laukas šiuo laikotarpiu palaipsniui transformuojamas į žiemai būdingas sąlygas. Bet tai dar bus ateityje, dabar gi orai beveik pilnai atitinka „bobų vasarai“ būdingus požymius – šiltos dienos, naktys be šalnų, vietomis rytais tiršti rūkai.

Oro masės šiomis dienomis pasiekiančios Baltijos regioną formuojasi virš subtropinės Atlanto vandenyno dalies, maždaug tarp pietinio Maroko ir Azorų salyno.

Tokios oro masės atkeliavusios iki Vidurio Europos ir pietinės Skandinavijos maždaug per 3-5 paras (priklausomai nuo susidarymo vietos) apatinė dalis atvėsta, tačiau aukštesnių sluoksnių, 350 -800 m virš jūros lygio) terminės savybės mažai pakinta, juose oro temperatūra siekia +10 – +17 °C, specifinis oro drėgnis – 6 – 9 g/kg, o integruotas vandens garų kiekis visame atmosferos stulpe – kaip vasarą, 20 – 25 kg/m2.

Galbūt, mūsų supratimu, „bobų vasaros“ metu turėtų būti aukštas slėgis, kuris susidarytų Azorų anticiklonų gūbriui pasiekus Rytų Europą, silpnas vėjas ir giedros naktys – toks sąlygų rinkinys greičiausiai lemtų įvairaus intensyvumo šalnas ryte ir naktį. Tačiau tam ji ir vadinama vasara, kad savo šiluma ją primintų, nesvarbu ar susidarė aukšto, žemo ar kurio tarpinio tipo slėgio sistemoje.

Kol mes kalbame apie vasarą, kitur, tarkime Rytų Sibire, jau įsitvirtina žiemos sąlygos. Pastovi sniego danga yra susidariusi visoje Jakutijos teritorijoje, Čiukčių pusiasalyje, didesnėje Krasnojarsko ir Chabarovsko krašto dalyje, taip pat pietinio Sibiro kalnuotuose rajonuose, Urale, Kamčiatkoje, Mongolijos šiaurėje ir kitur. Kol kas sniego išplitimo zona dar nepasiekė šiam metų laikui būdingų plotų Eurazijoje, nors sniego dangos storis vietomis jau siekia 50 cm.

Priešingoje pusėje, Kanadoje, dėl šiųmetinio šilto rudens sniegu yra padengtos tik pačios šiaurinės teritorijos – Nunavutas, Šiaurės Vakarai ir Jukonas bei dalis Aliaskos pusiasalio (JAV).

Iki kitos savaitės pabaigos, prognozuojama, sniegu bus padengta didesnė Sibiro dalis, šiaurinės europinės Rusijos ir Skandinavijos dalys bei dideli Saskačevano ir Manitobos provincijų (Kanada) plotai. Arkties jūrinio ledo plotas vis dar vasariškai mažas – viso apie 5*106 km2, bet šiuo metu gana intensyviai Eurazijos pusėje prie krantų formuojasi sezoninis ledas.

Sibiro (Azijos) anticiklonas dabar intensyviai formuojasi virš šiaurinio Kazachstano ir per ateinančią savaitę jo gūbriai išplis link Baikalo ir Mongolijos, priešingai, pastovi ir gili žemo slėgio sritis plečiasi nuo Centrinės Arkties link Vakarų Sibiro.

Toks slėgio laukų derinys sudaro palankias sąlygas drėgnoms Atlanto oro masėms pasiekti atokius Sibiro rajonus, todėl dar artimiausią savaitę stipresnių šalčių nei Pietų ir Vakarų Sibire, nei šiauriame Kazachstane nelaukiama.

Vis dar tęsiasi Šiaurės pusrutulio tropinių sūkurių sezonas. Eilinė tropinė audra dabar formuojasi Meksikos įlankoje, o kadangi šios audros būsimi raidos parametrai nėra labai aiškūs, jai suteiktas paprastas 16 numerio vardas (tropical cyclone Sixteen – angl.). Jeigu ji vystysis taip, kaip numatyta prognozėse, tai gausūs lietūs savaitgalį galimi JAV pietryčiuose ir bangų patvanka Alabamos ir Floridos pakrantėse.

Dėl vėstančio Meksikos įlankos vandens paviršiaus, manoma, ši audra daug nuostolių neatneš. Kita tropinė audra „Neoguri” yra į pietryčius nuo Japonijos Kiušiu salyno ir kitos savaitės pradžioje turėtų stipriai paveikti šio salyno orus, tačiau palyginus su neseniai praūžusiu taifūnu „Hagibi” – šios audros intensyvumas bus daug kartų mažesnis.

Europoje aktyvi cikloninė veikla virš šiaurinio Atlanto ir Šiaurės Europos sudaro palankias sąlygas subtropinės kilmės oro masėms patekti į Vidurio ir Rytų Europą. Todėl rudeniškai šilti ir malonūs orai Lietuvoje dar laikysis iki kitos savaitės vidurio. Dienomis oro temperatūra sieks +15 – +20 °C, naktimis - +9 – +14 °C.

Reiktų pabrėžti, kad tokia aukšta nakties oro temperatūra ne visada būna net vidurvasaryje. Žymesnių kritulių nelaukiama visą kitą savaitę (išskyrus kai kuriuos šiaurinius rajonus antradienį). Nauja šaltesnio oro banga nusimato tik kitos savaitės pabaigoje, kai gilaus ciklono užnugaryje iš šiaurės vakarų, nuo Grenlandijos, atslinks anticiklono gūbrys.

Išplėstinės trukmės orų prognozės skelbia, kad labai šilti ir sausi orai Balkanuose ir Pietryčių Europoje dar laikysis ir pirmąjį lapkričio dešimtadienį, o Baltijos regione bus artimi normali.

Sidebar placeholder