R.Janutienė: Skubiai ieškomos darbštuolės, kurios išsiuvinės Tapino profilį ant respiratorių

R.Janutienė: Skubiai ieškomos darbštuolės, kurios išsiuvinės Tapino profilį ant respiratorių

Pradėkime iš toli, iš Bajorų kaimo: „Kuo daugiau giname žmogų ir kovojame už jo gyvybę, tuo didesnę žalą darome ekonomikai.“ Kokioje sužalotoje galvoje galėjo užgimti tokia neįtikėtina mintis - ant vienos svarstyklių lėkštelės padėti žmonių gyvybes, o ant kitos - korumpuotų interesų grupių naudą?

Ta galva - komunistės nuo 23 metų Dalios Grybauskaitės. Tai ji ištryško šiuo lyg iš Lenino raštų išpeštu apibendrinimu, nes liberalas finansų ministras Vilius Šapoka paskyrė ją vadovauti koronaviruso pasekmių mažinimo (spėju, lobistams) fondui.

Dabar ji vėl turi taburetę, ant kurios pasilypėjusi terš savo gerbėjų galvas abejonės bacila: o gal visai nereikia klausyti to Verygos ir to Skvernelio, kai jie liepia sėdėti namie ir nekosėti ant artimo savo?

Gal visai „cool“ nemokėti mokesčių, bet pervesti 5 eurus Tapinui, kad jis už juos nupirktų porą antbačių ir užklijuotų ant jų savo reklamą? Gal kieta užsidėti gaisrininko respiratorių ir eiti į prekybos centrą ryte, kai ten prašoma sudaryti galimybę apsipirkti rizikos grupių žmonėms? Arba grįžus iš paslidinėjimo Alpėse nesilaikyti karantino, eiti į darbuką ir čiaudėti ant bendro virdulio... „Diedukai“ ir visokie ten ligoti išmirs - bus daugiau vietos! Ir pensijų nereikės mokėti...

Tie keli tūkstančiai gyvybių yra ne tokia jau didelė auka, ir JI pasirengusi jus paaukoti, kad Dargis ir jo pramonininkai dar kelias dienas galėtų versti žmones eiti dirbti nieko bendra su higiena neturinčiomis sąlygomis?

Aš buvau pilna vilties, kad mirtinos grėsmės akivaizdoje Grybauskaitė susiturės, nemėgins greta konstitucinės valdžios toliau puoselėti nekonstitucinių galios centrų - lobistų grupių. Vyliausi, kad ji pristabdys savo lenciūginį, ordinu springstantį Tapiną, kad jis nekonkuruotų su valstybe maksimaliai keldamas respiratorių kainą ir klijuodamas ant jų savo reklamą.

Deja, viltis ir šįsyk pasirodė... bloga motina.

Visuomenę dar tik ištinkanti didžiulė bėda Grybauskaitei ir jos dvarui tėra proga pamėginti perimti valdžią.

Graudu ir rizikinga. Lietuvoje užsuktas „bėdų turgus“, kai kelios lobistų grupės renka aukas, graudindamos paprastus žmones ir skatindamos aukoti „po eurą ir po penkis“, yra iš tiesų konkurencija su valstybe, kuri turi aprūpinti sveikatos sistemą, ligonines, būtinomis priemonėmis.

Jeigu Tapinas perka vidaus rinkoje 10 tūkst. respiratorių už 100 tūkst. eurų, mokėdamas 10 eurų už vieną vienkartinį gaminį, tai kažkuri ligoninė jų negaus, jeigu neužsirašys į eilę pas... Tapiną.

Niujorko meras liepė nacionalizuoti visas apsaugos priemones, nes jomis spekuliuojama. Prancūzijos ir Čekijos vyriausybės perima tokias siuntas jau pašte, kai tik jos atkeliauja iš viruso gimtinės - Kinijos. O Lietuvoje mes vis dar taikstomės su dalies politinio elito rėksminga reklamine puota pandemijos metu.

Tapinas ant respiratorių siuntų klijuoja savo reklamą, ragina aukoti, nutylėdamas kad Vyriausybė jau nupirko apsaugos priemonių milijonus vienetų.

Tereikia laukti, kad kitu etapu lupikautojai, renkantys iš žmonių pinigus, kurių jiems gali netrukus pristigti elementariems poreikiams, pradės supirkinėti vaistus. Ir tada - ką? „Palaikinai“ Grybauskaitės įrašą socialiniame tinkle - gavai tabletę? 10 laikų - paracetamolis, 100 laikų - tabletė remdesiviro.

Dabar grįžkime pas Grybauskaitę, kuri pasamprotavo kaip filmo apie Šreką princas, ieškojęs didvyrių, galinčių parvežti jam princesę iš drakono pilies: „Kai kurie iš jūsų mirs. Tačiau aš pasirengęs pa(si)aukoti!“Buvusi prezidentė sveria, ką aukoti parankiau: Dargio, Avulio, Mockaus ir visų tų, kurie nenori stabdyti statybų, tebevežioja savo baudžiauninkus į darbą ankštais autobusiukais, Rakausko su nauju lėktuvu poros mėnesių pelną ar tuos kelis tūkstančius daugiausia pensininkų gyvybių?

Grybauskaitė neskubėjo panaudoti savo buldozerinės vadybos, kad pasakytų jai į burną žiūrintiems gobšuoliams: „Dabar jūs viską sustabdysite ir paleisite žmones namo, kur jie drausmingai laikysis karantino sąlygų.“

Dar blogiau yra tai, kad visa žiniasklaida priklauso nuo tų, kurie dar vis gamina gyvybiškai nesvarbius dalykus, negali arba nenori organizuoti nuotolinio darbo.

Todėl visuomenei niekas neaiškina tikrųjų Šiaurės Italijos tragedijos priežasčių: juk sopulingasis Bergamas yra pogrindinės tekstilės sostinė, kurioje iki praėjusios savaitės dirbo ir nelegalios, ir legalios artelės, į jas kas rytą ėjo dirbti gausybė žmonių, platino virusą ir... saugojo ekonomiką.

Tik vargu ar tie keli tūkstančiai sutaupytų mirusiųjų pensijų atpirks visiškai sugriautą sveikatos apsaugos sistemą, kuri, beje, buvo viena geriausių Europos Sąjungoje.

Aš labai norėčiau, bet neturiu iliuzijų, kad Lietuvai pavyks išvengti didelio sergančiųjų kiekio ir mirčių. 2009 metais ta pati Grybauskaitė liepė tokiam ministrui Algiui Čaplikui optimizuoti sveikatos apsaugą.

Tas buvo labai geras vykdytojas ir žadėjo iš medicinos sutaupyti 100 milijonų eurų. Taip radosi keli medicinos fabrikai didmiesčiuose ir daug vegetuojančių, veiklą imituojančių rajonų ligoninių.

Beje, vienoje iš tokių, Joniškyje, dabar gydosi saviizoliacijos prievolę ignoravę vietos elito atstovai. Tarybos narys - ūkininkas, padėjęs vietos klebonui perimti iš prieglaudos senelių turtus, bei mero bičiulis verslininkas. Abu grįžo ir kelionės į Meksiką ir dabar, spėju, užima abi reanimacijos lovas. Kitiems vietos neliks.

Būtų mano valia, tai nesilaikę saviizoliacijos veikėjai pasveikę keliautų į kitą palatą, tik su grotomis, kaip ir visi tie spekuliantai žmonių patiklumu, jų gyvybiniais interesais, kurie mėgina konkuruoti su valstybe, kai šiai reikia tik vieno: kad mes visi sėdėtume namuose.

Respublika.lt 

Sidebar placeholder