Mokestinė reforma: bus smagu

Mokestinė reforma: bus smagu

Kažkada, reikia tikėtis - dar šiais metais, visų dirbančiųjų ir viešajame, ir privačiame sektoriuje algalapiai taps solidesni. Svarbiausia - ne forma, o turiniu. Kitaip tariant, beveik visi mes pamatysime, kad savo kruvinu ir sunkiu darbu uždirbame daugiau nei mums atrodė. Kiek - čia didelis klausimas, atsakymas į kurį priklauso nuo politikų sutarimo ir galutinės valios.

Tačiau nors nominaliai visų dirbančiųjų atlyginimas bus didesnis, padidėjimą pajus ne jūsų kišenė, o tik algalapis.

Reikalas tas, kad po ilgų svarstymų, viešo mikčiojimo ketvirtadienį finansų ministras Vilius Šapoka mažiausiai dviejose televizijos laidose gana tvirtai pasakė, kad dėl to randasi sutarimas. Tai reiškia, kad į dirbančiųjų algalapį bus įrašoma jo užimamos darbo vietos kaina: alga brutto, išskaičiavimai mokesčių dalies ir įmokų "Sodrai". Taip pat - kas naujausia - ir visos darbdavio įmokos už kiekvieną darbuotoją.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto interneto svetainėje nurodoma, kad darbuotojas šiuo metu moka 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM), 6 proc. privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką ir 3 proc. "Sodros" įmoką. Kitaip tariant, lietuviškas 1 000 Eur per mėnesį uždirbantis ir, kai kurių valstiečių ir žaliųjų teigimu, "turčius" iš šios algos "ant popieriaus" turi atsegti 150 Eur GPM, 60 Eur - PSD ir 30 Eur "Sodrai". Iš viso - 240 Eur. O darbdavys už kiekvieną darbuotoją tuo pat metu atsisveikina su papildoma pinigų suma sumokėdamas 27,98 proc. "Sodros" įmoką, 3 proc. PSD įmoką ir 0,2 proc. įmoką į Garantinį fondą. Dažnai teigiama, kad darbdavio "Sodros" įmoka sudaro 30,98 proc., tačiau į šį skaičių įeina 3 proc. punktų PSD įmoka, pervedama į PSD fondą.

Tokia ir pertvarkos esmė: kažkada šiais metais jūsų nominali alga popieriuje padidės nuo sąlyginių 1 000 iki maždaug 1 300 Eur (tapsite tiesiog turčių turčius!), tačiau į rankas gausite tuos pačius 760.

Nusivylimo atodūsių chore, sakyčiau, galima įžvelgti ir dar keletą teigiamų dalykų: pagaliau žinosite, kiek darbdaviui iš tikrųjų kainuoja jūsų darbo vieta, kad viešaisiais finansais paverčiama maždaug 42 proc. jūsų uždarbio. Tada jūs kur kas labiau kompetentingai galėsite piktintis ar atvirkščiai - pritarti mokesčių dydžiui Lietuvoje. Gali būti, kad jūs net pakeisite požiūrį į nuolat politikų grojamą, tačiau stringančią plokštelę apie progresinius mokesčius. Galbūt dažniau politikų klausite, kam panaudojami tie 42 proc. jūsų uždirbtų pinigų, kuriuos atiduodate visuomenės reikmėms.

Mėginu spėti, kad diduma jūsų prieš įvairiausius rinkimus ar kitas garsias politines kampanijas smalsausite atsivertę interneto išteklius, o kiek savo uždirbtų pinigų visuomenės reikmėms skyrė politikai ligi tol, kol tokie dar nebuvo, o dirbo ūkininkais, konsultantais, miškininkais, muzikantais, rašytojais.

Žinau iš savo patirties: kada pats sumoki visus mokesčius, visokių karbauskių "solidarumo" duoklę, siekiančią apie 1,6 proc., imi vertinti šiek tiek įkypu žvilgsniu. Randasi noras tą solidarumą bent šiek tiek išlyginti.

Štai aš žinau, kad per pirmus du šių metų mėnesius sumokėjau 575 Eur PM - arba dvigubai daugiau nei Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas per ataskaitinius 2015 metus, prieš tapdamas seimūnu (229 Eur). Čia dar lieka ir dalis mįslės - kokiu GPM tarifu reikėjo tiek sumokėti nuo deklaruotų 3 703,62 Eur metinių pajamų. Tikėkimės, kad būsimasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konsultanto veikloje turėjo nemažų sąnaudų.

Smagu. Patikėkite, ir jums visiems bus smagu. Įgyvendinus vien šią mokesčių sistemos pertvarką gausite teisėtą galimybę pateikti Seimo nariams labai daug ir labai kompetentingų klausimų. Ypač išgirdus juos plepant apie "turčius", kurie naudojasi galimybėmis kažko nemokėti, gauti kažkokią lengvatą. Taip pat apie socialinį teisingumą, solidarumą, apmokestintiną nekilnojamąjį turtą ar automobilį. Nesvarbu, kad greičiausiai jūsų klausimai nesulauks jokių atsakymų. Vien paklausti bus smagu.

Gal visos minėtosios skaičiuoklės dėmenys galų gale bus mažesni - buvo ir tokių kalbų. Tačiau šios kadencijos politikų kalbų vertė kol kas yra labai arti nulio. Tad į tas kalbas siūlyčiau nekreipti dėmesio. Bent jau ligi tol, kol jos nevirs rimtais svarstymais, o gal net įstatymų projektais.

Dėl visų kitų valdančiosios daugumos reformų niekas taip ir nepajudėjo. Išskyrus viešąją erdvę pasiekiančias žinias, esą tarp valstiečių ir žaliųjų frakcijos bei Vyriausybės, o ir pačios Vyriausybės viduje yra ne tik skirtingų nuomonių reformų klausimais, bet ir atvirų pjautynių.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder