V. Mitalas: karantinas Vilniuje bus kitoks nei pirmosios bangos metu
V. Mitalas: karantinas Vilniuje bus kitoks nei pirmosios bangos metu

Koronaviruso susirgimų skaičius pasiekė naują rekordą – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) sekmadienį paskelbė apie 603 naujus atvejus. Penktadienį į vadinamųjų „raudonųjų“ savivaldybių sąrašą pateko ir sostinė. Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas teigia, kad karantinas greičiausiai bus kitoks nei pirmosios bangos metu.

Pirmadienio rytą šaukiamas savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kurio metu turėtų būti nuspręsta, kokių tiksliai priemonių ketinama imtis, kad būtų suvaldyta pandemijos situacija.

V. Mitalo teigimu, stebint Vilniaus skaičius, matoma, kad reikės imtis priemonių, kurios padėtų stabilizuoti padėtį.

„Mes visą laiką nuo pat karantino pradžios laikėmės tokios politikos, kad, įvykus tam tikriems atvejams, pavyzdžiui, švietimo įstaigose, spręsti tų įstaigų lygmeniu. Nepriklausomai nuo to, kaip ugdymo įstaigos yra pasiruošusios nuotoliniam mokymui, mes matome, kad kontaktinis ugdymas yra svarbus, ypač patiems mažiausiems: pradinukams ir darželinukams. Tokį principą stengiamės išlaikyti“, – apie neskubamus įvesti draudimus kalbėjo vicemeras.

„Dabar matome iš sveikatos apsaugos ministro pasisakymų, kad neformalusis ugdymas bus stabdomas atostogų laikotarpiu, vyresnių klasių moksleiviams atostogos pratęsiamos. Manau, kad tai geri principai, tačiau galutinės priemonės paaiškės išanalizavus situaciją ir pasitarus su epidemiologais“, – dėstė mero pavaduotojas.

V. Mitalas pabrėžė, kad trūksta duomenimis grįstų įžvalgų iš NVSC, pavyzdžiui, dėl viešojo transporto keliamos rizikos.

Jis taip pat akcentavo, kad geresniam padėties valdymui reikėtų užtikrinti sklandų dialogą ir daugiau tartis su savivaldybėmis.

„Nacionalinės ekstremalių situacijų komisijos (NESK) gebėjimas staigiai priimti sprendimus nesitariant su savivaldybėmis ir sužinant mums, kai jau po ministro įsakymu pasirašyta, nėra geras principas. Tikrai norėtųsi, kad būtų daugiau tariamasi, nes savivaldybės yra labai svarbios partnerės“, – pabrėžė V. Mitalas.

Įvardijo atsakingus 

Sostinės meras Remigijus Šimašius, komentuodamas rekordinius susirgimo skaičius, pripažino, kad dėl to nemaža kaltės dalis tenka SAM ir Vyriausybei.

„Labai tikiuosi, kad mes turėsime vyriausybę, kuri protingiau dorosis su iššūkiais. Šiandien yra akivaizdu, kad turime labai sudėtingą situaciją su COVID-19 plitimu visoje Lietuvoje, Vilnius tikrai nėra išimtis, mes tikrai nesame išskirtiniai“, – sakė meras.

Jo manymu, pandemija būtų valdoma geriau, valdantiesiems tinkamai sudėliojus prioritetus.

„Valstiečiai sugebėjo viskam skirti finansavimą ir dėmesio, bet NVSC skirti papildomų pinigų, kad pasamdytų pakankamai žmonių, kurie atliktų tyrimus ir pasakytų žmonėms, kad jie yra galimai užsikrėtę ir turi izoliuotis, tam tiesiog pritrūko laiko ir resursų.

O kai pritrūksta laiko ir resursų, tokiems dalykams, natūralu, žmonės eina ir užkrečia vieni kitus. Tai didžiulė atsakomybė ir situacijos nevaldymas iš SAM ir Vyriausybės“, – įsitikinęs R. Šimašius.

Pasak sostinės mero, savivaldybė turi parengusi planus, kaip būtent turėtų atrodyti karantinas sostinėje, tačiau viskas priklausys nuo to, kam bus paliekama tai spręsti.

„Kaip atrodys karantinas – Vyriausybė iš pradžių sakė, kad paliks spręsti savivaldybėms, o jau dabar vėl sako, kad pati spręs, tai man labai įdomu bus pamatyti, ką jie taip ekspromtu sugalvojo“, – sakė R. Šimašius.

Sidebar placeholder