Konservatorių didžiai morali leksika nepakito

Konservatorių didžiai morali leksika nepakito

Darbo partija, vadovaujama Viktoro Uspaskicho, buvo įsteigta 2003 m., o 2004 m. jau dalyvavo Seimo rinkimuose. Seime gavo 39 mandatus. Tačiau prieš Seimo rinkimus tuometiniai konservatoriai ir socialdemokratai, pajutę konkurentą, jau triukšmavo, gąsdino, kad V.Uspaskicho asmenybė ne visai aiški. Esą gal jį veikia Rusija, todėl su šia partija nebendradarbiaus.

(Vėliau tą pačią rinkėjų atbaidymo strategiją konservatoriai panaudojo ir prieš Ramūną Karbauskį.) Ar nebendradarbiavo su „darbiečiais" konservatoriai ir „socdemai"? Ogi, bendradarbiavo.

Tiesa, iš pradžių tik „socdemai". Po 2004 m. Seimo rinkimų sudarytoje Tryliktojoje socialdemokratų, Naujosios Sąjungos (socialliberalų) ir Darbo partijos koalicinėje daugumos Vyriausybėje V.Uspaskichas tapo ūkio ministru. Jo partijai taip pat atiteko kultūros, sveikatos apsaugos, vidaus reikalų ministrų portfeliai.

Griežtas „ne"

Konservatoriai, nepatekę į Tryliktąją Vyriausybę, liko opozicijoje, todėl toliau galėjo tikinti, kad su „darbiečiais" nebendradarbiaus. Tokia pati, itin morali leksika išliko, kai Darbo partijai, kaip juridiniam asmeniui, buvo iškelta baudžiamoji byla dėl juodosios buhalterijos ir 2008 m. balandį perduota teismui.

O gal pabandom?

Konservatorių didžiai morali leksika nepakito ir po 2008 m. spalį įvykusių Seimo rinkimų, kuriuos laimėjo konservatoriai ir Arūno Valinsko Tautos prisikėlimo partija. Andriaus Kubiliaus Permainų koalicija tąkart buvo sudaryta iš TS-LKDP, Tautos prisikėlimo, dar labai tyro Eligijaus Masiulio Liberalų sąjūdžio bei Liberalų ir centro sąjungos.

Tačiau, o laikai, o papročiai! A.Valinsko „partija" susipešė ir suskilo. Iškilo grėsmė, kad Permainų koalicija Seime pritrūks jai pritariančių balsų. Todėl 2009 m. spalio gale premjeras A.Kubilius jau viešai sakė, kad konservatoriai pasiruošę tartis su opozicine Darbo partija dėl bendradarbiavimo.

Vadinasi, tai, jog partija teisiama, konservatoriams nei tada, nei dabar nėra kliuvinys. Tik koziris, kurį galima ir vienaip, ir kitaip išvartyti. Priklausomai nuo situacijos, pavadink kitą partiją avele arba vilku.

Vėl griežtas „ne"

Po 2012 m. vykusių Seimo rinkimų premjeru tapo tuometinis socialdemokratas, o dabar žaliasis Algirdas Butkevičius. Kaip elgtis su vis dar teisiama Darbo partija? Priimti į Vyriausybę ar išbrokuoti? Žibalo užpylė Dalia Grybauskaitė:

„Vyriausybės formavime negali dalyvauti partija, kuri įtariama rinkimuose padariusi daugiausia šiurkščių pažeidimų, įtariama dėl juodosios buhalterijos. Todėl palaikysiu tik tą politinę jėgą, kuri galės suformuoti daugumą be teisiamųjų suole esančios Darbo partijos."

D.Grybauskaitei pritarė ir A.Kubilius:

„Valdančioji koalicija su Darbo partija, mano įsitikinimu, iš tikrųjų kenkia ir valstybės autoritetui, ir tiems patiems socialdemokratams, bet čia jau jų reikalas. Galiu labai paprastai pasakyti - jeigu patys socialdemokratai pagaliau suvoks, kad aukoti valstybės prestižą ir partijos prestižą nebegalima, tai aš matau visas galimybes sudaryti koaliciją be Darbo partijos".

