Fiziniai pratimai skirti ne tik raumenims

Fiziniai pratimai skirti ne tik raumenims

Šiandien daugybė žmonių dirba streso kupiną darbą ir rizikuoja "perdegti". Mokslininkai vis dažniau paliečia aktualią šių laikų problemą - lėtinio nuovargio sindromą, kurio pagrindiniu simptomu laikomas išsekimas, atsiradęs dėl įtampos. Šis sindromas pasireiškia vadinamiesiems "darboholikams".

Yra pastebėta, kad ilgesnį laiką poilsiaujančios arba nieko neveikiančios smegenys, kaip ir raumenys, silpsta, nyksta. Vadinasi, smegenims, kaip ir kūnui, reikalingos treniruotės. Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesorius, habil. dr. Povilas Tamošauskas dalinasi savo įžvalgomis ir patarimais, kaip išvengti lėtinio nuovargio, gręsiančio perdegimo ir fiziniais pratimais aktyvinti protinę veiklą.

"Protiniai gebėjimai prastėja dėl to, kad silpsta ryšys tarp galvos smegenų nervinių ląstelių. Anksčiau buvo manoma, kad kartą sutrikus smegenų ląstelės veiklai, ji nebeatsistato. Dabar ši hipotezė paneigta - veiklą atgaivinti galima reguliariais pratimais", - teigia prof. P. Tamošauskas.

Remdamasis prof. Alberto Skurvydo pastebėjimais, jis pabrėžia, kad viena geriausių priemonių, mažinančių lėtinio nuovargio sindromo pasireiškimo galimybę, yra nedidelio intensyvumo tinkamas fizinis krūvis. "Staigus krūvio padidinimas, kai žmogus tam nepasiruošęs, kaip ir fizinio krūvio nutraukimas, kai žmogus buvo prie jo pripratęs, gali taip pat paskatinti lėtinio nuovargio sindromą", - akcentuoja profesorius.

P. Tamošausko nuomone, labai padeda aerobiniai ir jėgą lavinantys fiziniai pratimai, kuriuos reikia derinti su tinkama mityba: maiste turi būti pakankamai folio rūgšties, B12 ir C vitaminų, Q-10, magnio, cinko.

Profesoriaus nuomone, protą, kaip ir kūną, reikia lavinti ne tik tada, kai esi vyresnio amžiaus, tai reikia pradėti daryti dar vaikystėje ir tęsti visą gyvenimą. Šiai veiklai yra sukurta net speciali pratimų sistema - neurobika. Reguliariai atliekant šios sistemos pratimus yra stimuliuojamos ir aktyvinamos įvairios smegenų sritys.

"Fiziniai pratimai taip pat gali stimuliuoti neuronų augimą, apsaugoti nervų sistemą nuo per didelių stresų ir išankstinio senėjimo. Tokiu būdu tam tikri fiziniai pratimai gali padėti treniruoti ne tik raumenis, bet ir mūsų protą", - sako P. Tamošauskas.

Pagrindinis nervinio audinio mitybos produktas - deguonis. Smegenys, kurių svoris sudaro 2-3 proc. viso žmogaus kūno svorio, būdamos ramybės būsenos sunaudoja beveik trečdalį visam organizmui reikalingo deguonies. Kad gerai veiktų kraujotaka ir pagerėtų deguonies pernešimas, didelę reikšmę turi gera širdies kraujagyslių ir kvėpavimo sistemų būklė.

"Jų treniruotei geriausiai tinka aerobiniai pratimai: ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, plaukimas, slidinėjimas ir aerobika. Šie pratimai ženkliai pagerina širdies kraujagyslių ir kvėpavimo sistemų veiklą, gerokai padidina neuronų skaičių smegenyse", - sako VGTU profesorius.

Eksperimentais įrodyta, kad nedideli ir vidutiniai fiziniai krūviai stimuliuoja protinę veiklą, tačiau, didinant krūvio apimtį ir intensyvumą ne pagal žmogaus pasirengimo lygį, jie gali būti ir žalingi.

Smegenų veiklą suaktyvinti galima paprastais pratimais: jei esate dešiniarankis, valykite dantis, šukuokite plaukus, užsiseginėkite sagas ar valgykite kaire ranka, jei esate kairiarankis - darykite priešingai; naudokite šį metodą ir sportuodami: žaisdami krepšinį, tinklinį, tenisą ar badmintoną pagrindinius judesius atlikite ne dominuojančia ranka. Kaitaliojant rankų pirštus balansuokite su gimnastikos lazda, žongliruokite teniso kamuoliukais, mėtykite į krepšį kamuolį užrištomis akimis, mėtykite skirtingo svorio kamuoliukus į taikinį, paprastą pasivaikščiojimą keiskite į šiaurietišką ėjimą su lazdomis, eikite į darbą pėsčiomis, bėgiokite, važinėkite dviračiu, nuolat keiskite maršrutus, reguliariai atlikite kvėpavimo pratimus.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder