Viruso Seime bijo tik dvi moterys

Viruso Seime bijo tik dvi moterys

Nors rekomendacijų ir instrukcijų, kaip reikia elgtis karantino metu bei informacijos apie tai, kokios yra apsaugos nuo koronaviruso priemonės, netrūksta, susidarė įspūdis - arba Seimo nariai jų neskaitė, arba tiesiog nusprendė nepaisyti.

Tuo įsitikinome kovo 17-ąją apsilankę parlamente.

Taisyklės galioja ne visiems?

Vienas iš karantino saugaus elgesio punktų numato, kad „ribojamas tarpmiestinis ir priemiestinis keleivinio transporto intensyvumas“, akcentuojant jog leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Kitame punkte buvo pabrėžta, jog „negali vykti jokie renginiai ir susibūrimai, organizuojami atvirose ir uždarose erdvėse“.

Seimas nėra transporto priemonė, bet įvertinus kiek žmonių jame vienu metu dirba, tikėtina, rekomendacija laikytis ne mažesnio kaip 1 m atstumo tarp asmenų, turėtų galioti ir politikams. Taip pat, nors posėdis nėra įprastas „susibūrimas“, visgi jis vyksta uždaroje erdvėje ir jame, paprastai, dalyvauja daugiau negu 100 asmenų.

Įsitikinome, kad seimūnai šias rekomendacijas ignoruoja - jie ne tik nesilaikė saugaus atstumo, bet ir artimai bendravo vienas su kitu bei nevengė fizinio kontakto. Taip pat Seimo salėje iš daugiau kaip šimto asmenų respiratorius dėvėjo tik dvi moterys - Laimutė Matkevičienė ir Dovilė Šakalienė. Be kaukės ar kitų apsaugos priemonių buvo ir pats sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Seime saugūs

Labai kažkur skubanti Agnė Širinskienė sakė, kad Seime ji ir taip jaučiasi saugi, tad papildomai saugotis nemato prasmės. Tai gal rūpinasi, kad kaukių, respiratorių užtektų medikams? Gal jau paaukojo finansų ministro Viliaus Šapokos įsakymu įsteigtam specialiam kovos su koronaviruso fondui? Ne, Seimo narė teigė neaukojusi.

Gerokai kalbesnis buvo Antanas Matulas, paklaustas apie papildomas apsaugos priemones, teigė, kad tai asmens atsakomybės klausimas.

„Seimo posėdžių salė nėra uždara ir visi susirinkusieji jaučiasi gerai, tad papildomai saugotis lyg ir nereikia. Kas kita, jeigu asmuo pajustų ligos simptomus, bet jam vis tiek reikėtų išeiti. Tuomet kaukės taptų būtinos.

Nors tikslingiau tokiu atveju yra pasilikti namie. Man keli Seimo nariai pranešę, kad jų artimieji grįžo iš potencialiai pavojingų užsienio valstybių, teiravosi, kaip elgtis. Tiek jiems, tiek keturiems apsirgusiems seimūnams, rekomendavome likti namuose“, - sakė parlamentaras, turintis gydytojo išsilavinimą.

Paklaustas apie asmeninę apsaugą, A.Matulas atsakė, jog savaitgalį pradėjo nuo generalinio namų tvarkymo ir dezinfekcijos. Dabar jis ne tik, kaip pratęs, po keliasdešimt kartų per dieną plaunasi rankas, bet ir papildomai jas dezinfekuoja tiek namuose, tiek darbo kabinete, tiek automobilyje turimu skysčiu.

Atviras liko klausimas tik dėl paramos naujajam fondui: „svarstome jį ir partijoje, ir komitete. Tikėtina, vienaip ar kitaip, fondą paremsime“.

O štai parlamentaras Arvydas Anušauskas, šviežiai „iškeptas“ tėvelis naująjį fondą vertino skeptiškai.

„Neaukojau ir neaukosiu, nes abejoju ar jis veiks efektyviai. Suprasčiau jeigu tai būtų visuomeninė iniciatyva. Dabar, kai Vyriausybė ir taip numačiusi skirti nemažai lėšų kovai su koronavirusu, kam reikia papildomo valstybinio fondo?“ - stebėjosi Seimo narys.

Užklausus, kodėl tik dvi Seimo narės posėdžio metu buvo su kaukėmis, jis patikslino, sergančiųjų kolegų darbo vietose nėra, todėl papildoma apsauga tikslinga tik rizikos grupėje esančioms parlamentarėms.

Užtat A. Anušauskas prisipažino, kad grįžęs namo ne tik kruopščiai nusiplauna rankas, bet jas ir dezinfekuoja.

Bijo „furistų“


Apie tai, kad namuose naudoja papildomas dezinfekcijos priemones „Vakaro žinioms“ sakė ir kitas Seimo narys - Juozas Imbrasas.

„Nupirkau keturis litrus dezinfekcinio skysčio. Dabar jo turi visa giminė - mes, vaikai, anūkai“, - džiaugėsi parlamentaras.

Visgi, pasak jo, didesnė problema yra ne esantys Lietuvoje, o į ją grįžtantys ir, galimai, apie įvestą karantiną ir pasikeitusią tvarką nežinantys tolimųjų reisų vairuotojai.

„Neaišku, kokiose šalyse jie buvo, ką ten veikė. Dabar grįžta į savo gimtąjį miestelį ir nežinodami, kad karantinas eina pasivaikščioti, suprantama, ne iš piktos valios, o iš nežinojimo. Jeigu jie kirsdami sieną pasirašytų dokumentą, kad yra sveiki ar susipažinę su karantino taisyklėmis, tuomet gal labiau susimąstytų apie tai, kur eina ir su kuo bendrauja. Be to, tokiu atveju ir patraukti asmenį atsakomybėn už karantino režimo pažeidimus būtų lengviau“, - tvarkos pakeitimus siūlė J.Imbrasas.

Parlamentarai turėtų būti pavyzdys, bet...

Ir tik viena iš dviejų su respiratoriais buvusių moterų - Dovilė Šakalienė - stebėjosi kolegų požiūriu į savisaugą. Patvirtinus, kad su respiratoriumi ji atėjo, nes priklauso rizikos grupei, kuriai infekcija gali baigtis mirtimi, moteris teigė, kad su kaukėmis turėjo būti ir likę Seimo nariai.

„Galbūt kaukių ne visiems užteko. Galbūt Seimo nariai išsigando, kad juos pasmerks visuomenė, jei jie bus su kaukėmis, kai jų trūksta medikams... Tačiau, manau, kad toks požiūris rodo disciplinos trūkumą. Seimas turi dirbti ir priimti įstatymus, bet kaip atrodys, jeigu pats tvarkas nustatantis Seimas taps užkrato židiniu? O tai, kai vienoje vietoje susirenka netoli pusantro šimto žmonių ir tik du yra su papildomomis apsaugos priemonėmis, yra labai įmanoma“, - nepasitenkinimo aplinkinių veiksmais neslėpė pašnekovė.

Nerimą jai kėlė ir tai, kad respiratoriai parduodami už pasakiškas kainas.

„Namuose kontaktų su namiškiais išvengti nepavyks, bet ten vis tiek saugiau. Situacija keičiasi, kai tenka namus palikti. Deja, kadangi už vieną respiratorių tenka pakloti 34 eurus, aš su juo galiu eiti tik į Seimą, nes kasdien pasivaikščiojimams jų nepripirksi“, - apgailestavo D.Šakalienė.

Visgi didžiausią pavojų parlamentarė įžvelgė ne respiratorių kainose, o jų trūkume.

„Būtina užtikrinti, kad visi medikai turėtų būtinas saugos priemones. Teko girdėti, kad jiems respiratorių neleidžiama naudoti, kol nėra nustatytas koronaviruso atvejis. Bet juk atėjusiam pasitikrinti žmogui ant kaktos užrašas - virusas - nedegs, tad, aišku, jog medikams būtina saugotis visada.

Prisiminus Kinijos atvejį, pagaliau turime suprasti, kad jeigu apsikrės medikai, tai ne tik neliks kam kovoti su infekcija, bet ir jie patys taps užkrato šaltiniu. O tuomet suvaldyti infekciją bus ypač sunku“, - perspėjo D.Šakalienė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder