Tas saldus žodis - senatis: nutrauktas tyrimas dėl galimai susižėrusių milijoninius kyšius

Tas saldus žodis - senatis: nutrauktas tyrimas dėl galimai susižėrusių milijoninius kyšius

Vos prieš porą savaičių pranešusi apie nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo kuriant Nacionalinę elektroninės sveikatos sistemą e.sveikata, Generalinė prokuratūra vėl privertė suabejoti lietuvišku teisingumu.

Šįkart sulaukėme analogiškos žinios - nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl milijoninius kyšius galimai susižėrusių energetikų ir politikų.

Prancūzų gigantas

Generalinė prokuratūra pranešė baigusi ikiteisminį tyrimą, nors iš tiesų jis ne baigtas, o nutrauktas. Atrodo, kad penkeri metai turėtų būti pakankamas laikas ištirti bet kokią bylą, jeigu, tarkime, tai ne „tamsus“ nužudymas. Tačiau mūsų teisėsaugai bet kokia korupcijos byla tampa kietu riešutėliu.

Praėjusių metų pradžioje Specialiųjų tyrimų tarnyba pranešė, jog bendradarbiaudama su Jungtinės Karalystės Stambaus masto sukčiavimų tyrimo biuru (SFO) tęsia 2015 m. pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimo stambaus masto kyšininkavimo ir papirkimo.

Jis pradėtas gavus duomenų, kad nuo 2004 iki 2010 m. akcinėms bendrovėms „Lietuvos elektrinė“ ir „Lietuvos energija“ rengiant tarptautinius didelės vertės viešuosius pirkimus galimai buvo neapsieita be kyšių.

Jais, įtarta, prancūzų inžinerijos gigantas „Alstom“ siekė laimėti 240 mln. eurų užsakymus dirbti Lietuvos elektrinėje ir modernizuoti Kauno hidroelektrinę.

Tas pernykštis STT pranešimas skambėjo viltingai: „Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia manyti, jog nusikalstamas veikas galimai padarė AB „Lietuvos energija“, tuometinės AB „Lietuvos elektrinė“ atstovai ir aukštas pareigas Ūkio ministerijoje užėmę asmenys, taip pat „Alstom“ grupės įmonių darbuotojai ir atstovai.

Atliekant tyrimą, apie galimai padarytą nusikalstamą veiką - kyšininkavimą, įtariamuoju apklaustas buvęs AB „Lietuvos energija“ vadovas R.J.“

 5 milijonai eurų

Faktas: laimėtais ir įgyvendintais projektais, „Alstom“ grupė Lietuvos elektrinėje už 200 mln. eurų įrengė sieros valymo įrenginius, o už 43 mln. eurų rekonstravo Kauno hidroelektrinę.

Kyšininkavimo skandalą tyrę britai išsiaiškino, kas tie galimai pamaloninti kyšiais Lietuvos „laimingieji“.

Didžiosios Britanijos SFO surinktoje medžiagoje, be tuometinio „Lietuvos energijos“ vadovo Rymanto Juozaičio, buvo minimi Lietuvos elektrinės direktorius Pranas Noreika, tuometiniai Ūkio ministerijos vadovai - ministras Viktoras Uspaskichas ir ministerijos sekretorius Anicetas Ignotas.

Bet to, įtarta, kad milijonais pamaitinti dar keli žemesni Lietuvos elektrinės darbuotojai. O iš viso lietuviams energetikams bei su jais susijusiems politikams per tarpininkus galimai perduota daugiau nei 5 milijonai eurų.

Britų tyrimas buvo vaisingas: „Alstom“ buvo priversta atlyginti Lietuvai 13 mln. eurų žalą, o 2018-ųjų gruodį pranešta apie nuteistus tris „Alstom“ veikėjus ir juridinį asmenį „Alstom Power Limited“.

Nuteistieji - buvę bendrovės „Alstom Power“ pardavimų padalinių direktoriai Nikolas Reinoldsas, Goranas Vikstriomas bei verslo plėtros direktorius lietuvių kilmės Džonas Venskus - pripažinti kaltais „už korupcines veikas, susijusias su vienos įmonės panaudojimu fiktyviems sandoriams sudaryti ir piniginių lėšų, skirtų galimam papirkimui, sumoms išgryninti“.

Pritrūko duomenų


O mes kaltų neturime ir dabar jau aišku, kad neturėsime. Visi tuomet kalbinti mūsų tautiečiai „įtariamieji“ (beje, įtarimai buvo pareikšti tik vieninteliam R.Juozaičiui, o kiti apklausti specialiaisiais liudytojais) neigė gavę kyšius.

Nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą priėmusi Generalinės prokuratūros prokurorė Vilma Vidugirienė savo sprendimą motyvavo tuo, jog kai kurios senatys buvo suėjusios dar net nepradėjus ikiteisminio tyrimo.

 „Aš tai ir nutarime pažymiu, tačiau galutinis sprendimas toks - nepavyko surinkti pakankamai duomenų įtariamojo kaltei pagrįsti arba įtarimams pareikšti. Tokiu atveju mes neturime pasirinkimo, o turime nutraukti ikiteisminį tyrimą nesant padarytos veikos“, - aiškino prokurorė.

Tad klausimas, ar kyšiai iš viso buvo paimti, liko kyboti ore. O tokių asmenų, teigė prokurorė, kuriems galimai buvo perduoti pinigai, britai irgi nenustatė.

Kaip tuomet vertinti tai, kad britų tyrėjai buvo įvardinę, o žiniasklaida paviešinusi mūsų tautiečių, galėjusių gauti kyšius, pavardes?

„Kartoju, britai nenustatė, kas iš lietuviškos pusės gavo pinigus. Jūs konstatuojat faktą, kuris nėra nustatytas Anglijos nuosprendžiais, o mums nepakako duomenų patvirtinti tuos duomenis, kurie buvo gauti tyrimo metu iš vieno šaltinio“, - dėstė V.Vidugirienė.

Ar tas „vienas šaltinis“ - Lietuvos elektrinės modernizavimo projekte subrangovu dalyvavęs verslininkas Pranciškus Jurgutis, prokurorė neatsakė.

Tad jeigu Lietuvoje kaltųjų nėra, energetikoje ir toliau lieka „vsio zakono“. Bet lieka ir klausimai prokurorams - o kaip vis dėlto buvo laimėti konkursai ir už ką nuteisti „Alstom“ veikėjai?

Komentarai

Parlamentaras, buvęs Energetikos komisijos pirmininko pavaduotojas
Artūras SKARDŽIUS

 

„Kodėl bylos tyrimas baigėsi niekuo? Greičiausiai galai vedė į pačią D.Grybauskaitės aplinką, jos kuruojamą sritį, matyt, buvo bijoma. D.Grybauskaitės laikais buvo viskas aišku.

Kaip matyti iš patirties mūsų specialiojoje tyrimo komisijoje, visas Pašilio (Evaldas Pašilis - generalinis prokuroras - aut.past.) darbas buvo kaip „kišeninio“ prokuroro.

Tai mums liudijo kiti prokurorai - Julius Rėksnys, Gintaras Jasaitis, Kęstutis Vagneris. Jie visi liudijo, kad energetikos srityje viskas buvo kuruojama prezidentės ir jos komandos.

Užtat visi projektai buvo tabu specialiosioms tarnyboms ir teisėsaugai - visiems. Ir iki šio jie yra tų pačių asmenų rankose.

Liko neištirta ir Elektrėnų 9-ojo bloko, kainavusio daugiau nei milijardą litų, statybos istorija, kuria 2013-2014 m. domėjosi Energetikos komisija.

Čia toks pat atvejis kaip su „Independence“, kuris visiems bado akis. Iš tikrųjų, tas kombinuoto ciklo 9 blokas stovi rezerve, yra nenaudojamas, kadangi dujos yra brangios ir niekaip neišeina pagaminti pigios elektros.

Tokie projektai be didelio stogo neįmanomi, o iš prezidentūros tirti draudžiama. Žinome, kad visa energetika buvo ne Butkevičiaus, ne kito premjero rankose, o prezidentūros. Todėl reikia klausti D.Grybauskaitės, jos patarėjų - Rasburskio, Molio, Udrėno, kurie sukaišioti į visus tuos objektus ir gauna didesnius atlyginimus negu Lietuvos Respublikos prezidentas.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys
Rimas ANDRIKIS

„Man tai jokia naujiena, nes Generalinei prokuratūrai tokios bylos per visus tuos 30 metų neįkandamos. Galima prisiminti Nacionalinio operos ir baleto teatro scenos remonto peripetijas, kur sutarčių ieškota užsienyje, nors sutarčių nuorašai turėjo būti Lietuvoje. Kai reikia ką nors daryti su užsieniu, akivaizdu, kad išeis šnipštas.

Todėl kai paskaitau, kad tiriama kokia nors byla, susijusi su kokiu nors užsienio subjektu, arba su užsienio investicijomis, man tampa aišku, kad tai jau baigta. Klausimas vienas, ar pagal senatį nutrauks, ar kitais pagrindais.

O kyšis, toks dalykas, kad net ir pagavus už rankos dar reikia įrodyti, ar tai tikrai kyšis, o ne paskola ar dar kas nors.

Kad prokuratūra nesugeba ištirti - gėdingas atvejis, bet aš nesistebiu, nes pajėgumai ir gabumai yra labai abejotini. Aš įsivaizduoju, kad yra tokių dalykų, kurių tokia valstybė, kaip Lietuva, negali patikrinti, nes neturi tiek pajėgumų. Manau, tos valstybės, kurios valdo informaciją apie visą pasaulį, gali.

O Lietuva niekada nebus tokia. Jeigu yra stipresni investuotojai, ar suinteresuoti asmenys, tai ir viskas.

 

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder