Premjeras planuoja susitikimą su protestuojančiais pareigūnais
Premjeras planuoja susitikimą su protestuojančiais pareigūnais

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius planuoja susitikti su protestuojančių statutinių pareigūnų atstovais ir aptarti vidaus reikalų sistemoje susidariusią padėtį, tačiau atlyginimų kilimo šiais metais Premjeras nežada.

Apie planuojamą susitikimą Premjeras informavo antradienį Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje.

"Šiandien aš paprašiau savo komandos žmonių, kad artimiausiu metu suorganizuotų susitikimą su manimi, ir mes galėtume pasikalbėti apie sunkią finansinę padėtį ir apie tam tikrus mūsų įsipareigojimus kitiems metams. Tikiuosi, kad gal pavyks šią savaitę su jais susitikti ir pasikalbėti, tikiuosi, kad vieni kitus turėtume suprasti", - sakė A. Butkevičius.

Paklaustas, ar pareigūnų atlyginimai galėtų būti padidinti dar šiemet, Vyriausybės vadovas patikino, kad tam galimybių nėra.

"Šiais metais tikrai nežadėjome didinti jiems atlyginimų", - pabrėžė Premjeras.

A. Butkevičius patikino, kad vienintelis planuojamas Vyriausybės veiksmas - papildomų lėšų policijai skyrimas.

"Šiais metais tik dalį lėšų nukreipsime iš Saugaus eismo programos Policijos departamentui, bet šitas nutarimas bus priimtas ketvirtadienį", - sakė Premjeras.

ELTA primena, kad antradienio rytą keturiuose Lietuvos pasienio postuose pasieniečiai ir muitininkai pradėjo itališkąją protesto akciją. Protestuodami prieš vidaus reikalų sistemos skurdinimą Medininkų, Lavoriškių, Šalčininkų ir Raigardo pasienio postuose pareigūnai kruopščiai ir pagal visas instrukcijas tikrins atvykstančius ir išvykstančius asmenis, krovinius, jų dokumentus, transporto priemones. Akcija truks dvi paras - iki ketvirtadienio.

Statutinių pareigūnų akcijos prasidėjo jau penktadienį - jie Vilniaus oro uosto teritorijoje pasitiko į Lietuvą atvykusią Europos Komisijos delegaciją.

Oro uosto teritorijoje svečių iš Europos dėmesį atkreipti bandė maždaug dešimties uniformuotų, tačiau basų, pareigūnų grupelė. Protestuojantieji laikė plakatus lietuvių ir anglų kalbomis su užrašais "Pareigūnams saulėlydis - mafijai saulėtekis", "Ar "kiauros" sienos ir kontrabanda gerai?!", "Ar "basi" pareigūnai gerai?!", "Mes - už ES vertybes ir europinį teisingumą!", "Tarp funkcijų ir finansavimo - tiesioginis ryšys".

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovai dar vieną protesto akciją surengti žada liepos 19 dieną. Planuojama, kad akcijos metu praeiviams dainuos basi statutiniai pareigūnai - policininkai, ugniagesiai, muitininkai ir pasieniečiai.

"(Liepos - ELTA) 19 dieną pasirodys basų pareigūnų choras, prie Valdovų rūmų atliks vergų choro ariją iš Džiuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) operos "Nabucco", - Eltai sakė Policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.

Pasirinktas kūrinys, NPSS atstovų teigimu, atspindės esamą pareigūnų situaciją, kurią jie patys vadina vergiška.

"Nebuvo sunku pasirinkti kūrinį, nes Lietuvos politikai savo darbais ir požiūriu iš mūsų jau seniai padarė vergus. Statutinių pareigūnų darbo sąlygos nuolatos prastėja, darbo užmokestis yra vergiškai mažas, mes neturime reikiamų socialinių garantijų, o pasitaikius menkiausiai progai pareigūnai, pavyzdžiui, policininkai, yra kaltinami dėl visų nelaimių", - akcijos idėją komentuoja NPPSS vadovas Vladimiras Banelis.

NPPSS atstovai pasirengimą šiai akcijai pradėjo jau liepos 5-ąją: Vilniaus centre, prie Prezidentūros, Vyriausybės ir Seimo rūmų susivienijimo atstovai vilniečiams ir užsienio svečiams dalino į jų pasirodymą kviečiančius lankstinukus.

Pareigūnai rudenį planuoja ir žymiai didesnį, masinį protestą, tačiau jo detalės kol kas neaiškios.

"Rudenį yra planuojama didelė protesto akcija, o datą pasirinksime pagal renginius", - Eltai sakė R. Katinienė.

Pareigūnai savo protestus atšaukti žada tik tuo atveju, jei šalies valdžia raštiškai įsipareigotų imtis reformų.

NPSS duomenimis, per pastaruosius ketverius metus tarnybą paliko daugiau nei 3,5 tūkst. pareigūnų, iš jų daugiau kaip tūkstantis per 2012 metus.

Nuo 2008 m. statutinių įstaigų finansavimas Lietuvoje mažėjo daugiau nei 350 mln. litų. Vien pareigūnų darbo užmokesčio fondas per šį laikotarpį sumažėjo 120 mln. litų.

Sidebar placeholder