Vengiantiems tarnybos kariuomenėje – liūdnos žinios: pirmieji jau nuteisti, gresia ir belangė

Vengiantiems tarnybos kariuomenėje – liūdnos žinios: pirmieji jau nuteisti, gresia ir belangė

Jau šią savaitę turėtų būtų paskelbti šauktinių sąrašai. Tų, kurie radę savo pavardę bandys išsisukti nuo tarnybos, laukia liūdnos žinios. Neprisistačiusiems į kariuomenę jaunuoliams jau išrašyta tūkstančiai baudų, o pernai pradėtas piktybiškai tarnybos vengiančių jaunuolių kriminalinis persekiojimas.

Gudruolių, kurie tikisi išvengti tarnybos, netrūksta. Vien pernai ir užpernai tokių buvo tūkstančiai.

„Tenka konstatuoti, kad nemaža dalis asmenų nereagavo į paskelbtus kvietimus ir teko jų ieškoti. 2018 m. ir 2019 m. karo prievolininkams už pareigų nevykdymą paskirta apie 9 tūkstančiai administracinių baudų“, – 15min situaciją komentavo Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Giedrė Kazlauskienė.

Tiesa, dalis jaunuolių bausti po kelis kartus. Pirmą kartą neprisistačius į karo prievolės ir komplektavimo skyrių teks sumokėti baudą nuo 30 iki 60 eurų, o toliau ignoruojant šaukimą į kariuomenę – bauda kyla iki 100 eurų.

Jau pradėti teisti kaip nusikaltėliai

Tarp jaunuolių vis dar gajus mitas, kad, susimokėjus baudas, tarnauti neteks.

Būtent taip elgėsi 2018 metais pašauktas jaunuolis, kuris tapo pirmasis nuteistas vaikinas dėl šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimo.

A.L. klusniai sumokėjo administracines baudas ir tikėjosi, kad tuo viskas ir baigsis.

„Į raginimus prisistatyti kariuomenėje tiesiog nekreipiau dėmesio“, – pareigūnams sakė jis.

Tačiau 2019 metų pradžioje jam iškelta baudžiamoji byla pagal BK 314 str. ir skirta 1000 eurų bauda.

Kitas jaunuolis ignoravo ne tik raginimus prisistatyti į kariuomenę, bet ir siunčiamas baudas, tad jas iš sąskaitos nuskaičiavo antstoliai.

„Mačiau, kad esu įtrauktas į sąrašus, bet ten buvo daug žmonių, galvojau, kad tiek ir be manęs užteks tais metais, – aiškino jis, kai jam jau stojo prieš teismą kaip kriminalinis nusikaltėlis. – Žiūrėjau į viską nerimtai.“

Šis atvejis šaukiamiems jaunuoliams primena, kad prisistatyti jie privalo net tuo atveju, kai sąraše yra labai žemai ir, tikėtina, tarnauti pašaukti nebus.

Gresia kalėjimas

Delfi.lt aprašė ir dar vieną atvejį, kai teisme emigrantas pareiškė, kad sumokės baudą, bet tarnauti nesiruošia:

„Į Lietuvos kariuomenę tarnauti tikrai neisiu, nes turiu gerai apmokamą darbą Belgijoje“, – pareiškė jis pareigūnams.

G.Kazlauskienė 15min paaiškino, kad toks požiūris prives prie areštinės.

„Tokių situacijų dar neturėjome, – aiškino ji. – Tačiau baudos sumokėjimas neatleidžia nuo pareigos. Todėl, jei šauktinis ir toliau vengs tarnybos, bus pradedamas dar vienas ikiteisminis tyrimas.“

Įstatyme už vengimą numatyta arešto bausmė, tad ilgam su laisve atsisveikinti netektų, bet jaunuolis gautų progą nuo 15 iki 90 parų už grotų apmąstyti savo gyvenimą ir priimtus sprendimus.

Iš viso pernai jau pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl vengimo atlikti tarnybą.

Beje, G.Kazlauskienė primena, kad jaunuoliai šaukimų negaus ir patys turi pasidomėti, ar yra kviečiami tarnauti.

„Nesiunčiami asmeniniai laiškai, o kasmet viešai pranešama apie šaukimo pradžią ir pabaigą, o prievolininkas pats turi sekti informaciją atitinkamose interneto svetainėse bei, radęs savo vardą ir pavardę, dėl tolimesnių veiksmų (atrankos, duomenų tikslinimo, sveikatos patikrinimų ir kt.) kreiptis į teritorinį karo prievolės ir komplektavimo skyrių“, – sakė ji.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder