Pensininkai gali būti ramūs: pensijos bus išnešiojamos laiku

Pensininkai gali būti ramūs: pensijos bus išnešiojamos laiku

„Sodra“ tikina, kad nepriklausomai nuo to, ar paskelbtame konkurse dalyvaus Susisiekimo ministerijai pavaldi bendrovė Lietuvos paštas, pensijos senjorus kitąmet pasieks laiku.

 Pensijų nešiojimo paslaugą teikti valstybės įmonei „Sodra“ užsakė po to, kai nutraukė prieš metus sudarytas sutartis su viešųjų pirkimų konkurso laimėtojais.

Paskelbtas konkursas pensijoms išnešioti Vilniuje ir Kaune

Šiuo metu „Sodra“ jau yra paskelbusi konkursą pensijas į namus pristatyti nuo 2020 m. sausio Vilniuje ir Kaune.

Dabar pensijas į namus nešioja Lietuvos paštas (15 teritorijų, tarp jų Vilnius ir Kaunas), „Victum“ (9 teritorijos, tarp jų Panevėžys), „Godlija“ (8 teritorijos, tarp jų Kėdainiai, Jonava, Raseiniai), „Verpetynė“ (2 teritorijos – Šiauliai ir Joniškis), „Bastaras“ (6 teritorijos, tarp jų Marijampolė), „Rausidas“ (7 teritorijos, tarp jų Klaipėda, Alytus, Tauragė, Utena) – pastarosios dvi bendrovės yra susijusios, priklauso vienam savininkui.

„Visi paslaugų teikėjai buvo atrinkti prieš metus skelbiant viešųjų pirkimų konkursus kiekvienai iš 47 teritorijų ir sutartys sudarytos trejiems metams, išskyrus Vilnių ir Kauną, kur, nutraukus sutartis, sudarytos (sutartys) su viešųjų pirkimų konkurso laimėtojais, laikinai paslaugas teikia bendrovė Lietuvos paštas“, – teigė S. Jarmalis.

Pastarasis viešųjų pirkimų konkursas buvo skelbtas trejiems metams, taigi sutarčių galiojimas baigsis 2021 m. pabaigoje.

Naujas konkursas išnešioti pensijas į namus Vilniuje ir Kaune skelbiamas metams su galimybe pratęsti dar metams, taigi sutartys baigsis ne vėliau kaip 2021 m. pabaigoje.

Privačios bendrovės pensijas nešioja dešimtmetį

Pasak S. Jarmalio, paslaugos pristatyti pensijas į namus viešųjų pirkimų konkursais perkamos jau daugiau nei dešimt metų ir juose dalyvauja tiek Lietuvos paštas, tiek kitos bendrovės, atitinkančios reikalavimus ir turinčios atitinkamą kvalifikaciją, Lietuvos banko licenciją bei patirties.

„Visos paslaugas teikiančios bendrovės pensijų į namus išnešiojimo paslaugas skirtinguose miestuose teikia jau daugiau nei dešimt metų“, – teigė „Sodros“ atstovas S Jarmalis.

Pasak S. Jarmalio, viešųjų pirkimų konkurso sąlygos nėra pritaikomos konkrečiai bendrovei Lietuvos paštas. Tačiau ši valstybės įmonė nuolat dalyvauja pensijų pristatymo į namus viešųjų pirkimų konkursuose, šiuo metu yra laimėjusi ir pagal sutartis teikia paslaugas 13-oje teritorijų bei Vilniuje ir Kaune, kur paslaugą teikia laikinai.

„Lietuvos pašto galimybės dalyvauti konkursuose niekaip nėra nebuvo ir nebus apribotos“, – teigė „Sodros“ atstovas.

Šiuo metu pensijas išnešiojančiomis bendrovėmis „Sodra“ teigia esanti patenkinta, pensijos senjorams išnešiojamos laiku.

„Sodra“ situacijos nedramatizuoja

Į Alfa.lt klausimą, kokia tikimybė, kad „Sodros“ rengiamam konkursui Vilniuje ir Kaune neįvykus (pavyzdžiui, dėl to, kad jame negalės dalyvauti Lietuvos paštas) gali strigti pensijų išnešiojimas, S. Jarmalis atsakė: „Sodros“ pareiga ­– užtikrinti, kad visi pensijų gavėjai savo pensijų sulauktų laiku.“

Ketvirtadienį žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus veiksmų senjorai gali likti be pensijų, nes esą nebus kam jų išnešioti.

Šių metų spalio 31 d. ministro įsakymu buvo atleista visa Susisiekimo ministerijos valdomos įmonės Lietuvos paštas valdyba.

Pasak pranešimų, dabar bandoma įkalbėti atleistus valdybos narius dar pasilikti, nes kitu atveju paštas neva negalės dalyvauti „Sodros“ konkurse dėl pensijų išnešiojimo, o privačios bendrovės neva nespės surinkti darbuotojų.

Teigiama, kad be valdybos Lietuvos paštas negali dalyvauti „Sodros“ konkurse dėl pensijų išnešiojimo, o naują valdybą suformuoti užruks.

Pasak žiniasklaidos, pirmadienį susisiekimo viceministras susitiko su atleistais valdybos nariais ir pradėjo įkalbinėti juos dar kurį laiką padirbėti.

Ministras: atleista Lietuvos pašto valdyba vykdys pareigas iki gruodžio 31 d.

Ketvirtadienį dėl susidariusios situacijos Seime surengtas neeilinis Ekonomikos komiteto posėdis, į kurį pakviestas susisiekimo ministras J. Narkevičius. Parlamento nariai siekė išsiaiškinti, kodėl buvo išvaikyta valdyba ir kas dabar bus su pensijų išnešiojimu.

Kaip skelbta anksčiau, paskutinę spalio mėnesio dieną Susisiekimo ministerija paskelbė, kad, pasinaudodama jai suteiktomis akcininko teisėmis, priėmė sprendimą suformuoti naują akcinės bendrovės Lietuvos paštas valdybą.

„Šiuo pokyčiu yra siekiama glaudesnio bendradarbiavimo ir didesnio bendrovės įsiklausymo į visuomenės poreikius bei valstybės interesus vykdant bendrovės pertvarkas.

Laikinoji valdyba užtikrins bendrovės veiklos tęstinumą. Artimiausiu metu bus inicijuotos procedūros naujų nepriklausomų narių atrankai, siekiant suformuoti nuolatinę bendrovės valdybą“, – buvo rašoma ministerijos pranešime spaudai.

J. Narkevičius, Ekonomikos komiteto posėdyje atsakydamas į klausimą, kokiais motyvais vadovaudamasis atleido Lietuvos pašto valdybą, iš savo mobiliojo telefono perskaitė ministerijos pranešimo tekstą. „Motyvai yra vieni: siekiame glaudesnio bendradarbiavimo ir didesnio bendrovės įsiklausymo į visuomenės poreikius bei valstybės interesus vykdant bendrovės pertvarką“, – skaitė jis.

Konkrečiau išdėstyti atleidimo motyvus ministras atsisakė. „Susisiekimo ministerija, pasinaudodama akcininko teisėmis, nusprendė sudaryti naują valdybą“, – pridūrė jis.

Neeilinam posėdžiui pirmininkavęs Seimo narys Dainius Kreivys teigė, kad ministro įsakymas atleisti visą Lietuvos pašto valdybą pažeidžia Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymą, nustatantį, kad pusę valstybės įmonių valdybų turi sudaryti nepriklausomi nariai. „Jūsų nutarime išvardyti visi valdybos nariai yra susiję su ministerija. Taigi, nėra išlaikytas principas, todėl jūsų pasirašytas įsakymas pažeidžia įstatymą“, – teigė D. Kreivys.

Ministras teigė, kad įstatymo nepažeidė. J. Narkevičius taip pat tvirtino, kad buvę Lietuvos pašto valdybos nariai sugrįžti nėra įkalbinėjami. „O siekiant užtikrinti įmonės tęstinumą ir įvertinant valdybos narių kokybišką ir profesionalų darbą vykdant pavestą misiją, kuri bus keičiama sudarius naują valdybą, dialogo būdu buvo prieita prie pozicijos, kad (senoji valdyba ­– red. past.) vykdys pareigas iki gruodžio 31 d.“, – sakė ministras.

Iki to laiko, pasak J. Narkevičiaus, yra atliekami du veiksmai. Pirma, numatyta valdyba iš Susisiekimo ministerijos paskirtų asmenų, dėl kurių kreiptasi į Lietuvos banką dėl licencijos gavimo. Antra, agentūra vykdo nepriklausomų narių atranką, kad būtų galima sudaryti valdybą pagal teisės aktų reikalavimus. T. y. kad ne mažiau negu pusė Lietuvos pašto valdybos sudarytų nepriklausomi nariai.

2017 m. suformuotoje Lietuvos pašto valdyboje dirbo Susisiekimo ministerijos atstovė Janina Laskauskienė bei nepriklausomi nariai Nerijus Datkūnas (pirmininkas), Jūratė Stanišauskienė, Danielius Merkinas ir Gražvydas Jukna. 

Seimas: pensijas ir toliau galės nešioti ne tik Lietuvos paštas

Parlamentarai nesutiko pensijų išnešiojimą patikėti išimtinai Lietuvos paštui. Jas ir toliau galės nešioti ir privačios bendrovės.

Seimas ketvirtadienį atmetė šešių opozicijos socialdemokratų siūlymą leisti pensijas nešioti tik universaliųjų pašto paslaugų teikėjams – tokią licenciją šiuo metu turi tik Lietuvos paštas. Už pataisų atmetimą balsavo 54 Seimo nariai, prieš – 7, o susilaikė 11.

„Nėra poreikio keisti (pensijų pristatymo – BNS) tvarkos“, – teigė Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė „socialdarbietė“ Rimantė Šalaševičiūtė.

Pasak jos, dabar Lietuvos paštas pensijas išnešioja 28-iose savivaldybėse, o privačios bendrovės – 32-jose.

Pataisų iniciatorių teigimu, pakeitimais siekta, kad nepasikartotų situacija, kai pensijų pristatymas į namus Vilniuje ir Kaune šių metų pradžioje sutriko, nes konkursą laimėjusi įmonė „Bastaras“ nesugebėjo to padaryti.

Tuomet Lietuvos paštas laikinai perėmė pensijų nešiojimą Vilniuje bei Kaune. Šiuo metu vyksta naujas pensijų išnešiojimo šiuose miestuose konkursas.

Šiuo metu universalias paslaugas teikia Lietuvos paštas, tačiau tokių paslaugų teikėjomis gali tapti ir kitos įmonės, jei įvykdytų reikalavimus.

Vyriausybė rugsėjį yra nusprendusi nuo 2021-ųjų pensijų išnešiojimą patikėti tik Lietuvos paštui.  

Sidebar placeholder