Siūloma paviešinti KGB bendradarbius
Siūloma paviešinti KGB bendradarbius

Seimui pateiktas įstatymo projektas, kuriuo siūloma jau šių metų pabaigoje išslaptinti užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateiktą informaciją ir duomenis apie bendradarbiavimą su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis.

„Projektas parengtas, siekiant išslaptinti užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateiktą informaciją ir duomenys apie juos nuo 2021 m. gruodžio 31 d. Šiandien žmonės dažnai girdi apie politikų, visuomenės veikėjų buvusį galimą bendradarbiavimą su KGB struktūromis, tačiau jokio pagrindimo ar to įrodančių faktų neišgirsta.

Esant tokiai situacijai dažnu atveju galima pakenkti žmogaus reputacijai, skleisti apie jį tikrovės neatitinkančią informaciją, kurios patikrinti neįmanoma.

Visuomenė turi žinoti, ką Lietuvoje veikė KGB, kas bendradarbiavo su šia organizacija, būtina paviešinti visus svarbiausius su ta veikla susijusius dokumentus, kaip ta veikla buvo įsiskverbusi ir skverbėsi į įvairias žmogaus gyvenimo sritis“, - įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigė jo teikėjai.

Pasak Seimo narių Česlavo Olševskio, Ritos Tamašunienės ir Beatos Petkevič, kurie ir įregistravo minėta įstatymo projektą, priėmus tokias įstatymo pataisas būtų visiems laikams užversta gėdinga KGB knyga ir galimos manipuliacijos, ir spekuliacijos šia tema. Seimo nariai tikina, kad įvedus minėtą įstatymą sumažėtų nesusijusių su KGB asmenų šantažavimas.

„Projektu siekiama užkirsti kelią galimam tų asmenų šantažui ir poveikiui jų sprendimams, kadangi dalis tokių asmenų užėmė ir iki šiol užima aukštas pareigas valstybės valdyme ir teismų struktūrose.

Akivaizdu, kad laiku neišspręstas liustracijos klausimas piliečiams kelia klausimų. Dalis jų taip pat užimančių aukštas pareigas valstybės valdymo struktūrose ir teismų sistemoje gali būti šantažuojami ir išnaudojami tų, kurie turėjo priėjimą prie informacijos archyvų“, - teigiama aiškinamajame įstatymo projekto rašte.

Šiuo metu užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra įslaptinti 75 metams ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka.

Su įstatymo projekto autoriais susiekti nepavyko.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder