Ar valdžia teisingai reaguoja į besikeičiančią mūsų situaciją?

Ar valdžia teisingai reaguoja į besikeičiančią mūsų situaciją?

Kadangi jau akivaizdu, kad žmonių vakcinavimas nuo COVID-19 užtruks, o situacija dėl koronaviruso yra kiek pagerėjusi ir medicinos įstaigų apkrova yra sumažėjusi, dabar metas adekvačiai laisvinti karantino apribojimus. Žmonės turi dirbti, mokytis, gyventi. Nebegalime toliau vadovautis vien tik medicininiu požiūriu ir visą dėmesį laikyti sutelktą tik į COVID-19.

Turime pagaliau jau turėti oficialiai patvirtintą ateities planą, kaip visiems prisitaikyti prie koronaviruso ir po truputį judėti pirmyn. Juk mūsų žmonės ir verslai negali būti amžinai uždaryti ir nežinoti tolesnės mūsų visų ateities.

Turbūt mažai kas prieštaraus, kad beveik metus negalime griežtame karantine gyventi, nes kitaip daug daugiau pakenksime žmonių sveikatai ir jų ateities gyvenimo kokybei, ekonomikai, pablogės socialinė padėtis, išaugs valstybės skola ir drastiškai suprastės jos finansinė situacija.

Šitaip valdžia, saugodama žmones nuo koronaviruso, tik sugriaus valstybę, nes Lietuva neturi išteklių ilgą laiką galėtų mokėti subsidijas ir kitais būdais remti ar išlaikyti žmones ir verslus. Valdantieji ir bankų ekspertai sako, kad šiuo metu yra labai pigios paskolos, jos gali būti naudingos ir valstybė turi tuo pasinaudoti. Visgi tenka pastebėti, jog paskolas reikės valstybei grąžinti, o galimybės jas tinkamai panaudoti ir jų gauti ateityje yra ribotos.

Be to, patirtis rodo, jog Lietuva nuo Dalios Grybauskaitės laikų dažniausiai skolinasi brangiau nei kaimynės ar panašaus tipo pasaulio valstybės. Manau, kad piktnaudžiavimą imant paskolas valstybės vardu reikia užkardyti. Seimas privalo priimti teisės aktus, kurie neleistų be Seimo leidimo valstybei skolintis finansų rinkose brangiau, nei rinkos kaina Lietuvos tipo valstybei. Taip pat privalo uždrausti valstybės vardu skolintis per nereikalingas tarpines organizacijas.

Būtina atkreipti dėmesį, kad žmonės praranda pajamas, sveikatą, gyvenimą, žlunga verslai, o vaikai praranda vaikystę ir ateitį. Jie negali nuolat aukotis ir gyventi vien tik COVID- 19 gyvenimu. Turime patyrimą pirmo ir antro karantino, kurie gali būti atspirties taškai laisvinant ribojimus, apsaugant pažeidžiamiausius visuomenės narius ir visiems mums judant į priekį.

Galų gale dalis žmonių yra persirgę koronavirusu, o dalis - paskiepyti ar skiepijami. Dėl to Vyriausybei reikia padaryti epidemiologinį tyrimą nustatyti, kiek realiai žmonių yra persirgę ir turi antikūnius. Mums reikia sužinoti realią situaciją, kad galėtume priimti tikslius ir teisingus sprendimus dėl karantino ribojimų laisvinimo, pažeidžiamiausių visuomenės narių apsaugojimo ir artimiausios mūsų ateities gyvenimo plano.

Pažymėtina, kad žmonės ir verslai yra gana gerai pasiruošę ir pripratę prie koronaviruso situacijos, nusipirkę priemonių ir išmokę saugotis. Todėl gerėjant situacijai kai kurie sektoriai tikrai gali pradėti dirbti. Mano nuomone, daugiau yra žalos negu naudos juos laikyti uždarytus ar stipriai apribotus, nes dažnu atveju tai nesukeltų itin padidėjusių rizikų infekcijai plisti.

Taigi pagal galimybes judėkime pirmyn laisvinant karantiną ir kartu apsaugant pažeidžiamiausius bei būkime adekvatūs, atidūs besikeičiančiose situacijose, o svarbiausia - valdžia privalo šioje sudėtingoje situacijoje veikti taip, jog jos veiksmai ir sprendimai nepakenktų žmonėms ir valstybei labiau nei pati koronaviruso infekcija.

Mindaugas Pliauga

www.totas.lt

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder