LRT mažųjų partijų getas
LRT mažųjų partijų getas

Visuomeninis transliuotojas Lietuvos radijas ir televizija, kaip pats skelbia, „laikydamasis lygiateisiškumo principo“, išsiuntinėjo partijoms pranešimus, kaip jos dalyvaus LRT rengiamuose priešrinkiminiuose debatuose.

Tik maža naujovė. Anksčiau partijos pačios pasirinkdavo, su kuo laidose diskutuos. Arba partijos diskusijoms būdavo parenkamos burtų keliu. O kaip dabar? Ar tikrai bus laikomasi lygiateisiškumo principo?

LRT užtikrino, kad visos partijos diskusijoms gaus vienodą skaičių valandų eteryje. Ir galės kiekviena pasirodyti dviejose diskusijų laidose. Bet tuo visas lygiateisiškumo principas ir pasibaigia. Mat šiemet LRT sugalvojo naujovę. Saugojančią didžiąsias partijas nuo jas atakuojančių mažiukių. Šiemet partijos - diskusijų laidų dalyvės - bus kviečiamos atsižvelgiant į LRT užsakymu atliktą visuomenės nuomonės tyrimą. Anot LRT, reprezentatyvų.

Šį tyrimą atliko bendrovė NORSTAT. Apklausti balsavimo teisę turintys Lietuvos respondentai. Atsižvelgus į jų atsakymus, partijos suskirstytos pagal populiarumą. Pirmoje debatų laidoje, numatytoje rugsėjo 17 d., dalyvaus keturios populiariausios partijos. Antroje laidoje, kuri bus transliuojama rugsėjo 30 d., dalyvaus populiarumo skalėje 5-8 vietas užėmusios politinės jėgos.

Tad mažosios, neparlamentinės, todėl visuomenėje mažiau žinomos, partijos debatuose diskutuos tik tarpusavyje? Neturės galimybių susidurti su sisteminėmis partijoms ir užduoti joms nepatogius klausimus.

Ar tai teisinga? Mažųjų partijų atstovai net negalės tiesioginiame eteryje savo nepatogiais klausimais priremti didžiąsias partijas. Sunaikinta paskutinė smulkmena, kur sisteminės partijos dar galėjo prieš mažiukes susimauti.

Atrodo, kad specialiai stengiamasi sukurti parlamentinėms kuo geriausias šiltnamio sąlygas, o mažiukes nuo jų atitverti gete. Laikyti saviizoliacijoje. Tarsi virusu užsikrėtusias. Kad pešiotųsi tarpusavyje ir didžiosioms nė kiek netrukdytų.

Negi taip turi atrodyti lygiateisiškumu grindžiama rinkimų kampanija? Juk neparlamentinės partijos, negaunančios pinigų iš valstybės, ir taip turi menkas galimybes pasireklamuoti. Klausiame LRT veiklą turinčių prižiūrėti LRT tarbos narių.

Jonas STASELIS dar neturėjo vieno atsakymo:

„Yra dabar nauja TV laida, kuri kviečiasi įvairių partijų narius. Kai kas joje dalyvauja, kai kas - ne. Sunku man atsakyti, kaip turėtų būti organizuojami partiniai debatai, bet žmonės, kurie vadovauja LRT, turi patirties šiais klausimais. Manau, Rinkimų įstatymas nėra pažeistas, antraip Vyriausioji rinkimų komisija mus įspėtų.

Mano supratimu, jei partijos jaučiasi nuskriaustos, tegul rašo motyvuotą kreipimąsi į LRT Tarybą. Ir rašo dabar, nelaukdamos Tarybos posėdžio. Tikrai bus sureaguota ir atsakyta.

Tačiau jei į vieną laidą 30-ies partijų atstovus pakviesime, tai bus nei penki, nei dešimt. Nes mažiukai nebus išgirsti, o dideli - nebus suprasti. Televizijoje yra tam tikri temų pateikimo formatai.

Kai mokiausi žurnalistikos, mums buvo sakoma, kad negalima visas temas sukelti į vieną straipsnį, nes skaitytojui bus per daug ir nieko neįsimins. O reikia atrinkti pašnekovus ar temas taip, kad klausytojai visus pašnekovus išgirstų.

Profesionalai režisieriai, prodiuseriai geriausiai žino, kaip tai pateikti. Pasitikiu LRT profesionalais ir jų pasirinktu formatu, kad visos partijos būtų išgirstos. Nes dideliame „turguje“ lieka tik šurmulys, o žmonės neišgirsta partijų pagrindinių idėjų.“

Kita LRT Tarybos narė - Dalia KUTRAITĖ-GIEDRAITIENĖ sako per daug nesigilinusi į šį klausimą: 

 

„Bet paskutiniame LRT Tarybos posėdyje kelis kartus klausiau LRT administracijos, ar Seimo rinkimų kampanijos nušvietimas yra suderintas su VRK. Kiek man yra tekę patirti dalyvaujant visuomeninėje ar politinėje veikloje, neatsimenu nė vienos rinkimų kampanijos, kuri būtų visiškai efektyvi, visos partijos būtų pristatytos tokiomis pačiomis sąlygomis.

Tai neįmanoma dėl valandų eteryje parinkimo. Jei valanda, skirta partijai, yra netinkama, iš tikrųjų tos partijos niekas nesiklauso ir neišgirsta. Būtinai šiuo klausimu pasidomėsiu.

Reikia, nors tai ir demagogiškai skamba, siekti visų įmanomų būdų vienodai pristatyti visas politines partijas. Ne partijų didume mūsų galia, jėga ir ateitis. Gal naujos partijos gali mus nuvesti į šviesą tunelio gale. Visuomenė yra pavargusi.“

Sidebar placeholder