Principai keičiasi pagal situaciją

Konservatoriai patys prašėsi į koaliciją? Turbūt. Bet A.Butkevičius suformavo Vyriausybę be jų. Darbo partijai atiteko energetikos, kultūros, žemės ūkio ministrų postai.

Tad politikai įrodė, kad partijoms, kaip juridiniams asmenims, reiškiami įtarimai ir teismai tampa visiškai nesvarbūs, kai tos partijos yra naudingos valdančiųjų koalicijų dėlionėse. Premjerai tiesiog praranda atmintį.

Lygiai kaip dabar Ingridai Šimonytei nė kiek netrukdo, jog teisiamas Liberalų Sąjūdis dar nėra teismo išteisintas. Retas verslininkas priimtų į savo firmos direktorius už korupciją teisiamą asmenį. Bet į valdančiąją koaliciją, 4 metus atsakingą už mūsų valstybę - maloniai prašom?

Iššūkis valstybei

Seimo narys, buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas sakė, kad tai, jog konservatoriai pasirinko į valdančiąją koaliciją teisiamos Liberalų sąjungos narius, yra ne vien TS-LKDP problema:

„Tai iššūkis visai Lietuvos valstybei, ir visai jos visuomenei. Vien konservatorių balsų išrinkti Seimo pirmininką neužteks. Reikės ir kitų Seimo frakcijų pritarimo. Jei parlamentarai ponią Viktoriją išrinks Seimo pirmininke, turėsime labai blogą ir labai pavojingą precedentą Lietuvos parlamentarizmo istorijoje, kai parlamentarė, kurios partija teisiama, paskiriama Seimo pirmininke.

O Vyriausybėje dirbs teisiamos partijos ministrai. Partijos, kuri teisiama ne už kokį smulkų, nežymų nusikaltimą, bet vienoje iš stambiausių korupcijos bylų Lietuvoje. Tai iššūkis visai parlamentinei valstybei, kurioje Seimas turi didžiausią politinę galią. Jei Seimo pirmininko rinkimuose šachmatų partiją laimi ponia Viktorija, tai pralaimi ne koks nors vienas oponentas turnyre, bet pralaimi Lietuvos valstybė ir jos visuomenė."

Situaciją komentuoja Seimo narys, konservatorius Kęstutis MASIULIS:

„Nežinau, nenoriu per daug aiškintis tų aplinkybių (kad konservatoriai Seime sudarė koaliciją su teisiamos partijos atstovais - aut.past.). Dėl Liberalų sąjūdžio tegul vadai aiškinasi. Politikoje taip visada būna? Ne, ne visada būna. Negražus atvejis su liberalais buvo ir negalima to slėpti.

Taip (įtarimai dėl politinės korupcijos - aut. past.) politikoje nebūna ir neturi būti, o jei taip atsitiko - tai gėdingas atvejis. Bet galime į šonus įremti rankas, vaizduoti šventus, bet tada kas nors kitas, kitos partijos, sudarys valdančiąją koaliciją. Tenka užmerkti akis ir dirbti.

Tų asmenų, kurie negerai pasielgė, Liberalų sąjūdyje jau nėra. Bet partija turi prisiimti už jų poelgius atsakomybę. Tie poelgiai yra blogi, bet partija tas nuodėmes gali išpirkti. Aš pats asmeniškai pažįstu daugelį liberalų ir jie man atrodo padorūs žmonės.

O partijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen - vidinės inteligencijos labai daug turi. Būkime katalikai. Juk partija gali išpirkti savo nuodėmes. Ši partija gali apsivalyti. Aš pats tikrai balsuosiu, kad V.Čmilytė-Nielsen taptų Seimo pirmininke."

Sidebar placeholder