Politinė reklama socialiniuose tinkluose: lyderis V. Uspaskichas, antroje vietoje – M. Majauskas
Politinė reklama socialiniuose tinkluose: lyderis V. Uspaskichas, antroje vietoje – M. Majauskas

Įsibėgėjus rinkimų kampanijoms „Facebook“ ryškėja pinigų reklamai negailintys lyderiai ir jų tikslinės auditorijos. Nagrinėjant šiame socialiniame tinkle pastarąjį mėnesį besireklamuojančius politikus, vienvaldžiu lyderiu pagal skiriamas sumas išlieka Viktoras Uspaskichas, kurį netikėtai vejasi Mykolas Majauskas.

Kaltinimų nederamu seksualiniu elgesiu sulaukęs konservatorius Mykolas Majauskas 2018 m. pradžioje sustabdė savo narystę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje, tačiau ją atkūrė tų pačių metų gale. Sprendžiant iš feisbuke perkamos reklamos kiekio, M. Majauskas turi rimtų politinių ambicijų patekti į naująjį Seimą.

Pastarąjį mėnesį M. Majauskas pirko 40 įrašų reklamą už 5108 eurus, taip užimdamas antrą garbingą vietą pagal išlaidų skaičių po V. Uspaskicho.

Tai beveik dvigubai didesnė suma nei reklamai šiame socialiniame tinkle skyrė visa TS-LKD, – per paskutines 30 dienų partija tam išleido 2835 eurus, kurie buvo paskirstyti 65 įrašams.

M. Majauskas daugiausiai reklamuojasi „Facebook“ kompanijai priklausančiame kitame socialiniame tinkle – „Instagram“. Daugumos politiko reklamų tikslinė auditorija – Vilniaus ir Kauno gyventojai, tarp kurių daugiausia 25–34 amžiaus grupės atstovų.

Į rinkėjų širdis M. Majauskas beldžiasi kovodamas prieš automobilių statymą neįgaliųjų vietose, siekdamas dekriminalizuoti smulkaus narkotikų kiekio turėjimą be tikslo parduoti, ir dalindamasis vaizdais iš žvejybos.

Didžiausias biudžetas – daugiau nei 500 eurų skirtas reklamuoti vaizdo įrašą, kuriame M. Majauskas vežinas neįgaliojo vežimėlį laksto paskui nelegaliai neįgaliųjų vietose prisiparkavusius vairuotojus. Šia reklama nusitaikyta į visas amžiaus grupes nuo 18 iki 65, tačiau tik Vilniaus ir Kauno gyventojų tarpe.

Senamiesčio–Žvėryno rinkimų apygardoje kandidatuojantis politikas bendrame partijos sąraše užima 14 vietą.

M. Majausko rinkimų sąskaitą 5000 eurų papildė TS-LKD. Dar 5000 eurų paaukojo verslininkas, buvęs Vilniaus vicemeras Vidmantas Martikonis.

Dar 5000 eurų M. Majausko kampanijai bandė paaukoti „OGMIOS“ ĮMONIŲ grupės valdybos pirmininkas Arūnas Žemaitis, turtingiausių Lietuvoje TOP 500-tuke užimantis 183 vietą, tačiau jo auka nepriimta ir buvo grąžinta verslininkui.

Politologas Mažvydas Jastramskis sako, kad M. Majausko bandymas susirinkti reitingavimo balsų socialinėje erdvėje gali pasiteisinti.

„M. Majauskas per visuotinį reitingavimą buvo iškeltas į viršų, kitaip tariant partijos viduje jis yra mažiau mėgstamas nei rinkėjų tarpe. Panašu, kad jis metai iš metų daro tą patį – daugiau resursų skiria kalbėjimui apie save ir taip augina populiarumą. Nereikia baisiai daug reitingavimo balsų – vos kelių tūkstančių, kad pateiktum į Seimą, tad tikėtina, jam gali pavykti, – mano rinkimų ekspertas.

Darbo partijos atgimimas?

Absoliučiu lyderiu pagal reklamai socialiniuose tinkluose išleistą pinigų sumą tapo Viktoras Uspaskichas, kuris per mėnesį savo įrašus reklamavo net už 20 tūkstančių eurų.

Nors pats V. Uspaskichas į Seimo narius nekandidatuoja, jo asmeninėje paskyroje su politika, rinkimais susijusioms temoms reklamuoti skirti 36,065 eurai, o finansuoti įrašai pažymėti grotažyme #politinereklama.

Vienas gausiausiai finansuotų V. Uspaskicho įrašų – Darbo partijos programos pristatymas, jo sklaidai skirta daugiau nei 2 tūkstančiai eurų. „Tai ne šiaip partijos pirmininko priešrinkiminė kalba – tai Premjero kalba“, – skelbiama įraše.

Europarlamentarams galioja griežtos taisyklės, pagal kurias jų veiklos EP viešinimui skirtos lėšos negali būti naudojamos naudojamas finansuoti jokios formos europines, nacionalines, regionines ar vietines rinkimų kampanijas arba politines partijas.

Facebook reklamos bibliotekoje nurodoma, kad įrašai „Facebook“ ir „Instagram“ tinkluose finansuojami iš asmeninės V. Uspaskicho sąskaitos. Pagal socialiniame tinkle galiojančias taisykles, tais atvejais, kai reklamuotojas priskiria savo skelbimą socialinėms problemoms, rinkimams ar politikai, jie privalo atskleisti, kas už jį sumokėjo.

Didžiausios sumos V. Uspaskicho asmeninėje paskyroje skiriamos viešinti įrašams vienaip ar kitaip susijusiems su Darbo partija. Jiems viešinti pasirenkama didmiesčiuose gyvenanti auditorija, visose amžiaus grupėse, tačiau daugiausiai V. Uspaskicho reklamų pamato moterys. Įdomu ir tai, kad Kėdainiai neatsidūrė tarp išskirtų reklamos teritorijų.

Organizacijos „Transparency international“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sako, kad V. Uspaskichas leisdamas asmenines lėšas Darbo partijos reklamoms žaidžia su ugnimi ir gali pakenkti partijai. 

Suprasčiau, jei ši politinė reklama sulauktų kolegų iš Vyriausiosios rinkimų komisijos dėmesio. Ypač, jei paaiškėtų, jog politinei reklamai, susijusiai su Darbo partija, pono Uspaskicho išleistos sumos gerokai viršija lubas, kiek rinkimuose nedalyvaujantis asmuo gali skirti lėšų politinei kampanijai.

Nuo šių metų balandžio mėnesio europarlamentaras reklamai Facebook‘e išleido daugiau nei 20 tūkst. eurų. Nenustebčiau, jei šiai reklamai panaudoti pinigai, arba jų dalis, būtų priskirta prie bendros sumos, kurią Darbo partija gali išleisti politinei reklamai“, – svarstė S. Muravjovas.  

„Sutikite, Seimo rinkimų kampanijos metu, bet koks konkrečios partijos paminėjimas gali prisidėti prie jos žinomumo, tad nėra itin svarbu, kiek tavo transliuojamos žinutės yra susijusios su veikla Europos Parlamente, kiek – su Darbo partijos rinkimine kampanija“, – pridūrė „Transparency international“ atstovas. 

M. Jastramskio manymu, skirdamas tokias dideles sumas partijos reklamai socialiniuose tinkluose V. Uspaskichas bando rinkėjams priminti, kad ji dar gyva ir funkcionuoja.

„Viktoro Uspaskicho aktyvumas socialiniuose tinkluose yra ne tik pastarojo mėnesio, bet pastarųjų poros metų tendencija. Jis dažnai veda tiesiogines transliacijas ir tt.

Atsižvelgiant į tai, kad vis daugiau žmonių tampa aktyviais socialinių tinklų vartotojais, tokia taktika gal ir pagrįsta, tačiau reikia pastebėti, kad žmonės per apklausas tvirtina, kad daugiausiai informacijos apie rinkimus jie gauna iš televizoriaus, ne iš interneto ar socialinių tinklų“- sako politologas.

M. Jastramskis pabrėžia, kad V. Uspaskichas aktyvus ne tik internete: „Nesureikšminčiau vieno kanalo. V. Uspaskichas visai neseniai paskelbė, kad Kėdainiuose vėl rengs ledų šventę. Tai kaip ir senų ir naujų metodų samplaika“.

Konservatorių ir valstiečių dvikova

Trečiąją vietą užima TS-LKD partijos paskyra per paskutines 30 dienų, 66 įrašų sklaidai skyrusi 2850 eurų. Konservatorių socialinių tinklų rinkimų strategija daugiausiai konstruojama ant Ingridos Šimonytės asmenybės: naudojantis jos atvaizdu kviečiama dalyvauti konservatorių inicijuotoje nacionalinėje apklausoje, skleidžiamos kitos idėjos.

Akcentuodami I. Šimonytės lyderystę konservatoriai nepamiršta ir pasibadyti su valstiečiais. Konservatoriai ir anksčiau uoliai finansavo vienaip ar kitaip LVŽS diskredituojančių įrašų sklaidą.

Nuo jų neatsilieka ir valstiečiai: per pastarąjį mėnesį socialinių tinklų reklamai partija išleido 612 eurų, kuriuos visus skyrė vos vienam įrašui – Ramūno Karbauskio atsikirtimui Austėjai Landsbergienei.

Nuo 2020 m. balandžio iki birželio vidurio visi, išskyrus vieną, įrašai, kurių sklaidai feisbuke LVŽS skyrė lėšų, buvo susiję su konservatorių partija.

M. Jastramskio nuomone, LVŽS rinkėjai ir tuo pačiu premjero Sauliaus Skvernelio simpatikai yra daugiau vyresni žmonės, tad tikėtina, jog valstiečiams apsimoka daugiau investuoti į TV reklamas.

„Yra dar vienas dalykas tas, kad valstiečiams nereikia dėti daug pastangų ir resursų tam, kad jie būtų matomi. Tuose pačiuose socialiniuose tinkluose daug kas seka R. Karbauskį, apie juos yra daug informacijos viešoje erdvėje“, – pabrėžia politologas.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder