Kaip cinkas nužudo itin pavojingą bakteriją

Kaip cinkas nužudo itin pavojingą bakteriją

Australijos mokslininkai nustatė, kad cinkas gali „numarinti badu“ vieną labiausiai mirtinų pasaulio bakterijų, neleisdamas įsisavinti jai būtino mikroelemento.

Adelaidės ir Kvinslendo universitetų mokslininkų atradimas atveria naujas galimybes sukurti priešbakterinius agentus, kurie kovotų su Streptococcus pneumoniae bakterija.

Dėl šios bakterijos per metus pasaulyje miršta daugiau kaip milijonas žmonių, daugiausia vaikai, pagyvenę ir kiti lengvai pažeidžiami žmonės, kuriuos palaužia plaučių uždegimas, meningitas ir kitos sunkios užkrečiamosios ligos.

Mokslininkai ištyrė, kaip cinkas bakterijoje suvaržo baltymų nešiklį, kad jis negalėtų įsisavinti mangano, kuris Streptococcus pneumoniae bakterijai reikalingas, kad ji žmogaus organizme sukeltų ligas.

„Seniai žinoma, kad cinkas atlieka svarbų vaidmenį organizmui ginantis nuo bakterijų sukeliamų infekcijų, tačiau tai pirmas kartas, kai parodyta, kaip cinkas faktiškai užblokuoja svarbų kanalą ir priverčia bakteriją badauti“, teigia tyrimo vadovas dr. Christopher McDevitt iš Adelaidės universiteto infekcinių ligų tyrimo centro.

„Šis tyrimas apima ne tik chemiją ir biochemiją, bet ir mikrobiologiją bei imunologiją, kad atomų lygiu parodytų, kaip šis baltymų nešiklis padeda bakterijai išlikti gyvai teikdamas vieną itin svarbų metalą (manganą), tačiau tuo pat metu padaro bakteriją mirštamai pažeidžiamą dėl kito metalo (cinko) poveikio,“ sako dr. Bostjan Kobe, Kvinslando universiteto struktūrinės biologijos profesorius.

Tyrimas paaiškina, kaip baltymų nešiklis prisiriša metalus. Dėl mangano ir cinko atomų dydžio skirtumų transporteris juos prisiriša skirtingai. Kadangi cinko atomai mažesni, jie lengviau aplimpa nešiklį, o kad jis prisirištų manganą, turi ištiesti silpnus ūglius, per kuriuos nesugeba mangano įsisavinti.

„Imuninė sistema gali lengvai pašalinti šias bakterijas, jei jos negavo mangano. Pirmą kartą išsiaiškinome, kaip šie nešikliai veikia. Turėdami šią naują informaciją, mes galime imtis kurti naujos kartos priešbakterinius agentus, kurie nusitaikytų į tuos esminius nešiklius ir juos užblokuotų“, teigia mokslininkai.

Jų ataskaitą paskelbė žurnalas „Nature Chemical Biology“, praneša sciencedaily.com.

Streptococcus pneumoniae bakterija aptinkama viršutiniuose kvėpavimo takuose. Ji sukelia pneumokokinę infekciją – ūmią bakterinę infekciją, kuri savo ruožtu gali sukelti įvairias kitas ligas.

Cinkas yra svarbus imunitetui ir virškinimo sistemos veiklai, moterų ir vyrų lytinėms funkcijoms, jis palaiko normalų augimą ir vystymąsi.

Maistiniai cinko šaltiniai yra pupelės, lęšiai, riešutai, grūdai, moliūgo sėklos. Rekomenduojama cinko paros norma yra 10 miligramų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder