Projektiniai pinigai svarbiau už moralę
Projektiniai pinigai svarbiau už moralę

Vasario mėnesį „Vakaro žinios“ rašė apie organizacijos „Gyvenimo menas“ rengtus projektus 60-yje Vilniaus apskrities mokyklų. Žurnalistams buvę organizacijos nariai liudijo apie tai, kaip mokymuose paveikiamas žmogaus mąstymas ir netgi lygino organizaciją su sekta.

Paviešinus šią informaciją, projektas, vykdytas iš ES lėšų, buvo sustabdytas. Spėkite, ar buvo surasti atsakingi už tai, kad tokie projektai iš viso patenka į mokyklas?

Primename, kad beveik 80 tūkst. eurų organizacijai, kurią įkūrė Jo Šventenybe save vadinantis Šri Šri Ravi Šankaras, buvo skirti įgyvendinti projektą ,,Vaikų ir paauglių įtraukimas į sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą“.

Projekto metu mokyklose buvo vedamos sveikatinimo programos, sukurtos pagal Šri Šri Ravi Šankaro meditacijos ir kvėpavimo metodiką. 2-7 klasių moksleiviams skirta programa „Art Excel - visapusiškas tobulėjimas“; 8-12 klasių moksleiviams skirta programa „YES - jaunimo stiprinimo seminaras“. Projekto iniciatorius - Sveikatos apsaugos ministerija.

Apie projektą išgirdę buvę organizacijos nariai per žiniasklaidą įspėjo tėvus neleisti vaikų į užsiėmimus, lygindami organizaciją su sekta. Dalis mokslininkų šią labdaros ir paramos fondo statusu Lietuvoje veikiančią organizaciją taip pat priskiria prie religinių bendruomenių.

Žurnalistams paviešinus šią informaciją, institucijas užplūdo įvairūs skundai ir raštai iš šeimų organizacijų, specialistų ir politikų. Buvo prašoma visapusiškai įvertinti Baltijos „Gyvenimo meno“ labdaros ir paramos fondo veiklą bei atsakyti, ar fondas gali tęsti veiklas šalies mokyklose.

Projektą finansavimui atrinko Europos socialinio fondo agentūra. Atrenkant projektus finansavimui, vienas iš kriterijų buvo projekte dalyvaujančių dalyvių skaičius. O „Gyvenimo menas“ su mokyklomis jau buvo pasirašę sutartis.

„Vakaro žinioms“ paviešinus, kas aiškinama vaikams, Europos socialinio fondo agentūra kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, kad ši atsakytų, ar programų turinys yra tinkamas. Tuomet projekte jau buvo spėję dalyvauti 32 Vilniaus apskrities mokyklos ir daugiau kaip 800 mokinių. Vykstant tyrimui projekto veikla ir finansavimas buvo sustabdyti.

Kaltų neliko

Gegužės pradžioje, pasiteiravus, ar tyrimas baigtas, jokių žinių Europos socialinio fondo agentūra neturėjo. O Sveikatos apsaugos ministerija savo atsakomybės neįžvelgia. „ES paramos skyrius apie minimo projekto ekspertinį vertinimą informacijos negavo bei nėra informuotas apie projekto SAM iniciatyva sustabdymą.

Beje, kaip „Vakaro žinioms“ paaiškino projekto vertinimą turėjusi atlikti Švietimo, sporto ir mokslo ministerija, kadangi projektas nevyksta, tai ir vertinti reikalo nėra. Savo atsakomybės ministerija taip pat nemato.

„ŠMSM nebuvo įtraukta į minimo projekto paraiškų vertinimą, atranką, nebuvo informuojama apie jį. Projektą Sveikatos apsaugos ministerija atrinko konkurso būdu. Paraiškų vertinimą pagal nustatytus kriterijus atliko Europos socialinio fondo agentūros darbuotojai.

Gavome informacijos, kad kai kuriose mokyklose užsiėmimai jau įvyko, mokyklos nusiskundimų neturėjo, tėvų sutikimai yra. Keletas mokyklų sustabdė arba nutraukė jungtinę bendradarbiavimo sutartį su šiuo fondu. Todėl „Gyvenimo meno“ programa nebuvo vertinta“, - rašoma ministerijos atsakyme.

Pasiteiravus mokyklų, kurios nutraukė sutartis, sąrašo, atsakymo nesulaukėme. Tokių duomenų neturi ir Sveikatos apsaugos ministerija, nors Aurelijaus Verygos įsakymu Baltijos „Gyvenimo meno“ labdaros ir paramos fondui buvo skirta 79 755,88 Eur projekto įgyvendinimui.

Kaltę verčia mokykloms

Beje, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pažymėjo, kad raštu kreipėsi į savivaldybes ir mokyklų vadovus, kad tokiais atvejais, kai į mokyklas ateina netradicinių religinių konfesijų atstovai, mokyklos vadovui tenka labai didelė atsakomybė. Rekomenduojama pasitarti su mokyklos taryba, bendruomene.

„Vakaro žinių“ kalbinta Vilniaus Prano Mašioto pradinės mokyklos direktorė Jūratė Mikulskienė neslėpė, kad situacija - nemaloni. Vos spaudoje pamačiusi informaciją apie projektą, ji nusprendė nutraukti partnerystės sutartį ir atsisakyti. Apie tai buvo informuoti ir tėvai.Direktorė neslepia, kad mokyklos raginamos dalyvauti kuo daugiau įvairių projektų ir veiklų. Deja, ne visuomet skambiai aprašyti projektai būna kokybiško turinio. „Už tų europinių pinigų kartais slepiasi tokie dalykai, kuriuos mokyklos sužino pavėluotai.

Mes, žinoma, džiaugiamės, kai turime galimybę kažką naujo nemokamai pasiūlyti vaikams. Dabar mokyklos skatinamos dalyvauti projektuose, labai skatinama dvasinė ir fizinė veikla.

Atėjus veikloms į mokyklą, pasimato įvairių dalykų: kad trūksta ekspertinio vertinimo, pasimato lėšų švaistymas, kai organizuojama veikla dėl veiklos. Einama lengviausiu keliu. Visi nori gauti pinigų, juos įsisavinti“, - sakė direktorė.

Pasak jos, didžiausia atsakomybė turėtų tekti ne mokykloms, o projektą palaiminusioms institucijos: „Kas pasirašė leidimus, kad vyktų šios veiklos, tas ir turėtų prisiimti atsakomybę.

Bet dabar stumdo vieni nuo kitų. Ir visuomet lieka kalta žemiausia grandis. Šiuo atveju - mokykla. Manau, prieš priimdami tokius sprendimus, žmonės, atsakingi už valstybę, turėtų atsakingai pažiūrėti, kas siūloma mokyklai, savo ateities kartai.“

Komentuoja Visuomenės sveikatos mokslų ekspertė, habilituota mokslų daktarė Irena MISEVIČIENĖ:

 

- Dėl „Gyvenimo meno“ projektų mokyklose kreipėtės į SAM, ŠMSM, Nacionalinę sveikatos tarybą, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociaciją. Kokių atsakymų sulaukėte?

- Visi atsakymai labai formalūs. Pati esu rengusi visuomenės sveikatos vadybininkus. Dabar matau, kad tos žinios panaudojamos patogiai atsirašinėti, kad niekas neprikibtų.

Išsamų atsakymą gavau tik iš SAM, kuriame labai formaliai paaiškintas projekto aprašymas ir pagal kokius kriterijus projektas buvo atrinktas. Iš to paaiškėjo, kad turinys yra nesvarbus.

Tai tik dar kartą įrodo, kad skiriant ES finansavimą, projektams keliami labai formalūs kriterijai. Pavyzdžiui, organizacijos statusas, kaip ilgai vykdoma veikla, kiek partnerių projekte dalyvaus. Kas šiais laikais nesutiks dalyvauti tokiuose projektuose, kai visi šaukia, kaip reikia sveikai gyventi?

Jeigu niekas, skirdamas finansavimą, net nepasidomi šia organizacija išsamiau, tai yra baisu. Galime tik įsivaizduoti, kiek pinigų yra iššvaistyta visokiems projektams, nes tai leidžia formalūs vertinimo kriterijai… Mane tai verčia susimąstyti, ar gerai mokiau savo buvusius studentus, kurie vėliau tapo ministrais…

- Kas šioje situacijoje turėtų prisiimti atsakomybę?

- Visų pirma, tai yra skandalas. Iš tų atsakymų, kuriuos gavau, matyti, kaip institucijos kaltę meta viena kitai. Taip neturėtų būti. Sveikatos apsaugos ministerija turėjo prisiimti atsakomybę.

Nes ministerija pirmiausia turėjo ekspertiškai įvertinti finansavimui atrinktą projektą. Kitaip šie projektai nesibaigs. Praeis kažkiek laiko ir ta pati organizacija teiks projektą per kitą ministeriją ir vėl gaus finansavimą.

Manau, kad didžiausia problema - jog mes nesugebame susitvarkyti su dideliais, iš ES ateinančiais, pinigų srautais.

- Skubama įsisavinti pinigus?


- Taip, viskas tik verslas. Bet kad tai duotų didžiulės naudos… Niekas tuo nesidomi. Nevyriausybinės organizacijos gauna pinigus, o kaip įgyvendina projektus, lieka neaišku.

Juk turime rajonuose dirbančius psichologus, visuomenės sveikatos specialistus. Tegul jie dirba su tais mokiniais. Kodėl tai perleidžiame nevyriausybinėms organizacijoms?

Neturime strategijos, kaip jie turėtų būti panaudojami. Daug esu analizavusi projektų sveikatinimo tema. Juose - tas pats per tą patį, jokios naujos minties.

Sidebar placeholder