Kaip islandai atgrasė vaikus nuo rūkymo

Kaip islandai atgrasė vaikus nuo rūkymo

Jeigu norima, kad kuo mažiau vaikų rūkytų, tėvai pirmiausia patys turi parodyti pavyzdį nerūkydami, teigia Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga.

„Pats paveikiausias „pasakymas“ – elgimasis taip, kaip norime, kad elgtųsi vaikai. Turime šiurpokus lietuviškus duomenis, kad tose šeimose, kur yra rūkantys tėvai arba mamos, rūkančių vaikų yra dvigubai daugiau nei tose šeimose, kur tėvai yra nerūkantys“, - „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ pirmadienį kalbėjo A. Veryga.

A. Veryga pabrėžia, kad vaikams šiuos gaminius reikia padaryti maksimaliai neprieinamais, tai yra, jie turi kainuoti brangiai. „Mes galime šnekėti, kiek tik norime, apie kontrabandą, bet mes turime apsispręsti, ar norime, kad mūsų vaikai pradėtų rūkyti, ar nenorime. Jeigu nenorime, juos turime daryti brangius.“

Be to, anot A. Verygos, tabako gaminių pakuotės negali būti patrauklios, ant jų turėtų būti paveiki vaizdinė informacija, kuo rūkymas yra pavojingas. Pasak jo, šioje srityje islandams pavyko pasiekti labai gerą rezultatą – jie rūkančių vaikų skaičių sugebėjo sumažinti nuo 25 iki 3 proc. per beveik 20 metų.

„Jie viską padarė: ir kainą, ir reklamos draudimą, ir draudimą parduoti tiesiogiai prieinamu būdu, kad nebūtų galima pačiam pasiimti. Kitas dalykas – vaikų užimtumas. Jie skyrė pakankamai pinigų, kad vaikai būtų užsiėmę, jų užklasinei veiklai, įvairiausioms švietimo programoms“, - dėstė A. Veryga.

A. Verygos žiniomis, Islandijoje vaikai po 22 val. turi būti su tėvais, kas irgi prisidėjo prie rūkančių vaikų skaičiaus sumažėjimo: „Islandai paskaičiavo, kad kuo vaikai praleidžia daugiau laiko su tėvais, tuo mažiau jie rizikuoja pradėti anksti rūkyti ar vartoti alkoholinius gėrimus.“

Parengė Ieva Kazlauskaitė

Laida „Ryto espresso“ transliuojama darbo dienomis 7.05 val.


Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder