Jonui Miliui bylos trukdo
Jonui Miliui bylos trukdo

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas sako, kad vadovauti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pretenduoja du kandidatai, kuriuos šiuo metu tikrina specialiosios tarnybos. O „Vakaro žinios“ domisi, kur dingo nuo spalio 5 dienos Vyriausybės sprendimu iš darbo atleistas buvęs VMVT direktorius dr. Jonas Milius.

- Spalio 28 dieną Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė nagrinėti jūsų skundą VMVT bei Vyriausybės kanceliarijai dėl Vyriausybės nutarimo, kuriuo buvote atleistas iš pareigų, panaikinimo, grąžinimo į darbą ir vidutinio darbo užmokesčio priteisimo už visą priverstinės pravaikštos laiką. Kaip vyksta nagrinėjimas? - „Vakaro žinios“ teiravosi Jono MILIAUS.

- Kol kas nagrinėjimas neprasidėjo. Laukiu teismo pranešimo. Aš taip pat prašiau kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu nuspręsti, ar Vyriausybės nutarimai atitinka Konstitucijos nuostatas, konstitucinį teisinės valstybės principą bei Vyriausybės įstatymo nuostatas. Tačiau irgi dar laukiu atsakymo.

Beje, kaip žinote, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija jau priėmė sprendimą, kad aš ir buvusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė nesupainiojome viešųjų ir privačių interesų, nors pusę metų buvo skalambyta apie tą medžioklę, kurioje dalyvavo verslininkai bei kolegos iš Latvijos. Komisija vienbalsiai nusprendė, kad interesai nepažeisti, o tai reiškia, kad visi akivaizdžiai matė, jog skandalas buvo išpūstas. Todėl manau, kad ir visi kiti dalykai mano atžvilgiu baigsis taip pat. Aišku, teismas dėl mano grąžinimo į darbą vyks atskirai. Kaip tik artimiausiu metu laukiu skambučio. Advokatas kol kas neišsiaiškino, kada procesas prasidės.

- Ką veikiate šiuo metu?

- Šiuo metu dar ilsiuosi. Poilsio reikia, nes jau 36 metus dirbu išeidamas tik trumpų atostogų. Veiklos užtenka. Per tiek metų prisikaupė daugybė ūkinių, asmeninių reikalų, tobulinu kai kurių užsienio kalbų mokėjimą. Dabar, kai valstybė man taip atsidėkojo, nelabai turiu ir kitos išeities. Nes dabar esu tokioje situacijoje... Turiu daug tarptautinių pasiūlymų, bet kol mano situacija neaiški, nieko negaliu daryti.

- Laukiate, ar teismas grąžins jus į VMVT direktorius, todėl atsisakote tarptautinių pasiūlymų?

- Ne tik jų. Man, pavyzdžiui, siūlė atvykti į Gruziją, į Azerbaidžaną, kad kaip ekspertas įvertinčiau jų tarnybų darbą. Tačiau tų pasiūlymų negaliu priimti, nes Lietuvoje turiu teisinių problemų - ne dėl bylos apie grąžinimą į darbą, o dėl „listerijų bylos“, kur man primesta draugystė su Petru Gražuliu. Ten irgi niekas nejuda. Atsikratė manimi ir viskas. Kaip gali iš nieko būti kažkas? Todėl niekas ir nevyksta. O jei kažkas įvyktų, tai Lietuva būtų stebuklų šalis.

- Jei teismas grąžintų į darbą, ar būtų lengva dirbti su naująja Vyriausybe?

- Manau, kad problemų nebūtų. Jie visi mane žino, žino mano kompetenciją. Jei norės - sutarsime, jei nenorės - per prievartą mylimas nebūsi. Jei Vyriausioji tarnybinės etikos komisija būtų mane pripažinusi supainiojus interesus, tada būtų kita kalba. Aš ir pats tada kitaip jausčiausi, nes būčiau neetiškas pareigūnas. Gal teismas į tai ir neatsižvelgtų, bet man pačiam būtų nemalonu dirbti. Nors būtų keista, jei komisija nebūtų supratusi, kad burbulas išpūstas iš oro. Jei kažkas už mus būtų sumokėję ir panašiai... Todėl mes su ministre susitarėme, kad užsisakome, susimokame, nuosavomis mašinomis važiuojame - kad nebūtų jokių neaiškumų.

- Tačiau neaiškumų kažkam kilo.

- Dėl verslininkų dalyvavimo. Tačiau ką tie verslininkai, ar kiaulių maru užkrės? Jei mes verslininkų bijosime, tai prie ko prieisime? Aš daugiau kaip 30 metų važinėju į parodas. Su manimi kartu važinėdavo ir ministrai, ir verslininkai, kartu pietaudavome ir t.t. Verslininkų klausdavome, gal jie turi kokių nors interesų Kinijoje, Japonijoje, Gruzijoje. Kai ateina tos šalies ministras į parodų stendą, kviečiame interesų turintį verslininką. Tai yra europinė ir pasaulinė praktika. Tačiau jau nebesuprantu, pagal kokią praktiką ėmėme gyventi Lietuvoje.

- Užmynėte kažkam ant nuospaudos, jei buvote iškrapštytas iš posto?

- Aš žinau, kam užmyniau ant nuospaudos. Yra berniukai, kurie „Adidas“ treningus pakeitė į „Armani“, ir pyksta, kad VMVT stabdo nusikalstamas veikas. Pusę metų bandant mane apjuodinti buvo juodinama visa Lietuva, bet niekam tai neįdomu. Juk tai pagaliau nacionalinio saugumo reikalai, Lietuvos įvaizdis.

- Šalies įvaizdis smarkiai nukentėjo?

- Savaime aišku, kad smarkiai, nes išpūstas skandalas pasklido po visą pasaulį. Įsivaizduokite, man net Namibijos maisto ir veterinarijos atstovai rašė ir klausė, kas ten pas mus darosi. Danijos ir kitų Europos šalių kolegos klausė, kas per mistika, kad dėl listerijų, kurios koldūnuose galimos, sukeltas toks kriminalas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai
Sidebar placeholder