Antimikrobinio atsparumo problema
Šiuolaikiniai mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad didėjant mikroorganizmų antimikrobiniam atsparumui, daugėja su juo susijusių visuomenės sveikatos problemų. Viena iš jų – didelis antibiotikų suvartojimas, kuris ir skatina antimikrobinio atsparumo vystymąsi, todėl antibiotikai tampa nebeveiksmingi sunkioms infekcijoms gydyti. Visa tai kelią grėsmę pacientų saugumui bei didina ekonominę naštą Europai ir visam pasauliui. Vis nemažėjantis atsparumas antimikrobiniams vaistams rodo, kad neturint efektyvių antibiotikų kyla reali grėsmė žmonių sveikatai – plintančios užkrečiamosios ligos vėl gali tapti mirtinomis.
Antibiotikai negydo virusų sukeltų infekcijų
Antibiotikai – tai specialiai su bakterijomis kovoti sukurti vaistai, kurie jas naikina arba sustabdo jų augimą. Peršalimą ar gripą sukelia virusai, todėl antibiotikais gydyti šias ligas nėra prasmės, nes jie nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų, kaip kosulys ar čiaudulys. Jie veiksmingai kovoja tik su bakterijų sukeltomis ligomis – pneumokokine ar meningokokine infekcija, auksiniu stafilokoku ir kitomis. Antibiotikai neužkerta kelio virusams plisti ir užkrėsti kitus žmones, todėl nepagrįstai ar netinkamai vartojant antibiotikus bakterijos tik tampa jiems atsparios. Taip pat antibiotikai gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui viduriavimą, alergiją, žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimą. NVSC Klaipėdos departamento specialistų atlikta kompensuojamų antibiotikų skyrimo vaikams Klaipėdos apskrities pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose analizė parodė, kad Klaipėdos apskrityje 2017‒2018 m. vaikų ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų bei gripo gydymui išrašoma beveik pusė (48,3 proc.) ambulatoriškai skiriamų antibiotikų receptų. Labai dažnai antimikrobiniai preparatai skiriami vadovaujantis tik gydytojo patirtimi gydant ir stebint ligonius, neatliekant pacientui laboratorinių tyrimų.
Išsaugokime antibiotikus, kaip vaistus, ir ateities kartoms
Antimikrobinių vaistų atsiradimas buvo vienas ryškiausių pasiekimų medicinoje, kurio dėka sumažėjo sergamumas ir mirtingumas nuo infekcinių ligų. Deja, plintantis mikroorganizmų atsparumas reikalauja sutelkti ypatingą dėmesį į tinkamą antimikrobinių vaistų skyrimą ir vartojimą, siekiant sulėtinti atsparumo vystymąsi. Kai antibiotikai būtini gydymui, labai svarbu juos vartoti atsakingai:
- Visada vartokite antibiotikus taip, kaip nurodė gydytojas, nenustokite vartoti antibiotikų, jeigu pasijutote geriau.
- Nevartokite likusių nuo praėjusio gydymo ar be recepto pirktų antibiotikų.
- Nesidalinkite antibiotikais su artimaisiais.
- Nepasilikite antibiotikų kitam kartui, likusius vaistus nuneškite į vaistinę.
Europos šalių patirtis parodė, kad sumažinus antibiotikų suvartojimą, pacientų būklė nepablogėja. Tad atsakingu antibiotikų vartojimu galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ir ateities kartos.
Rašyti komentarą