Andrius Mamontovas: "Nebijokime kalbėti apie savižudybes"

Andrius Mamontovas: "Nebijokime kalbėti apie savižudybes"

"Labas, aš esu Andrius, muzikantas", - prisistatė diskusijos apie savižudybių prevenciją dalyviams vienas žinomiausių šalies atlikėjų Andrius Mamontovas. Klaipėdos universitete vykusio susitikimo su jaunimu metu paliesta viena skaudžiausių visuomenės problemų, apie kurią visi bijo kalbėti - savižudybės. Jau penkerius metus vyksta A. Mamontovo ir psichologinės pagalbos telefonu "Jaunimo linija" bendra iniciatyva "Nebijok kalbėti", kurios tikslas - ieškoti būdų, kaip sumažinti savižudybių skaičių.

"Kuo labiau tylime apie savižudybes, tuo gilesnė darosi ši problema. Statistika skelbia, kad Klaipėda nėra pirmaujanti savižudybių skaičiumi, daugiausia Lietuvoje žudosi kaime, mažuose miesteliuose gyvenantys 40-50 metų amžiaus vyrai, kurie dažnai būna vieniši, vartoja alkoholį.

Lietuvoje turime milžinišką problemą - nuo gripo per metus miršta apie 20 žmonių, visuomenė gauna labai daug informacijos apie šią ligą, visi viską žino apie gripą. O štai savižudybės nusineša apie 1000 gyvybių kasmet ir apie tai bijome kalbėti.

Nekalba net politikai, bijodami matyt, kad bus tapatinami su šia problema", - susitikimo metu kalbėjo A. Mamontovas. Pasak populiaraus muzikanto, žmonės turi būti informuoti apie savižudybes, kas tai yra, kur kreiptis pagalbos, nes tyla žudo.

"Todėl ir atsirado iniciatyva "Nebijok kalbėti". Į susitikimus kviečiame visus norinčius susipažinti su savižudybių tema, ir tuos, kurie yra susidūrę su šia problema savo aplinkoje. Važinėjame po miestus, miestelius, daug kalbame, pasakojame, diskutuojame. Į susitikimus ateina mažiausiai 10 žmonių, o dažnai susirinkdavo ir po 100-300.

Džiugu buvo matyti, kad žmonės domisi šia tema, ateina atvirai pasikalbėti. Pastebėjome, kad jie vadovaujasi iškreipta informacija arba turi labai mažai žinių apie savižudybės grėsmes bei jų įveikimo galimybes, todėl šviesti visuomenę yra būtina.

Pavyzdžiui, kaimuose žmonės nežino, kur galima kreiptis pagalbos, kur paskambinti, nežino, kas yra psichologas, ar gėdijasi į jį kreiptis", - kalbėjo muzikantas.

A. Mamontovo manymu, kiekvienas galime prisidėti prie šios skaudžios problemos įveikimo, tik reikia žinoti kaip. Tad šias žinias, anot atlikėjo, ir stengiamasi perduoti žmonėms "Nebijok kalbėti" renginių metu.

Nuo šios iniciatyvos pradžios susitikimuose ir A. Mamontovo koncertuose bei kituose renginiuose išdalinta daugiau kaip 50 tūkst. "Nebijok kalbėti" atvirlaiškių, kuriuose surašyti pagrindiniai savižudybės rizikos ženklai ir pagalbos būdai.

Pokalbis gali išgelbėti gyvybę

"Kodėl mes dalyvaujame šioje akcijoje? Tai labai aktuali problema 16-36 metų amžiaus žmonėms, nes šioje amžiaus grupėje daugiausiai žmonių miršta ne dėl transporto avarijų ar kitų nelaimingų atsitikimų, bet būtent dėl savižudybių.

Kuo daugiau jaunimas žinos apie tai, kur galima kreiptis pagalbos, tuo labiau mažės savižudybių rizika. Savižudybių mastas yra didžiulis. Kiekvieno susitikimo metu auditorijoje yra keliolika žmonių, susidūrusių su savižudybių problema. Toks atvejis galbūt buvo šeimoje ar artimoje aplinkoje, pačiam kilo minčių apie tai", - sakė "Jaunimo linijos" vadovas ir vienas iš akcijos "Nebijok kalbėti" iniciatorių Paulius Skruibis.

Anot jo, "Jaunimo linijoje" pagrindinis "vaistas" yra pokalbis, nes atviras pasikalbėjimas apie problemas mažina įtampą, o nuoširdus palaikymas gali išgelbėti ant savižudybės slenksčio jau stovinčio žmogaus gyvybę. Taip pat į šią pagalbos liniją, dirbančią visą parą, galima ne tik paskambinti, bet parašyti elektroninį laišką ir išlieti susikaupusį sielvartą.

Pasak P. Skruibio, šiemet numatoma aplankyti šešias aukštąsias mokyklas, šių susitikimų tikslas - keisti nusistovėjusius visuomenės stereotipus apie savižudybės problemą bei parodyti, kad kiekvienas iš mūsų galime padėti žmonėms, patiriantiems didelę dvasinę krizę.

Klaipėdiečiai susitikimo metu A. Mamontovui ir P. Skruibiui taip pat pateikė daug klausimų apie savižudybių tema: kodėl žmonės žudosi, kaip padėti pagalbos nepriimančiam žmogui, koks žmogaus elgesys praneša apie galimą savižudybę, kaip pakelti artimo žmogaus, kuris nusižudė, netektį. Daugiau apie šią iniciatyvą www.nebijokkalbeti.lt.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder