Nutylėtos K. Pūko bylos detalės: apie moterų smegenis, ketinimus „atšerti“ ir „pašildyti užpakaliuką“

Nutylėtos K. Pūko bylos detalės: apie moterų smegenis, ketinimus „atšerti“ ir „pašildyti užpakaliuką“

Verslininkas ir žiniasklaidos magnatas, buvęs Seimo narys Kęstutis Pūkas yra vienas pirmųjų Lietuvos politikų, kurių politinę karjerą sudegino seksualinio priekabiavimo skandalas. Tačiau labai mažai šio skandalo detalių pateko į viešumą, todėl iki šiol nėra tiksliai žinoma, ką gi darė buvęs politikas. Dėl laimingai susiklosčiusių aplinkybių ir keleto sutapimų Alfa.lt gavo progą susipažinti su K. Pūko byla.

2016 m. rudenį į Seimą patekęs K. Pūkas Seimo nariu išbuvo kiek daugiau nei metus. 2018-ųjų sausį politikas pats pasitraukė iš parlamento paaiškėjus, kad išvengti apkaltos procedūros nepavyks.

Vėliau K. Pūkui buvo iškelta baudžiamoji byla dėl seksualinio priekabiavimo ir šaunamojo ginklo laikymo taisyklių pažeidimo, tačiau Vilniaus apygardos teismas 2019 m. išteisino buvusį parlamentarą. Tų pačių metų birželį Lietuvos apeliacinis teismas priėmė priešingą nuosprendį – pripažino K. Pūką kaltu dėl vieno iš keturių seksualinio priekabiavimo epizodų ir ginklo laikymo taisyklių pažeidimų, skyrė 1883 eurų baudą, vienai nukentėjusiajai priteisė 1500 eurų patirtai žalai atlyginti.

Šių metų vasarį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) padėjo lemiamą tašką K. Pūko byloje. Nors iš pradžių buvęs Seimo narys išvengė baudžiamosios atsakomybės, mat seksualinio priekabiavimo bylų praktika Lietuvoje yra nauja ir nesuformuota, tad nėra aiškiai apibrėžta, kas laikoma seksualiniu priekabiavimu, LAT, pripažinęs, jog K. Pūkas nuteistas pagrįstai, apibrėžė tam tikras seksualinio priekabiavimo ribas ir suformavo teisinę praktiką.

Seksualinio priekabiavimo skandalas kilo 2017 m. pavasarį, kai keletas merginų kreipėsi į žiniasklaidą ir paviešino K. Pūko bendravimo metodus. Paaiškėjo, kad Seimo narys potencialioms darbuotojoms laidydavo dviprasmiškas užuominas, pavyzdžiui, kviesdavosi į Seimo viešbutį, žadėdavo pamokyti „montuoti“.

Tačiau buvusiam Seimo nariui iškelta baudžiamoji byla buvo nagrinėjama neviešai, siekiant apsaugoti seksualinį priekabiavimą patyrusias merginas nuo viešumo. Dėl šios priežasties iki šiol gan aptakiai žinoma, kaip konkrečiai buvęs politikas priekabiavo prie moterų.

Alfa.lt pavyko susipažinti su išnagrinėtos bylos medžiaga, taip pat su detaliais kaltinimais, kurie buvo pateikti Seimo nariui. Iš bylos medžiagos matyti, kad K. Pūkas su jam dirbusia mergina ir trimis kandidatėmis tapti Seimo nario padėjėjomis elgėsi peržengdamas visas ribas – jau pirmųjų pokalbių metu kalbėdavosi apie lytinius santykius, komentuodavo moterų išvaizdą, stengdavosi aprodyti savo butą Seimo viešbutyje, laidydavo užuominas, kad merginomis bus pasirūpinta, jei tik šios „pasirūpins“ juo.

Jei „kūda“, reikia „atšerti“

Kaip paaiškėjo, labiausiai kentėjo ne merginos, norėjusios įsidarbinti pas K. Pūką, bet viena iš Seimo nario darbuotojų. Bylos duomenimis, politikas 2017 m. sausį nuolatos priekabiavo prie savo darbuotojos, pasinaudodamas tuo, kad ši buvo priklausoma nuo darbdavio.

„Tyčia kūrė ją bauginančią, priešišką, žeminančią bei įžeidžiančią aplinką darbe, demonstravo savo gerą turtinę padėtį, viršenybę bei galią, liepdavo atlikti pagal tarnybą nepriklausančias funkcijas bei pasinaudodamas šia tyčia sukurta aplinka ir nukentėjusiosios padėtimi, siekdamas seksualinio bendravimo ir pasitenkinimo, teikė trikdančius dviprasmiško pobūdžio pasiūlymus“, – rašoma LAT nutartyje.

K. Pūkas gerindavosi savo darbuotojai, siūlydamas nupirkti drabužių ar kitų daiktų, naudotis jo automobiliu, taip pat mažiausiai tris kartus kvietė į namus pavakarieniauti, pažiūrėti filmo. Tačiau taip pat nuolat kartodavo užuominas, kad darbuotoja turėtų juo „tinkamai pasirūpinti“.

Buvęs Seimo narys nevengdavo saldžialiežuvauti. „Oi, kokia tu šiandien mergaitė su pūstu sijonuku“, – taip, bylos duomenimis, kartą politikas darbe pareiškė savo darbuotojai.

Tačiau darbe K. Pūko būta ir gero storžievio, besišaipiusio iš moterų ir nevengusio naudoti psichologinį smurtą. Byloje pažymima, kad politikas „aptarinėjo ateidavusių į darbo pokalbį moterų išvaizdą, amžių ir tyčiodavosi iš jų“, kartu pabrėždavo, kad jo darbuotoja „yra daili, grakšti, kad jos tokia tiesi nugara, gražiai sėdi“. Buvęs Seimo narys nevengdavo darbuotojos ir familiariai paliesti.

Kartu K. Pūkas įžeidinėdavo savo darbuotoją, sakydamas, kad ši „kūda“ ir ją reikia „atšerti“, o kartą, įdėmiai ją nužvelgdamas, pašaipiai pasakė: „Kokia tu lenta, panaši į ištįsusį paauglį, į tokį, kur pederastams patinka.“

Politikas taip pat stengėsi kontroliuoti savo darbuotoją, po darbo skambinėdamas ir teiraudamasis, ką ši veikia.

„Moterims smegenys yra retai Dievo duodama dovana“

Ne ką geriau K. Pūkas elgėsi su merginomis ir moterimis, kurios norėjo pas jį įsidarbinti.

Viena iš nukentėjusiųjų, 2017 m. sausį bandžiusių įsidarbinti pas K. Pūką, jau pirmojo pokalbio metu girdėjo Seimo nario užuominas, kad „dirbti Seime turi būti smagu“, „grįžus į kabinetą turi būti malonu dirbti“, po to K. Pūkas merginą pavežė iki namų.

Nors kandidatė neturėjo reikiamo išsilavinimo dirbti Seimo nariui, bylos duomenimis, K. Pūkas primygtinai ieškojo būdų įdarbinti jam patikusią merginą. Vieną kartą Seimo narys kandidatę įkalbėjo užeiti į jo apartamentus Seimo viešbutyje, kuriuose gyrėsi savo ištaigingai įrengtu miegamuoju, ypač didžiuodamasis didele lova, akcentavo, kad jei bus priimta į darbą, mergina galės naudotis jo masažine vonia, treniruokliais ir kitais patogumais.

Galiausiai K. Pūkas pokalbį pakreipė itin trikdančia linkme – ėmė nepagarbiai, įžeidžiančiai kalbėti apie moteris, savo žmoną.

„Moterims smegenys yra retai Dievo duodama dovana“, ­– merginai pareiškė Seimo narys, ėmęs pamokslauti, kad tos, kurios vaikšto į barus, klubus, yra paleistuvės, taip pat pamokslavo merginai sakydamas, kad jai nereikia antrosios pusės, nes ja pasinaudos ir sugadins gyvenimą.

Įsijautęs Seimo narys, bylos duomenimis, paklausė kandidatės į darbą, kuo skiriasi ištvirkėlė nuo paleistuvės, po to pats paaiškino, kad ištvirkėlė yra ta, kuri nebijo eksperimentuoti seksualiniame gyvenime, o paleistuvė – kuri turi seksualinių santykių su daug vyrų, kaip ir tos, kurios vaikšto po naktinius klubus, ir tos, kurios turi draugų, nes švaisto save bet kam, tada pasakė, kad jam būtų reikalinga ištvirkėlė, bei paklausė merginos, kokiai kategorijai priklauso ji – ištvirkėlių ar paleistuvių.

Nukentėjusiajai akivaizdžiai sutrikus ir neatsakius, K. Pūkas toliau dalijosi „gyvenimiška išmintimi“ – itin didžiuodamasis kalbėjo apie vyrų elgesį su neprotingomis, silpnomis moterimis, pasakojo istorijas, kaip jo pažįstami atsivilioja ir apgauna jaunas merginas, su jomis lytiškai santykiauja ir taip pasinaudoja.

Įsijautęs K. Pūkas potencialiai darbuotojai pasakojo apie schemą, kaip merginos dėl konkurencijos, dirbdamos striptizo klubuose, tampa prostitutėmis. Galiausiai ėmė kalbėti apie savo dabartinės darbuotojos sveikatos būklę, neva susijusią su „moteriškomis bėdomis“.

Galiausiai K. Pūkas ėmė aptarinėti pačios viešnios išvaizdą, sakydamas, kad ši „natūrali“, turi ilgas kojas, kad jos putlios lūpos, teiravosi, ar nesileido į jas jokių injekcijų.

Seimo narys taip pat ne kartą pažymėjo, kad juo reikia „rūpintis“ visapusiškai, kad po darbo ji jokiu būdu negalės eiti į barus, naktinius klubus, nes bus „nešvari“, „panaudota“.

Galiausiai K. Pūkas pavėžėjo merginą link namų, o kelionės metu pateikė dviprasmišką pasiūlymą: jai nereikia ieškoti būsto, kadangi dirbs Seime iki vėlumos, todėl pernakvoti galės jo apartamentuose.

Nedirbsi Seime – būsi niekas

Panašiai K. Pūkas elgėsi su dar dviem merginomis, 2017 m. pradžioje bandžiusiomis tapti Seimo nario padėjėjomis.

Vieno pokalbio metu K. Pūkas iš karto ėmė komentuoti nukentėjusiosios išvaizdą, sakydamas „kokia tu smulki“, o po kelių minučių su darbu nesusijusio pokalbio nusivedė merginą į Seimo kavinę, kur dviprasmiškai pasakė, kad nėra kam juo „pasirūpinti“, ir klausė, ar ši juo pasirūpins.

Sugrįžus į Seimo nario kabinetą K. Pūkas demonstravo nukentėjusiajai savo gerą turtinę padėtį, kartu pabrėžė jos prastą turtinę ir socialinę padėtį ir gyvenimo pagerėjimą, kuris ateis tapus jo padėjėja.

Pasinaudodamas šia tyčia sukurta aplinka ir nukentėjusiosios padėtimi, K. Pūkas tikino, kad „Seime bus darbo tiek, kiek patys prisigalvosime“, ir atakavo merginą seksualinėmis temomis – klausė, kas yra meilė, kuo skiriasi ištvirkusi moteris nuo pasileidusios, pasiteiravo, ar mergina valdinga. Politikas taip pat pasakojo apie prostitutes, sakė, kad nesupranta, kodėl žmonės reaguoja keistai, kai viešumoje vaikinas merginai „paima už papo, o kai yra kartu, tai viskas gerai ir faina“.

K. Pūkas kėlė ir reikalavimus – aiškino, kad jam reikia reprezentatyvios išvaizdos padėjėjos, kad ši nevaikščiotų po klubus.

Matydamas, kad mergina akivaizdžiai sutrikusi ir jai nemalonu, politikas klausinėjo, ar ši supranta, ką jis turi omenyje, taip pat nevengė pasinaudoti nukentėjusiosios materialine padėtimi – pabrėžė, kad jei ji nebus Seime, tai bus niekas, kad tik jis suteikia tokią galimybę merginai patekti į Seimą

K. Pūką taip pat erzino tai, kad kandidatė į padėjėjas jau turėjo gyvenimo draugą. Tai sužinojęs Seimo narys aiškino, kad mergina yra „panaudota“ ir draugas į ją „žiūri kaip į mėsą“, jam reikia „tik vieno“, kad „visada patinas nori patelę laikyti prie savęs“. K. Pūkas merginą mokė, kad, jeigu jai taip reikia kūniško malonumo, tai „gali pati save pasikutenti“.

„Pašildyti užpakaliuką“

Lygiai taip pat akiplėšiškai K. Pūkas elgėsi su ketvirtąja nukentėjusiąja, norėjusia tapti Seimo nario padėjėja.

Bylos duomenimis, 2017 m. vasarį, susitikęs su potencialia kandidate tapti jo padėjėja, K. Pūkas kalbėtis norėjo ne apie darbines užduotis, bet apie kūniškus reikalus ir filosofavo apie meilę.

 

Kęstutis Pūkas teisme© Paulius Peleckis

„Svarbiausia yra šiluma, meilė. Kas yra meilė? Meilė yra jausmas. Reikia daryti tai, ko pati nori, o ne tai, ko nori šeima ar kiti. Kada rožė pražysta? Rožė pražysta tada, kai pati to nori. Reikia norėti“, – merginai kalbėjo Seimo narys.

K. Pūkas taip pat dviprasmiškai pareiškė, kad potencialiai darbuotojai vien į darbą koncentruotis nereikėtų, taip pat – kad geriausia, jei Seime ji su niekuo nebendrautų, tylėtų, užsiminė, kad apie jį sklando įvairių neteisingų apkalbų, o apie ją „taip pat kalbės visaip“, tačiau nereikėtų į tai kreipti dėmesio.

Seimo narys taip pat kalbėjo apie moterų išvaizdą, sakė, kad šiais laikais moterys „pučiasi lūpas, didinasi krūtines“, o galiausiai ėmė komentuoti pačios merginos išvaizdą – sakė, kad ji yra aukšta, klausė, koks jos ūgis, komentavo jos krūtinę: „Štai pas pačią krūtinė maža, maža krūtinė nėra blogai, nes ji visada graži, nes didelės krūtinės laikui bėgant nutįsta, tampa nebegražios.“

Nors mergina net nebuvo įdarbinta, pokalbio metu K. Pūkas jai davė savo kabineto raktą, užrašė kompiuterio slaptažodį, leido ateiti kitą dieną apsižiūrėti bei pasisiūlė pavėžėti nukentėjusiąją link namų. Tačiau pakeliui įkalbėjo merginą užsukti į jo butą Seimo viešbutyje.

Čia Seimo narys stengėsi padaryti įspūdį nukentėjusiajai, teigdamas, kad ji galės čia naudotis treniruokliais, nakvoti, tada paragino sekti kartu į, jo žodžiais, „svarbiausią kambarį“ – miegamąjį, klausinėjo, ar graži lova, patalynė, sakė, kad „būtų smagu kada pasivolioti“.

Vėliau, jau veždamas merginą link namų, K. Pūkas pateikė dviprasmišką pasiūlymą ja „pasirūpinti“, nupirkti drabužių, o kartu pareiškė, kad ji turės „pasirūpinti“ juo.

Kai mergina atsisakė tokio pasiūlymo, Seimo narys supyko ir ėmė priekaištauti: „Na va, prasideda jau, jau pradedi tu man aiškinti, kas tau priklauso, kas ne. Tai taip nieko nebus.“

Vėliau kelionės metu K. Pūkas ėmė lieti neapykantą homoseksualams, vartojo necenzūrinius žodžius, gašliai kalbėjo, aptarinėjo vyrų ir moterų lytinių organų skirtumus bei pareiškė merginai, kad vyrai turi „tokį įnagį“, kuris tabaluoja, o moterys turi „tokią mažytę, gražią…“

Kelionės metu K. Pūkas taip pat įjungė automobilio sėdynės šildymą, keleivei sakydamas: „Reikia pašildyti tau užpakaliuką.“

Kaip paaiškėjo, Seimo narys taip pat guodėsi keleivei, sakydamas, kad jam reikia žmogiškų santykių sostinėje, atskirtam nuo šeimos. „Man reikia žmogaus, kuris visą laiką čia būtų. Ten žmona, vaikai. Man reikia, kad tu visą laiką būtum Vilniuje“, – sakė Seimo narys.

Po pokalbių – ilgam išlikęs kartėlis

K. Pūkas iš dalies išlipo sausas iš balos – nors Seimo narys kaltintas dėl seksualinio priekabiavimo prie savo darbuotojos ir trijų merginų, norėjusių tapti jo padėjėjomis, nuteistas jis buvo tik dėl priekabiavimo prie savo darbuotojos. Teismų vertinimu, įsidarbinti pas Seimo narį bandžiusios merginos formaliai nebuvo nuo jo priklausomos, todėl ir Baudžiamajame kodekse numatyto nusikaltimo nėra.

Pačios nukentėjusiosios apskundė nuosprendį, kuriuo K. Pūkas buvo išteisintas dėl elgesio su kandidatėmis dirbti Seime.

Kaip savo skunde nurodė viena iš merginų, bandžiusių įsidarbinti, dėl K. Pūko veiksmų ji jaučiasi pažeminta, paniekinta, sutrikusi ir nevisavertė.

Anot merginos, dėl patirtų išgyvenimų ji jaučia emocinę įtampą, nebepasitiki savimi, atsirado sveikatos problemų, dėl to retai dalyvauja viešajame gyvenime, dažniausiai būna namuose, nes jai sunku bendrauti tiek su naujais žmonėmis, tiek ir su senais pažįstamais ir draugais. Dėl jaučiamos nuolatinės gėdos ir įtampos pastebimai pablogėjo jos santykiai su šeima ir draugais.

Viena iš nukentėjusiųjų teisėjams teigė, kad ją skaudžiai paveikė ir tai, kad K. Pūkas ne tik neišreiškė nuoširdaus atsiprašymo, bet ir viso ikiteisminio tyrimo metu pateikė save kaip auką, siekdamas pakartotinai pažeminti merginas, kurios galimai nukentėjo nuo jo veiksmų, nuteikti prieš jas visuomenę bei įbauginti tuo, kad galimai reikalaus kompensacijos už tariamai melagingos informacijos paskleidimą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder