Vytautas Čepas: "Lygių galimybių nelygybė"

Vytautas Čepas: "Lygių galimybių nelygybė"

Į galvą šovė nerami mintis apie lyčių lygybę. Ar ji yra, štai klausimas koks. Bet palaukite, Lietuvoje lygias teises garantuoja Konstitucijos 29 straipsnis, vadinasi, problemos lyg ir neturėtų būti. Tai dėl ko tada triukšmą kelia visokios lyčių lygybės organizacijos ir piktos moterys? Nesunku susigaudyti - už lygias galimybes. Už tai, kad visi turėtų vienodas galimybes į tas lygias teises, kad niekas netrukdytų moterims siekti to, ką jau turi pasiekę vyrai.

Prieš pusmetį viena valstybinė lygių galimybių įstaiga atliko grandiozinį tyrimą ir nustatė, kad vyrų kosmetika... 30 proc. pigesnė nei moterų ir įvertino tai kaip vyrų ir moterų lygių teisių ir galimybių pažeidimą.

Nelygybė, šaukė aršiausios lygių galimybių gynėjos, kur tai matyta! Tačiau dauguma vyrų, kaip rodo tyrimai (išskyrus turinčius specifinių poreikių), kosmetikai ganėtinai abejingi: nesipilinguoja, kojų nesiskuta, skaistalais nesitepa, lūpų nedažo, blakstienų ir nagų neprisiaugina, antakių neišsiskutinėja, blakstienų nesipešioja, į lūpas botulino nesileidžia, krūtų ir užpakalio nesididina...

Net tokioms procedūroms kaip pedikiūras ir manikiūras didelio entuziazmo nerodo. Nusiskuta barzdą, apsikarpo nagus, susišukuoja, šiek tiek pasišlaksto kvapniaisiais aliejais,ambrozija pasitrina pažastis ir... į trasą!

Savaime suprantama, kad prekiautojai kosmetika iš laimės sienomis laksto įpiršę vyriokams tą 30 proc. pigesnę prekę. Bet lygybės vis tiek nėra!

Bet to dar negana, ta pati valstybinė kontora neseniai visiems paskelbė dar vieną sensaciją.

Pasirodo, plaukų kirpimo paslaugos moterims žymiai brangesnės nei vyrams! Aišku, kad nelygybė, baisus moterų teisių pažeidimas!

Būčiau į tai neatkreipęs dėmesio, bet vieną vėlyvą popietę pro kirpyklą skubėjau į kažkokį susitikimą. Per langą matau kaimynę, patogiai įsitaisiusią įmantriame krėsle, ant galvos prikrauta kažkokių popierių ar skudurų. Gerai neįsižiūrėjau, tad nupėdinau ramus savo reikalais.

Po keturių valandų tuo pačiu keliu grįžtu namo ir netikiu savo akimis - kaimynė tebesėdi tame krėsle, tik jau be tų popierių ant galvos, o apie ją tupinėja paslaugi kirpėja. Nusistebėjau tokia moters kantrybe, bet greitai viską užmiršau.

Tą atvejį vėl prisiminiau po gero mėnesio, kada su dviem draugais Friedricho pasažo smuklėje susėdome pasišnekėti ir alaus atsigerti. Kalbai dar kaip reikiant neįsisiūbavus vienas jų pakilo eiti pareiškęs, kad yra užsirašęs pas kirpėją. Išbėgo!

Ką padarysi, likome dviese. Tačiau dar nespėjus išgerti pirmo bokalo jis, kaip niekur nieko, dailiai apkirptas ir, ko gero, tais 30 proc. pigesniais kvepalais iškvėpintas, klestelėjo į kėdę prie mūsų stalo.

Tada ir prisiminiau kaimynę ir tą didįjį tyrimą dėl vyrų ir moterų kirpimo kainų skirtumo. Pusvalandis ir keturios valandos, jei ne daugiau! Paklausiau draugo, kiek sumokėjo kirpėjai? Paminėjo kažkokią nereikšmingą sumą iš ko supratau, kad tai akivaizdus lygių galimybių principo pažeidimas.

Tiesa, kurioje vietoje, sunku pasakyti. Aišku tik, kad lygių galimybių tarnyboms reikia skubiai atlikti papildomus tyrimus ir apsispręsti, kaip šią baisią neteisybę likviduoti - ar vyrams kirpimo kainą pakelti, o gal moterims - nuleisti? Lygybė - aukščiau visk, ir bet kokia kaina!

Šiek tiek sudirgęs ir nepatenkintas, bet vis dar mąstydamas apie lygias moterų ir vyrų teises vaikštinėjau senamiesčio gatvėmis.

Kažkas čia ne taip. Dairausi ir matau kas dešimt metrų ant pastatų sienų ir langų iškabos: profesionalus makiažas, blakstienų priauginimas, lūpų permanentinis makiažas, plaukų priauginimas, nagų priauginimas, plaukų tiesinimas keratinu, antakių permanentinis makiažas, permanentiniai antakiai, manikiūras ir gelinis lakavimas, lūpų putlinimas, akriliniai-geliniai nagai, veido proeėlinis lakavimas, ekologiška kosmetika su meile, permanentinės kosmetikos salonas...

Neišlaikau, nuleidžiu akis žemyn, bet ramybės neduoda vyriškos ambicijos. O kas mums, vyrams, tokias paslaugas teikia? Na, lūpų neputlinsim, nagų neprisiauginsim, bet juk galėtų kokį nors vyrų nugarų kasymo saloną atidaryti. Bet kur tau!

Paslaugų gausa moterims kažkodėl vyrams neužkliūna. Tačiau žvelgiant griežtai iš lygių galimybių pusės tai vis dėlto turėtų būti lygybė. Jei moterys putlina lūpas, tai šalia galėtų būti koks nors vyrų nagų karpymo salonas. Arba jei kur nors moterims priaugina nagus, tai kodėl greta vyrams nepriauginti plaukų (vos neparašiau ragų), ir t. t. Jei jau lygybė, tai visur ir visada!

Tačiau tuo mano kančios dėl lygių galimybių nesibaigė. Anądien per radiją viena moteris balsu, kokį išgirdęs niekas neišdrįsta prieštarauti, aiškino, kad profesijų skirstymas į moteriškas ir vyriškas yra nusikaltimas žmogiškumui. Jai pritarė ir į laidą gausiai skambinę lygių galimybių aktyvistai ir aktyvistės. Klausiausi, gėriau kavą ir žiūrėjau pro langą, kur atidengę kanalizacijos dangtį krapštėsi keli vyrai.

Vienas apsirengęs purvinai gelsvos spalvos "polivalniku" tupėjo kanalizacijos šachtoje, kitas, įlindęs į tepaluotą kombinezoną, kažką jam padavinėjo, o dar vienas tupinėjo apie didžiulę mašiną ir tampė kažkokias žarnas.

Nesulaukęs diskusijos į vienus vartus pabaigos išėjau į gatvę. Už kampo statyba, vyrai iš betoninių blokų stato namo sieną, tampo betono perpildytus kibirus, armatūrą lanksto...

Nejučia pagalvoju, kad vyrai tikrai nebūtų prieš, jei tas žmonijai nusikalstamas skirstymas į vyriškas ir moteriškas profesijas amžiams išnyktų iš mūsų gyvenimo.

Galėtų tada moterys tampyti betono luitus ir plieno lakštus, valyti kanalizaciją, mūryti sienas, dengti stogus ir lieti asfaltą, o vyrai - daryti pedikiūrus ir manikiūrus, permanentinį ir kitokį makiažą, priauginti moterims nagus, o ypač - didinti krūtis...

Nėra Lietuvoje lygybės, niekam nė motais nei lygios teisės, nei lygios galimybės tų teisių siekti!

Ir todėl moterys, užuot gryname ore stačiusios namus, tiesusios kelius, akmenimis grindusios gatves, kirtusios miškus, tvarkiusios kanalizaciją, yra priverstos dusti tvankiuose grožio salonuose. Tokios tad ir lygios galimybės!

Jau galvojau, kad tą temą baigiau, bet netyčia užklydau į internetinį portalą Alio:lt (tavo grožiui ir sveikatai!).

O ten skelbimas, kviečiantis mylėti save. Iš 30 paslaugų pasimylėti su savimi 23 skirtos moterims (visokie makiažai, antakių pešiojimai, nagų priauginimai ir t. t.), šešios tinka abiem pusėms (kilnojama pirtis, lauko kubilas masažui, plataus profilio kirpėja, invalido vežimėlis etc.) ir tik viena vyrams - išblaivinimo paslaugos!

Kodėl tik vyrams? Argi vargšė moteris XXI a. neturi teisės civilizuotai išsipagirioti? Šitoje vietoje mano nervai neišlaikė. Stvėriau telefoną ir puoliau skambinti už lygias teises ir galimybes kovojančioms organizacijoms: Moterų ir vyrų lygių galimybių komisijai, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, Lietuvos darbo federacijos Moterų komitetui, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos Moterų centrui, Lietuvos moterų profesinei sąjungai "Solidarumas", Moterų informacijos centrui, Lietuvos moterų lobistinei organizacijai, Lygių galimybių plėtros centrui, Socialinių inovacijų fondui, Lyčių studijų centrui, Vilniaus universiteto Lyčių studijų centrui, Mykolo Romerio universiteto Lyčių tyrimo laboratorijai, pagaliau Vilniuje įsikūrusiai svarbiausiai Europoje už lygybę kovojančiai įstaigai - Europos lyčių lygybės institutui.

Niekas neatsiliepė! Paaiškėjo, kad visi labai užimti, mat atlieka nepriklausomus ir plačius tyrimus, kuriuose aiškėja daugybė stulbinamų lygių teisių ir galimybių pažeidimų.

Suskaičiuota, kad tik šešių iš 17 upių, ilgesnių nei 100 kilometrų, pavadinimai yra vyriškos giminės.

Bet iš 25 Lietuvos vietinių medžių rūšių tik aštuonių vardai moteriški. Tačiau prasčiausia žmogaus kaulų situacija. Ten tyrimai dar tik prasidėjo, bet jau dabar į dienos šviesą lenda siaubingi dalykai! Štai iš 22 veido kaulų tik du moteriškos giminės (apatinė nosies kriauklelė ir kilpa). O juk tų kaulų daugiau nei 200! Tiesiog protą temdanti nelygybė, neteisybė ir visų įmanomų teisių pažeidimai!

Kai pyktis praėjo, ilgai svarstęs supratau kad pasaulis juokingas ir mes juokingi, ir dėl to įdomu ir smagu gyventi! Viskas!

Sidebar placeholder