Antanas Matulas: nuo liepos už nemažai kompensuotų vaistų teks mokėti patiems

Antanas Matulas: nuo liepos už nemažai kompensuotų vaistų teks mokėti patiems

Gerai būtų, jei būtų sakoma teisybė. Taip Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas įvertino antradienį Seime sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pristatytas vaistų kompensavimo naujoves.

Pasak A. Matulo, gegužės 10 dieną paskelbtame Kompensuojamųjų vaistų kainyno projekte, pagal kurį nuo liepos 1 dienos bus kompensuojami vaistai, nerasime daugybės vaistų.

„Jei bus patvirtinta tokia tvarka, labai daug vaistų išsibrauks ir gydytojui nebeliks galimybės parinkti pacientui kompensuojamus vaistus. Ministras kalba apie valstybės lėšų taupymą, bet patys žmonės bus priversti visą kainą mokėti už vaistus, kurių neliks kompensuojamųjų vaistų sąraše“, - piktinosi Seimo narys.

Kaip pabrėžė sveikatos apsaugos ministras, rezerviniame kompensuojamųjų vaistų sąraše neliko nė vieno kompensuoti pasiūlyto ir pacientams tikrai reikalingi vaisto, nes visi buvo įtraukti į kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Be to, vaistinės nebebus suinteresuotos pacientams pardavinėti brangesnių vaistų.

„Raginame neišlaidauti ir neleisti pinigų ten, kur nėra prasmės“, - sakė ministras, pridurdamas, kad gydytojams ir vaistininkams, išrašant ar parduodant pigesnius tos pačios veikliosios medžiagos kompensuojamus vaistus, reikės paaiškinti žmonėms, kodėl jie kitaip vadinasi ir kuo skiriasi.

Kaip pabrėžė ministras, metų pradžioje patvirtintos naujos kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų ir paciento priemokų už juos apskaičiavimo tvarkos vienas tikslų - įteisinti maksimalią paciento priemoką.

„Jei vaistas kainuoja iki 20 eurų, nuo liepos jo priemoka negalės viršyti 20 proc. bazinės kainos, o jei kainuoja virš 20 eurų, jo priemoka negalės būti didesnė negu 4 eurai“, - sakė A. Veryga.

Planuojama, kad, nuo liepos įsigaliojus naujam kainynui, priemokos sumažės dar 20 proc., ir pacientai sutaupys apie 10 mln. eurų per metus.

„Kompensuojamų vaistų kainų apskaičiavimo tvarkos pakeitimuose numatyti ir griežtesni gamintojų deklaruotos kainos dydžio reikalavimai vaistų grupėms, kurias sudaro 3 ir daugiau gamintojų gaminami vaistai. Jų kainos gali būti tik 10 proc. didesnės negu kitose referencinėse šalyse, nors anksčiau buvo ir tris kartus didesnės. Nuo 2017 metų liepos 1 dienos pradėjus taikyti šiuos pakeitimus, paciento priemokos sumažėjo apie 17 proc.“, - Vyriausybės pusvalandyje Seime sakė A. Veryga.

Prieš metus patvirtinto Farmacijos įstatymo pakeitimu, Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas tvirtinamas 4 kartus per metus. 2017 metais buvo patvirtinti 3 kainynai, 2018 metais - 1 kainynas. Pasak A. Verygos, tai papildomai leido sutaupyti apie 5 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų.

Ministro teigimu, sutaupytos lėšos atiteks ne kam kitam, o naujiems vaistams kompensuoti.

„Iš rezervinio vaistų sąrašo į Kompensuojamųjų sąrašą įtraukėme 9 vaistus onkologinėms ligoms gydyti, kurie yra labai brangūs, vaistus kvėpavimo sistemos ligoms gydyti ir kitus, kurie anksčiau dėl lėšų stygiaus buvo rezerviniame sąraše“, - sakė A. Veryga.

Taip pat planuojama iki 60 vienetų per mėnesį vienam pacientui padidinti kompensuojamų priemonių slaugai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder