Gydytojai dovanoja antrą gyvenimą

Gydytojai dovanoja antrą gyvenimą

Rugsėjo 2-ąją sukaks 30 metų nuo ypač reikšmingo ne tik šalies medikams, bet ir visiems Lietuvos žmonėms įvykio - pirmosios Lietuvoje atliktos širdies transplantacijos. Vakar Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose šiuos įvykius paminėjo medikai bei jų pacientai, gyvenantys dėl širdies transplantacijos.

Po 1967 m. pasaulyje atliktos pirmosios širdies transplantacijos garsus širdies chirurgas prof. Algimantas Marcinkevičius išsikėlė tikslą kuo greičiau atlikti širdies transplantaciją Lietuvoje. Tiesa, tikslą dėl įvairių trukdžių jam pavyko pasiekti tik po 20 metų - 1987 m. Vilniaus respublikinėje klinikinėje ligoninėje (dabar - Santaros klinikos) subūręs didžiulę medikų komandą jis atliko istorinę, visai Lietuvai reikšmingą pirmąją širdies transplantaciją.

Kartu su juo pirmoje širdies persodinimo operacijoje dalyvavęs Santaros klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centro konsultantas, buvęs ilgametis ligoninės Širdies ir krūtinės chirurgijos centro vadovas prof. Vytautas Sirvydis teigia, kad tos dienos prisiminimai iki šiol labai ryškūs ir gyvi. „Tai buvo labai svarbus įvykis Lietuvai, medicinai, visai Lietuvos kultūrai, - teigia V.Sirvydis. - Turiu pripažinti, kad ta pirmoji širdies transplantacija Lietuvoje mano profesiniame gyvenime buvo pats svarbiausias ir įsimintiniausias įvykis.“

Prisimindamas prieš 30 metų vykusią operaciją profesorius pasakojo, kad jai buvo labai kruopščiai pasiruošta, atlikta per 300 eksperimentinių operacijų gyvūnams. Pačios operacijos metu buvo juntamas ypatingas medikų sutelktumas, noras prisidėti prie istorinio įvykio ir padaryti viską, kad jis būtų sėkmingas. Darbas vyko dviejose operacinėse, kurios dar niekada iki tol nebuvo mačiusios tokios medikų gausos.

Santaros klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centro vadovas prof. Kęstutis Ručinskas prisipažino, kad tos dienos įvykiai buvo postūmis jam, tuo metu mediciną dar tik studijavusiam ir „broliuku“ Širdies chirurgijos skyriuje dirbusiam jaunuoliui, pasirinkti širdies chirurgo specialybę.

„Širdies transplantacija iki šiol lieka geriausiu ir efektyviausiu širdies nepakankamumo gydymo būdu, kuris padeda sergantiems žmonėms grįžti į visavertį gyvenimą, - sako K.Ručinskas. - Ir nors per 30 metų širdies transplantacijos tam tikra prasme tapo įprastos, įtampa prieš kiekvieną tokią operaciją iki šiol išlieka“.

Per metus Santaros klinikose atliekama apie 6 širdies transplantacijas. Šis skaičius priklauso nuo to, kiek Lietuvoje atsiranda donorų, nes eilėje laukiančių širdies transplantacijos operacijų šiuo metu yra 29. Laukti operacijos tenka vidutiniškai 18 mėnesių.

Neretai pacientams sulaukti donoro organo, K.Ručinsko teigimu, padeda implantuojami dirbtiniai skilveliai, kurie Lietuvoje 1999 m. buvo pradėti implantuoti prof. V.Sirvydžio iniciatyva. Pasitelkiant juos širdies persodinimo sulaukia 40 proc. pacientų. Šiuo metu su dirbtiniais skilveliais gyvena 11 žmonių.

Per 30 metų, prabėgusių nuo pirmosios širdies transplantacijos, Santaros klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centre atliktos 124 širdies transplantacijos, iš jų - 16 vaikams. Šiuo metu su persodinta širdimi gyvena 55 pacientai, ilgiausiai pacientas po operacijos gyvena jau 20 metų. Jauniausias pacientas, kuriam Lietuvoje buvo transplantuota širdis, tebuvo 1 mėnesio ir dviejų savaičių kūdikis, vyriausias - 72 metų vyras, kuris su donoro širdimi jau gyvena 5 metus.

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, per 30 metų Lietuvoje atliktos 164 transplantacijos. Širdies transplantacijos šiuo metu laukia 40 recipientų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder