Naujoji Vyriausybė: aiškėja pavardės, sąraše – daug moterų

Naujoji Vyriausybė: aiškėja pavardės, sąraše – daug moterų

Būsimoji premjerė Ingrida Šimonytė po koalicinės sutarties pasirašymo tikino, kad kandidatai į ministrus yra ne tik jos galvoje, bet ir vaikšto ant žemės.

Tačiau nei koalicijos partneriams atiteksiančių postų Vyriausybėje, nei pretendentų į juos I.Šimonytė pirmadienį neatskleidė – esą dėl to dar nesutarta.

Derybininkų tebelaukia galvosūkis ir dėl Seimo pirmininko, kuris slaptu balsavimu turėtų būti renkamas jau šį penktadienį, – į šį postą kol kas yra daugiau negu vienas pretendentas.

Priminęs tradicijas, kad ši kėdė atitekdavo antrai pagal dydį valdančiajai frakcijai, Liberalų sąjūdis jau ėmė ją matuoti savo lyderei Viktorijai Čmilytei-Nielsen.

Nors pretendentu į šį postą laikomas ir didžiausią svorį būsimoje koalicijoje turinčių konservatorių vedlys Gabrielius Landsbergis, šachmatų didmeistrė jį šioje dvikovoje lenkia keliais ėjimais.

Šaltinių teigimu, dėl paramos V.Čmilytei-Nielsen jau pavyko susitarti su kai kuriais koalicijai nepriklausančiais parlamentarais. Gali būti, kad palankumo politikė dairosi ir už Seimo ribų.

Kalbėjosi apie šachmatus?

V.Čmilytė-Nielsen „Lietuvos rytui“ patvirtino, kad dešiniesiems tariantis dėl valdžios ji buvo susitikusi su buvusiu Seimo vadovu, socialdemokratų veteranu Česlovu Juršėnu.

„Su Č.Juršėnu Seimo koridoriuose susitinkame ne pirmą kartą“, – to pokalbio bandė nesureikšminti V.Čmilytė-Nielsen.

Vis dėlto pastarasis susitikimas vyko tuo metu, kai ji buvo įvardijama kaip galima pretendentė į Seimo pirmininkus.Ar gali būti, kad V.Čmilytė-Nielsen jau ruošiasi naujam vaidmeniui ir konsultuojasi su buvusiais parlamento vadovais?

„Tikrai ne. Tai buvo neformalus pokalbis prie kavos puodelio. Mes esame šachmatų entuziastai, apie juos ir kalbėjome“, – tikino liberalų vedlė.

Vis dėlto V.Čmilytės-Nielsen prisipažino, kad būta ir kitų temų – buvęs Seimo vadovas esą norėjo pasidalyti įžvalga dėl užsienio politikos, kuri gali būti svarbi ir naujai koalicijai.

„Nenorėčiau to detalizuoti“, – išsisukinėjo politikė.

Č.Juršėnas buvo dar paslaptingesnis: „Kol kas jokių komentarų.“

Eis, kur bus pasiųstas

„Lietuvos ryto“ šaltinių teigimu, jei Seimo pirmininko postas atitektų Liberalų sąjūdžiui, G.Landsbergis esą gali pretenduoti vadovauti Užsienio reikalų ministerijai.

Kaip galimas pretendentas į užsienio reikalų ministro portfelį įvardijamas ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas, buvęs Europos Parlamento pirmininko patarėjas Arnoldas Pranckevičius.

Neoficialiai kalbinami įtakingi konservatoriai irgi abejojo, jog didžiausios valdančiosios partijos vedlys tenkintųsi Seimo frakcijos seniūno postu.

Pats G.Landsbergis tokios galimybės neatmetė ir aiškino, jog darbuosis ten, kur partija jį pasiųs.

Bet praėjusią savaitę kalbėdamas lrytas.lt laidoje „Ne spaudai“ politikas nesikratė ir Užsienio reikalų ministerijos: „Neatmesčiau tokios galimybės, bet reikia žiūrėti, koks bus bendras vaizdas.“

Tuo metu konservatorių stovykloje neoficialiai piešiamas toks bendras vaizdas: būsimos Seimo pirmininkės V.Čmilytės-Nielsen pavaduotoju esą turėtų būti siūlomas politikos senbuvis Jurgis Razma.

Gali sugrįžti R.Masiulis?

Apie konkrečias pavardes kol kas vengianti kalbėti I.Šimonytė užsiminė, kad iki penktadienį įvyksiančio pirmojo naujojo Seimo posėdžio turėtų paaiškėti ir dalis būsimojo ministrų kabineto narių.

Daugelį labiausiai domina, kas pakeis sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, bet savanorių į šią karštą kėdę esą nėra gausu.

Viena minimų pretendenčių – su konservatoriais į parlamentą išrinkta Medikų sąjūdžio atstovė Jurgita Sejonienė. Neoficialiomis žiniomis, gydytoja radiologė esą veržiasi vadovauti ministerijai, bet jos galimybėmis abejoja partijos vadovybė.

Pati J.Sejonienė aiškino, kad ministras, kuris šiuo metu vadovauja ir ekstremalių situacijų operacijoms, turi turėti ne tik visuomenės paramą, bet ir būti kompetentingas įvairiose srityse.

Bet pirmadienį „Lietuvos ryto“ šaltinis konservatorių stovykloje tvirtino, jog realiausias pretendentas į sveikatos apsaugos ministro portfelį – Rokas Masiulis. Algirdo Butkevičiaus vadovaujamoje Vyriausybėje jis vadovavo Energetikos ministerijai, o Sauliaus Skvernelio vadovaujamoje Vyriausybėje ėjo susisiekimo ministro pareigas, tiesa, nebaigęs kadencijos buvo atleistas.

Mirga moterų pavardės

Būsimoji premjerė I.Šimonytė, kurios žodis derantis dėl postų esą bus lemiamas, naujojoje Vyriausybėje pageidauja matyti daugiau moterų. Todėl kandidatėmis į ministrų portfelius minimos mažiausiai penkios dailiosios lyties atstovės.

Po valdančiosios koalicijos sutarties pasirašymo pozavę G.Landsbergis, I.Šimonytė, V.Čmilytė-Nielsen ir A.Armonaitė užims svarbius valdžios postus.

R.Danisevičiaus nuotr.

Šaltinių teigimu, diriguoti kultūrai turėtų konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Seimo Švietimo ir mokslo komitetui šiuo metu priklausanti buvusi europarlamentarė yra baigusi Vilniaus Dailės akademijos UNESCO kultūros vadybos ir kultūros politikos katedrą, taip pat ir Lietuvos muzikos ir teatro akademiją.

Į postą pretenduoja ir konservatorė Agnė Bilotaitė. Politikė minima kaip galima žemės ūkio ministrė, tačiau neatmetama, kad jai galėtų būti patikėtas ir Sveikatos apsaugos ministerijos valdymas.

Jeigu konservatoriams atitektų Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, dėl šio posto esą pasirengusi pakovoti į Seimą išrinkta partijos strateginės grupės vadovė Jurgita Šiugždinienė.

Dar viena moteris – Seimo narė konservatorė Monika Navickienė – esą pretenduoja į socialinės apsaugos ir darbo ministro portfelį.

Anot kai kurių šaltinių valdančiojoje koalicijoje, Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė gali stoti prie Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vadovo vairo. Politikė pirmadienį užsiminė, kad I.Šimonytei yra pateikusi apie dešimt galimų kandidatų į ministrus.

Dar daug neaiškumų

Nepaisant moterų antplūdžio, kai kurių ministerijų portfeliai ir toliau turėtų būti vyrų rankose.

Šaltinių teigimu, realiausiu pretendentu į energetikos ministrus minimas parlamentaras Dainius Kreivys.

Anksčiau buvo kalbama, kad jis turėtų užimti planuojamo naujai steigti Seimo Energetikos komiteto pirmininko postą.

Pasak kai kurių šaltinių, krašto apsaugos ministro portfelis gali būti pasiūlytas konservatoriui Laurynui Kaščiūnui, o aplinkos – liberalui Simonui Gentvilui.

Tuo metu kitos pozicijos skendi migloje. Gali būti, kad I.Šimonytė pretendentų vadovauti Vidaus reikalų ar Susisiekimo ministerijoms dairosi tarp vadinamųjų profesionalų.

Politinė komanda jau sulipdyta

Pirmadienį pasirašytoje valdančiosios koalicijos sutartyje įrašyta vienintelė į premjero postą pretenduojančios I.Šimonytės pavardė. O pastaroji prisipažino, kad jos būsima politinė komanda jau beveik suformuota.

„Jau esu sutarusi bent su didžiąja dalimi žmonių, su kuriais norėčiau dirbti Vyriausybėje, kurie man galėtų patarti. Bet kol voverė medy, tai puodo dar nekaičiu. Tiesiog turiu preliminarius susitarimus ir, manau, kad komanda yra iš esmės pilna“, – LRT sakė I.Šimonytė.

Būsimoji premjerė nepaneigė kalbų, kad jos atstove spaudai gali būti dabartinio užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus patarėja Rasa Jakilaitienė.

Kalbama, kad ministro pirmininko biurui turėtų vadovauti Giedrė Balčytytė, kuri I.Šimonytei talkino ir pernai per prezidento rinkimų kampaniją.

Sidebar placeholder