Emigrantų gydymasis: Ką reikia žinoti, kad netektų susimokėti

Emigrantų gydymasis: Ką reikia žinoti, kad netektų susimokėti

Statistikos departamento duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių į Lietuvą imigravo per 20 tūkst. žmonių, iš kurių dauguma - grįžę mūsų šalies piliečiai. Valstybinė ligonių kasa primena, kad šiems žmonėms, jei jie nori gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, būtina deklaruoti gyvenamąją vietą mūsų šalyje ir atnaujinti sveikatos draudimą.

„Tik deklaravusieji savo gyvenamąją vietą žmonės gali dalyvauti privalomojo sveikatos draudimo sistemoje, - teigia Valstybinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Žadvilė Abelienė. - Prievolė mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas atsiranda nuo gyvenamosios vietos deklaravimo datos. Jei žmogus tuoj pat įsidarbina - jam jokių neaiškumų dėl draudimo kilti neturėtų, nes visos privalomos įmokos sumokamos kartu su darbo užmokesčiu ir sveikatos draudimas įsigalioja nuo įsidarbinimo datos.“

Dirbantieji pagal verslo liudijimą, vykdantieji individualią veiklą, žemės ūkio valdos valdytojai, kurių ūkio valdos apskaičiuotos pagal žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominį dydį, kiti asmenys, nevykdantys veiklos ir nepriklausantys valstybės lėšomis draudžiamų asmenų grupėms, privalomuoju sveikatos draudimu turi draustis savarankiškai.

Tiesa, jei į Lietuvą žmogus atvyksta tik trumpam pasisvečiuoti, deklaruoti gyvenamosios vietos Lietuvoje nereikia. Tiesiog išvykstant iš ES šalies, kurioje legaliai dirba, svarbu nepamiršti pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelės, kuri pravers, jei Lietuvoje prireiktų būtinosios medicinos pagalbos.

Lietuvos piliečiai, legaliai dirbantys ir mokantys mokesčius bet kurioje ES šalyje, Europos ekonominės erdvės šalyse (Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine) ar Šveicarijos Konfederacijoje ir toje šalyje apdrausti nustatytu sveikatos draudimu, turi teisę vykti gydytis į kitas šalis pagal tarpvalstybinės sveikatos priežiūros direktyvą. Šis teisės aktas suteikia teisę vienos šalies apdraustajam kitoje ES šalyje gauti planines paslaugas, o grįžus į šalį, kurioje yra apdraustas, gauti tokių paslaugų išlaidų kompensaciją pagal draudimo toje šalyje taikomus įkainius - atgauti dalį ar visus tam išleistus pinigus iš vietinių ligonių kasų.

Taigi žmonės, planuojantys atvykti į Lietuvą gydytis, pirmiausia turėtų tiksliai išsiaiškinti šalies, kurioje yra apdrausti, kompensacijos gavimo sąlygas - kokios gydymo paslaugos jiems bus kompensuojamos šalyje, kur jie yra drausti, kiek jos kainuos Lietuvoje, kokių dokumentų ir siuntimų reikės norint išvykti, kokius dokumentus reikės pateikti grįžus, norint gauti kompensaciją.

Gavęs sveikatos priežiūros paslaugas žmogus pirmiausia privalo sumokėti savo lėšomis visą gydymo kainą. Na, o grįžęs į šalį, kur gyvena ir dirba bei moka mokesčius, gali gauti kompensaciją.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder