Slaugos ligonių kol kas į gatvę neišmes

Slaugos ligonių kol kas į gatvę neišmes

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, nulėmusį, kad slaugos ligoninėse nebebus galima pratęsti mokamų slaugos sutarčių, išskyrus atvejus, kai paciento būklė yra vegetacinė arba tada, kai pacientas yra itin prastos sveikatos.

Toks sprendimas visuomenėje sukėlė pasipiktinimą: esą tai faktiškai reiškia, kad artimųjų neturintys senoliai bus iškraustyti lauk, mat globos įstaigos jau ir taip perpildytos. Tačiau ligoninių atstovai ramina, kad niekas senjorų nepaliks be priežiūros.

Socialiniai tinklai dvi dienas ūžė nuo neigiamų emocijų, susijusių su minėtu A.Verygos įsakymu.

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje užvakar pasirodė ministro komentaras, esą slaugos ligoninėse galės likti ir tie, kurių sveikatos būklė nėra kritinė, bet „reikalauja nuolatinės medicininės priežiūros“. Tai kaip yra iš tikrųjų? Kas galės likti slaugos ligoninėse? Ir kur turės dėtis tie, kurie neturi artimųjų arba kurių artimieji dirba ir neturi galimybių prižiūrėti ligonių?

A.Veryga  trumpai atsakė į visuomenėje dažniausiai kartojamus klausimus. Į medikų nuogąstavimus, kad didžiulė dalis pacientų, kurie bus privalomai išrašomi iš slaugos ligoninių, neturi jokių artimųjų, kurie juos slaugytų ir prižiūrėtų, ministras žiūri filosofiškai.

„Dėl pacientų likimo slaugos ligoninėse galiu dar kartą priminti: tokia galimybė yra. Praėjus 120 dienų, kurios yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų, už tolimesnį likimą slaugos ligoninėje gali susimokėti pacientas arba jo artimieji. Jei tokių galimybių neturi, tokiais pacientais, kurių, aš tikiu, yra nedaug, galėtų pasirūpinti savivaldybės.

Todėl būtų gerai, kad spekuliacijos šita tema baigtųsi ir nebūtų pacientai gąsdinami, kad jie bus ar išmesti iš slaugos ligoninių, ar palikti be priežiūros“, - komentavo A.Veryga.

VšĮ Vilkpėdės ligoninės direktorė Ina Čebotariova „Vakaro žinioms“ situaciją paaiškino paprastai. Anot jos, jau daugybę metų valstybė apmoka 120 dienų, žmogaus praleistų slaugos ligoninėje, ir tai visai nesusiję su koronavirusu.

 

„Po tų 120 dienų sprendimai gali būti įvairūs: artimieji gali pasiimti pas save, galbūt žmogus gali važiuoti į globos įstaigą, galbūt slaugos paslaugas gali gauti namuose ir t.t. Kiekvieno žmogaus situacija yra unikali.

Slaugos ligoninėse nebūna lengvų pacientų. Bet būna piliečių po traumų, būna vaikštančių, turinčių demenciją. Bet tai nereiškia, kad jie turi visas dienas iki gyvenimo galo praleisti ligoninėje.

Nežinau, ar yra bent viena tokia turtinga valstybė, kad galėtų žmogų iki gyvenimo galo laikyti ligoninėje. Taip, žmonės čia yra sunkios būklės.

Taip, dėl karantino žmogaus patekimas iš slaugos įstaigos į kitą vietą yra apsunkintas - tai daroma tik ištyrus ėminį. Bet tai daroma dėl visų mūsų ir tų piliečių, kuriuos saugome, saugumo“, - sakė I.Čebotariova.

Pasak ligoninės direktorės, viešojoje erdvėje pasipylę gąsdinimai, kad, uždraudus pratęsti mokamas slaugos sutartis, senoliai liks be priežiūros, nes globos namai - perpildyti, yra be pagrindo.

„Toks išpūstas burbulas šitoje vietoje. Už pinigus teoriškai kaip buvo galima, taip ir bus galima likti slaugos ligoninėse. Bet iš principo žmonių, kurie gali sumokėti tokią sumą, nėra daug, nes ji yra didelė. Mes imame valstybės nustatytą įkainį ir jį dauginame iš mėnesio dienų.

 Suma - daugiau kaip tūkstantis eurų. Ir patikėkite, kad ne kiekvienas gali tiek susimokėti. Jei žmogus priimamas į globos įstaigą, būna pigiau, kadangi žiūrima į jo pensiją, kompensaciją už globojamą asmenį, dalį primoka savivaldybė arba patys žmonės. Tačiau problema, kad tose globos įstaigose trūksta vietų.

Žmonės eilėse į globos įstaigas laukia metus ir daugiau. Štai kur, sakyčiau, didesnė problema“, - akcentavo I.Čebotariova.

Pasak jos, atvejai, kad slaugos įstaigose esantys senoliai dėl sugriežtintų sąlygų atsidurtų gatvėje, yra neįmanomi.

„Patikėkite, žmonių, neturinčių artimųjų, yra daug mažiau, nei su artimaisiais. Artimieji, beje, ne visada nori juos priimti, išlenda daug visokių peripetijų.

Tie, kurie neturi artimųjų, tikrai išvažiuoja ne į gatvę. Jie išvažiuoja arba į globos įstaigą, arba savivaldybės mėnesiui jais pasirūpina, kol atsiranda vieta globos įstaigoje“, - nuramino I.Čebotariova.

 

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder