"Vakarų ekspresas": prieš ketvirtį amžiaus
"Vakarų ekspresas": prieš ketvirtį amžiaus

Vartydami 1993-iųjų kovo pabaigos-balandžio pradžios "Vakarų ekspreso" komplektus radome įdomių dalykėlių. Pirma, jau tada prieš ketvirtį amžiaus mūsų ir estų vidutinis mėnesio atlyginimas skyrėsi beveik tris kartus. Savaime suprantama - estų naudai. Antra - ir tada mokėjome švelniai pasišaipyti iš savęs skelbdami Balandžio 1-osios pokštus. Trečia... sužinosite patys, jeigu iki galo perskaitysite šį rašinį...

VE 1993.03.27 - 1993.04.08

Apkartusios įkurtuvės

1993-iųjų vasario mėnesį statybininkai klaipėdiečiams perdavė naują pastatą - Smiltelės 29. Kas gali būti smagiau už įkurtuvių nuotaikas. Tačiau džiaugsmą pamažu keitė neviltis. Jau kovo mėnesį visuose gyvenamojo namo įėjimuose dingo elektra. O kovo pabaigoje gyventojai liko ne tik be karšto, bet ir be šalto vandens. Kas toliau, klausė žurnalistai ir namo gyventojai? Tikėkimės, kad toliau nebuvo dar gražiau, nes kam tada apskritai keltis į naują namą, jei tokie nenauji dalykai jame vyksta?

Skaudi nelaimė

1993-ųjų kovo 25-ąją Krokų Lankoje tinklu žvejojant stintas apsivertė valtis ir nuskendo garsusis Lietuvos sunkiaatletis bei treneris 47-erių metų Bronislovas Mačernis ir 23 metų šilutiškis Saulius Plauška. 22 metų amžiaus Giedrius Plauška išgelbėtas, dėl jo gyvybės kovojo Šilutės medikai. Paskendusio B. Mačernio kūno ieškojo narai.

Istorijos nesuklastosi

Šiandien mes nuolat skundžiamės, kad atsiliekame nuo kaimynų latvių ir ypač nuo estų. Galima pagalvoti, kad tas skirtumas atsirado per ilgus metus. Nieko panašaus. Dar prieš 25 metus mes skelbėme statistiką, kuri byloja visai priešingai - skirtumas tarp trijų Baltijos sesių buvo jau tada: "Kaip pas jus viskas pigu!" - aikčioja užsienio pilietis, turėdamas kokį tūkstantį dolerių ir galėdamas už juos maudytis pas mus prabangos jūroje. Svetur už tiek geriau ir nosies niekur nekišti... Savaitraščio "The Baltic Independent" duomenimis, vidutinis mėnesio atlyginimas sausio mėnesį Estijoje buvo 60 JAV dolerių, Latvijoje - 43, Lietuvoje - 24 doleriai. Beveik kaip juodadarbių. Taigi, skaičiuokite patys. Nuo estų atsilikome beveik tris kartus. O šiandien tik beveik du. Tataigi, judame į priekį. Ir jeigu ne mes, ne mūsų vaikai ir anūkai, tai bent proanūkiai tikrai pavys tuos lėtapėdžius estus. O kai pavysime, tada taip smarkiai pralenksime, kad jiems daugiau niekada nekils noras prieš mus puikuotis.

Čempionas iš Klaipėdos

1993-iųjų kovo pabaigoje Vilniuje vykusioje grandiozinėje šunų parodoje klaipėdiečiai sutartinai skynė laurus. Geriausius iš geriausiųjų tarptautinės klasės teisėjai pripažino dogą, senbernarą, juodąjį terjerą. Pastarasis iškovojo ir čempiono vardą. Klaipėdiečių Korablinų šeimai priklausantis juodasis terjeras Arre-Frais-Kleriks pripažintas pačiu geriausiu, tipiškiausiu veislės atstovu. Jis apdovanotas medaliu, didžiule taure ir visų šunų svajonių viršūne - didžiuliu maišu "Pedigree pal" (geriausias pasaulyje šunų maistas).

Tik parodai pasibaigus paaiškėjo mėgstamiausias čempiono užsiėmimas - graužti šeimininkės šlepetes ir tysoti prieš saulę, nieko neveikiant. Šiandien jau taip nepavyktų. Nebe tie laikai. Dabar nori būti čempionu, turi dirbti iki devinto prakaito. Konkurencija tai vadinasi.

Padirbta valiuta

1993-ųjų kovą Lenkijos - Kaliningrado pasienio Bagrationovsko poste buvo sulaikytas Rusijos pilietis A. B. kuris su savimi turėjo du šimtus 100 JAV dolerių vertės banknotų. Visi banknotai padirbti. Šis pilietis ruošėsi tuos aukštos kokybės netikrus banknotus atvežti į Klaipėdą ir čia juos realizuoti. Tai bent būtų pasilinksminęs ir paūžęs Klaipėdoje rusas, jeigu tik nebūtų įkliuvęs. Uostamiestyje tada cirkuliavo ne tik padirbti JAV doleriai, bet ir Vokietijos markės. Potencialūs platintojai - laisvieji prekeiviai šalia bankų ir viešbučių.

"Nustokite pirkti valiutą iš neaiškių piliečių, - skaitytojus įspėjo "Vakarų ekspresas", - taupydami kelis šimtus, galite prarasti kelis tūkstančius". Nežinau, ar kas nors mus išgirdo, ar klausėsi mūsų patarimų.

600 valdininkų ir jokios strategijos!

1993-ųjų kovo 27-ąją Klaipėdoje lankėsi Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Adolfas Šleževičius. "Jūros" valstybinėje žvejybos įmonėje Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovas susitiko su šios ir kitų su jūra susijusių įmonių vadovais. Nors "Jūros" generalinis direktorius suminėjo įvairias įmonės ekonominės krizės priežastis - didžiules banko kreditų palūkanas, nepakankamą Vyriausybės finansinę paramą, tačiau kartu paaiškėjo ir neūkiškumo ir piktnaudžiavimo valstybinio kapitalo plukdymo į privatų sektorių padėtis, prastokai organizuojamas darbas, specialistams trūksta kompetencijos. Apibendrindamas susidariusią situaciją, premjeras Adolfas Šleževičius "Jūros" įmonę apibūdino kaip šonu pasvirusį didelį laivą. Visiems susitikimo dalyviams tapo aišku, kad tuomečiai įmonės vadovai neturi nei konkrečių idėjų, kaip reikėtų gerinti padėtį, nei perspektyvios taktikos ir strategijos, nors įmonėje dirbo 600 valdininkų. "Iš viso būrio - nė dūrio", - yra toks liaudiškas posakis.

Kazimiero Motiekos pokštas

1993-iaisiais pagrindo linksmintis buvo ne tiek jau daug. Ir vis dėlto buvęs Aukščiausiosios Tarybos deputatas Kazimieras Motieka viešėdamas Palangoje ir dalyvaudamas "Dviejų brolių" parduotuvės atidaryme pajuokavo, kad per tris savaites Lietuvoje iš apyvartos bus išimtos 500 talonų vertės kupiūros. Jos bus pakeisto naujomis, kuriose vietoje meškos bus nupiešti du vilkai. 500 talonų kupiūrų keitimas motyvuojamas tuo, kad tuometis finansų ministras buvo ponas Vilkelis. Maža to, ir ekonomistas Eduardas Vilkas aktyviai reiškėsi viešumoje.

Balandžio 1-osios pokštai

1993-iųjų balandžio 1-ąją "Vakarų ekspreso" pirmajame puslapyje pokštavome apie tai, kad žymus verslininkas P. Alšmitas miesto merijai pasiūlė privatizuoti senamiesčio tiltą per Danę. Merija, pritarusi šiam pasiūlymui, tikėjosi, kad surinktos lėšos bus panaudotos senamiesčiui restauruoti. Nemokamai pereiti tiltą galės socialiai remtini piliečiai ir miesto Tarybos deputatai. Šiandien, praėjus ketvirčiui amžiaus, tikrai nebegalime prisiminti, kiek klaipėdiečių patikėjo šia informacija ir kaip jie tada piktinosi.

Apsinuodijimas delikatesais

Šiandien jau visai nebejuokinga, bet tada, 1993-iaisiais, kai parduotuvių lentynos buvo tuščios, ši Balandžio 1-osios informacija galėjo sukelti daug juoko: "Klaipėdos higienos skyrius perspėja, kad pastaruoju metu labai padaugėjo apsinuodijimų rūkytais unguriais, juodaisiais ir raudonaisiais ikrais. Masiškai sergama ne tik Klaipėdos mieste, bet ir Gargždų bei Šilutės apylinkėse. Kokie dar unguriai, kokie dar ikrai? Nors Balandžio 1-ąją visko pasitaiko...

Rojaus lenkai nerado

Kai kurie lenkai, matyt, dar nuo Liublino unijos laikų tebelaikė Lietuvą gūdžia provincija. Vienas lenkų turistinės firmos atstovas Klaipėdos turistinei firmai pasiūlė mokėti... 6 dolerius per dieną už vieno lenko turisto aptarnavimą (nakvynę, maitinimą ir ekskursijas). Neišdegė jam. Klaipėdiečiai į tokį "komercinį" pasiūlymą, ko gero, net atsakyti nesivargino. Tegu ieško tokių paslaugų už 6 dolerius kur nors kitur - tarkime Nigerijoje...

R. Vaštakas rado ketvirtį milijardo

Pirmasis ir svarbiausias 1993-iųjų kovo pabaigos miesto Tarybos 34-osios sesijos klausimas buvo metinio biudžeto tvirtinimas. Pagal Vyriausybės nutarimą visų šalies miestų ir rajonų biudžetai turėjo būti be deficito. Tačiau išgelbėjo Tarybos Biudžeto komisijos pirmininkas R. Vaštakas. Jis laiku pastebėjo, kad, įvertinus mokamus mokesčius, infliacijos augimą ir tai, kad gyventojų atlyginimai bus dar ne kartą kompensuojami, kartu didės ir surinktų mokesčių suma. Todėl, pasak jo, biudžetas pasipildys 234 milijonais 431 tūkstančiu talonų. Šią sumą deputatai paskirstė įvairioms miesto ūkio sritims. Sunku įsivaizduoti, kas būtų atsitikę, jei tokių R. Vaštakų būtų atsiradę ir daugiau. Gal būtume suradę dar keletą papildomų milijardų ir, kas žino, gal šiandien jau būtume labiausiai klestintis Europos miestas...

"Biznis" iš...

Į Rietavo turgavietę 1993-iaisiais atvažiuodavo apie 1000 automobilių. Už jų pastatymą automobilių savininkams tekdavo sumokėti nuo 300 iki 700 talonų. O vakare prireikdavo ieškoti traktoriaus, kad purvyne įklimpusį automobilį ištrauktų. Apie tokį "biznį" žmonės sako: iš š... vašką išspaudžia.

Varna kaltininkė

1993-iųjų balandžio 4-ąją 10.20 val. automatiškai išsijungė Ignalinos atominės elektrinės trečiasis turbinis generatorius. Pasak direktoriaus, įvykio kaltininkė buvo varna. Ji į savo lizdą ant 330 kilovoltų linijos atramos nunešė gabalą laido. Paukščio liekanos rastos po atrama.

Nuobaudos dergėjams

Už garbės ir orumo įžeidimą 1993 metais iš "Pirmadienio" alikraščio "Lietuvos aidui" teismas priteisė 100 minimalių mėnesinių algų moralinės žalos atlyginimui. "Pirmadienis" 1992 m. spalio 19-25 dienos numeryje "Lietuvos aidą" pavadino išsigimusius kūdikiu, kuris "tiesiog negali susilaikyti kiekviename numeryje neapdergęs bent kiek žinomesnio žmogaus..."

Bus daugiau

Raktažodžiai
Sidebar placeholder